Nie daj się złodziejom. Kilka porad

POMORZE. „Kto kradnie z włamaniem podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat”(art. 279 KK) – tak mówi kodeks karny. Mimo tak znaczących sankcji karnych i systematycznie prowadzonych przez policjantów akcji profilaktycznych mających zapobiegać przestępstwom, sprawcy podejmują próby włamań. By ustrzec się przed włamaniem policjanci dają kilka wskazówek.

W ostatnich kilku dniach Komenda Powiatowa Policji w Chojnicach przyjęła kilka zawiadomień o kradzieżach z włamaniem do mieszkań lub domków jednorodzinnych na terenie całego powiatu. Za każdym razem działanie złodzieja jest podobne, łupem padają cenne przedmioty i oszczędności. W związku z takimi zdarzeniami policjanci przestrzegają i informują jak ustrzec się przed włamaniem.

PAMIĘTAJ!
1. Zwracaj uwagę na to czy Twoje mieszkanie nie jest obserwowane, czy Ty i Twoja rodzina również nie jesteście obserwowani.
2. Wyposaż swoje mieszkanie w odpowiednie zamki i zawsze ich używaj.
3. Nie oddawaj kluczy nieznajomym i niech tego nie robią Twoje dzieci.
Gdy wyjeżdżasz, niech ktoś z rodziny wyjmuje listy ze skrzynki, włączy wieczorem światło i radio. 4. Współdziałaj z sąsiadami w ochronie mieszkań. Wiedz, kiedy oni wyjeżdżają, a oni niech wiedzą, kiedy Ciebie nie ma.
5. Nie opowiadaj nigdy co posiadasz w domu i gdzie. I niech nie robią tego Twoje dzieci.
6. Kiedy zauważysz, że w Twoim budynku lub w jego pobliżu kręcą się stale nieznajomi, powiedz o tym dozorcy, dzielnicowemu lub powiadom najbliższą jednostkę policji.
7. Oznakuj w sposób dyskretny swoje przedmioty wartościowe.
8. Stosuj techniczne – niekonwencjonalne środki zabezpieczenia, np. nietypowe zamki, alarmy mieszkaniowe, blokady antywłamaniowe.
9. Nigdy nie otwieraj nieznajomym drzwi mieszkaniowych, ani wejściowych na klatkę, otwieranych na sygnał domofonu.
10. Gdy nastąpi włamanie do Twojego mieszkania nie rób porządków! Nie sprzątaj i nie staraj się przeglądać rzeczy celem stwierdzenia co zginęło. W ten sposób zacierasz ślady i utrudniasz pracę policji. Najpierw zawiadom policję, a dopiero potem – po oględzinach miejsca zdarzenia ustal co zginęło. (KWP)

 

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *