Carmignola, Dantone, Fagioli i inni – wystąpią topowi artyści muzyki dawnej

AH 2015 [07.12] Giuliano Carmign-ola_©Anna Carmignola 4

GDAŃSK. To będzie prawdziwie gwiazdorskie Boże Narodzenie! W Gdańsku wystąpią topowi artyści muzyki dawnej. 7 – 13 grudnia 2015 r. odbędzie się 5. Festiwal Actus Humanus.

Od 7 do 13 grudnia w Gdańsku, w 5. Festiwalu Actus Humanus wystąpią topowi artyści muzyki dawnej. Ekskluzywne koncerty dadzą tu m.in. słynny skrzypek Giuliano Carmignola z Accademią Bizantiną i Ottavio Dantone, kontratenor Franco Fagioli, kontrowersyjna formacja Graindelavoix i Björn Schmelzer oraz legendarna Akademie für Alte Musik Berlin.

Actus Humanus to kulturalna marka, która dawno przekroczyła granice Polski. Festiwal ze starannie dobranym repertuarem, prezentowanym przez autorytety muzyki dawnej, od paru lat znajduje się na szczycie rankingów kulturalnych. W tym roku otrzymał prestiżowe wyróżnienie EFFE – Europe for Festivals, Festivals for Europe – przyznawane przez brukselskie stowarzyszenie European Festivals Association. Międzynarodowe jury doceniło przekaz Actus Humanus promujący europejskie dziedzictwo i wartości, artystyczne wyrafinowanie i przemyślany, spójny program.

Zapraszam na jubileuszową edycję Festiwalu Actus Humanus, podczas której zabrzmią arcydzieła muzyki dawnej – w tym kompozycje korespondujące z okresem Bożego Narodzenia – w interpretacji czołowych reprezentantów wykonawstwa historycznego z całego świata – powiedział Filip Berkowicz, dyrektor Actus Humanus, menedżer kultury, kurator, twórca i dyrektor artystyczny najwyżej ocenianych w Polsce wydarzeń i festiwali muzycznych, m.in. Sacrum Profanum, Misteria Paschalia i projektu Opera Rara. – Dzięki starannie wyselekcjonowanemu repertuarowi, jak również obecności na Festiwalu niekwestionowanych autorytetów, Gdańsk stał się jednym z centralnych miejsc na europejskiej mapie wydarzeń kulturalnych poświęconych muzyce dawnych wieków. Jesteśmy dumni, że dzięki Festiwalowi Actus Humanus miasto Heweliusza znalazło się w centrum zainteresowania entuzjastów muzyki dawnej i dołączyło do prestiżowego grona europejskich stolic muzyki dawnej.

Program jubileuszowej 5. edycji Festiwalu Actus Humanus przedstawia się imponująco.

Wielka inauguracja już 7 grudnia w Centrum św. Jana. W wirtuozowskich koncertach Jana Sebastiana Bacha i Antonia Vivaldiego wystąpią światowej sławy włoski skrzypek Giuliano Carmignola oraz prowadzona przez Ottavia Dantonego formacja Accademia Bizantina.

8 grudnia w Dworze Artusa pojawią się wyrafinowani specjaliści od repertuaru francuskiego – Les Talens Lyriques pod wodzą Christophe’a Rousseta z bożonarodzeniowym repertuarem Marca-Antoine’a Charpentiera.

9 grudnia na Festiwalu zabrzmią kantaty J. S. Bacha w wykonaniu zespółu solistów – kameralistów Le Banquet Céleste, skupionych wokół francuskiego kontratenora i dyrygenta Damiena Guillona. Zespół, rezydent przy Festiwalu de Lanvellec, słynie z precyzyjnych i niezwykle stylowych interpretacji dzieł lipskiego kantora.

10 grudnia kontrowersyjni Graindelavoix i Björn Schmelzer wykonają w Gdańsku cypryjskie nieszpory ze słynnego manuskryptu turyńskiego J.II.9 (przypisywane Jeanowi Hanelle) oraz tradycyjne śpiewy sufickie, bizantyjskie i maronickie. Działający w Antwerpii multidyscyplinarny zespół, fascynuje się głosem i genealogią repertuaru wokalnego i ma reputację pioniera z powodu kompletnie nowego podejścia do starego repertuaru, wykraczając poza historyczną wiedzę.

11 grudnia w Dworze Artusa pojawi się Akademie für Alte Musik Berlin, uznawana dziś za jedną z najwybitniejszych orkiestr kameralnych na świecie. Muzycy mają za sobą bezprecedensowe pasmo sukcesów, występują w najważniejszych ośrodkach muzycznych Europy, a trasy koncertowe zaprowadziły ich do Azji i obu Ameryk. W Gdańsku zaprezentują zróżnicowany, świąteczny program dzieł barokowych.

12 grudnia w tym samym miejscu wystąpią bezbłędni w interpretacji madrygałów Claudia Monteverdiego Les Arts Florrisants i Paul Agnew.

Na finał jubileuszowego wydania Actus Humanus pojawią się ulubieńcy publiczności – charyzmatyczna formacja Il Pomo d’Oro z koncertmistrzem Riccardem Minasim i kontratenorem Francem Fagiolim. Wspólnie zaprezentują fajerwerkowy program złożony z arii pisanych przez wybitnych kompozytorów dla kastrata Caffarellego.

Organizatorami Actus Humanus są: krakowska agencja event-factory oraz Urząd Miasta Gdańsk. Współorganizatorami: Narodowy Instytut Audiowizualny oraz Polskie Radio Program II. Mecenasem wydarzenia jest Gdańska Infrastruktura Wodno-Kanalizacyjna, a do grona partnerów Festiwalu dołączyła w zeszłym roku Energa, jako sponsor strategiczny.

*  *  *

– Z wielką satysfakcją obchodzimy piąte urodziny Actus Humanus – powiedziała Anna Czekanowicz – Drążewska, dyrektor Biura Prezydenta do spraw Kultury w Gdańsku. – Festiwal, dzięki programowi, daje przedsmak Bożego Narodzenia. To przede wszystkim bardzo duże wydarzenie artystyczne, w którym utytułowani artyści prezentują niezwykle ciekawe interpretacje muzyki dawnej.

Wszystko to odbywa się w uroku scenerii naszego miasta, kontynuowała dyrektor. Koncerty odbywają się w zabytkowych wnętrzach – Dworze Artusa, Centrum św. Jana i kościele św. Jakuba.

– Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że Filip Berkowicz, dyrektor festiwalu, wraz ze swoją ekipą, pięć lat temu zdecydowali się postawić na Gdańsk. – To wielka satysfakcja i radość, że Actus Hunanus, dzięki współpracy z II Programem Polskiego Radia i Narodowym Instytutem Audiowizualnym, odbierany będzie nie tylko w całej Polsce, ale również w Europie.

– Wiadomość, że wszystkie koncerty festiwalu będą transmitowane można odbierać dwojako – powiedziała Małgorzata Małaszko – Stasiewicz, dyrektor, redaktor naczelna II Programu Polskiego Radia. – Jest to świadectwo uznania dla tej artystycznej propozycji. Mamy przywilej i obowiązek monitorowania tego, co w kraju jest najważniejsze dla kształtowania gustu, świadomości, tego, co w kulturze istotne.

– Fakt, że II Program Polskiego Radia towarzyszy festiwalowi po raz piąty jest świadectwem, że Actus Humanus krzepnie i staje się ważnym punktem nie tylko na polskiej mapie kultury – kontynuowała Małgorzata Małaszko – Stasiewicz. To, że koncerty będą nagrywane i transmitowane to radość i duma z możliwości zaproponowania materiału naszym kolegom z radiofonii zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców, jest duże z ich strony koncertami tymi zainteresowanie.

Radiowa „Dwójka” jest liderem w oferowaniu koncertów na mapie Europy, wyprzedziła BBC i Trans Music.

– Na jakość i atrakcyjność wpływ mają również miejsca, którymi się możemy pochwalić – zakończyła wypowiedź Małgorzata Małaszko – Stasiewicz. – Bo zaoferowanie koncertu z Gdańska to nie tylko pokazanie, że przyjeżdża tutaj korona wykonawców. To również zwrócenie uwagi, że to miejsce ważne jest dla kultury Polski. Cieszę się, że dwójka może szczycić się, że w Gdańsku odbywają się ważne wydarzenia.

Katarzyna Korczak

AH2015 [07.12] Ottavio Dantone_©-RibaltaLuce Studio 1 AH2015 [07.12] Accademia Bizanti-na_©Giulia Papetti

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *