Blokada przejścia granicznego w Braniewie–Mamonowie

„Rząd Polaków oszukuje, węgiel z Rosji importuje”, „PO–PSL likwidator państwowego górnictwa”, „Ruski węgiel nie popłaca, wszyscy będą mieli kaca” – pod takimi hasłami kilkuset górników zablokowało 24 września rano transport węgla z Rosji na kolejowym przejściu granicznym Polski z Federacją Rosyjską (Obwodem Kaliningradzkim) Braniewo–Mamonowo.

Górnicy, głównie z Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”, protestują w ten sposób przeciw polityce rządów PO–PSL, który – zdaniem związkowców z sektora górniczego – zezwala na import „czarnego paliwa” z Rosji po cenach dumpingowych, gdy w tym samym czasie polskie kopalnie mają miliony ton niesprzedanego surowca.

protest_gornikow

Fot. solidarnosckatowice.pl

– Od miesięcy rząd obiecywał, że ureguluje kwestię importu rosyjskiego węgla i koncesji na handel surowcem. I jak zwykle nic nie zrobił. Było tylko kwestią czasu, że ludzie wezmą sprawy w swoje ręce i właśnie jesteśmy tego świadkami – powiedział w rozmowie z TVP Info szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” Dominik Kolorz, który protest na granicy nazwał „akcją obywatelskiego sprzeciwu”.

– Możemy blokować przejście nawet do końca tygodnia, chcemy zwrócić uwagę na to, że do kraju wpuszczany jest tańszy węgiel, że nikt się nie interesuje tak potężną branżą, jaką jest górnictwo i przez to zabezpieczeniem energetycznym kraju – podkreślił również na antenie TVP Info wiceprzewodniczący Sekcji Krajowej Węgla Kamiennego NSZZ „S” Stanisław Kłysz.

Według szacunków w 2013 r. import węgla do Polski osiągnął poziom ok. 11 mln ton, z czego większość pochodziła z Rosji. Według danych Eurostatu cytowanych, w pierwszym kwartale bieżącego roku do naszego kraju trafiło 2,5 mln ton importowanego węgla (ponownie głównie z Rosji), czyli o jedną trzecią więcej niż w analogicznymi okresie roku ubiegłego!

Zdaniem związkowców do nieuczciwa konkurencja. Chociażby dlatego, że do Polski trafia nieposortowany urobek, np. muły i miały wymieszane z grubym węglem. To oznacza niższą wartość i niższe opłaty tranzytowe. Jednak po przekroczeniu granicy rosyjski węgiel jest sortowany i każdy rodzaj urobku jest sprzedawany osobno, już po wyższych cenach.

Blokada przejścia granicznego Braniewo–Mamonowo to nie jedyna forma zdesperowanych górników. Od 23 września 24 górników strajkuje pod ziemią w kopalni Kazimier-Juliusz w Sosnowcu, przeznaczonej do likwidacji – a to ostatnia czynna kopalnia w Zagłębiu Dąbrowskim! Kopalnia zalega pracownikom łącznie ok. 22 mln zł różnorakich zobowiązań. Również od 23 września trwa spór zbiory związkowców z zarządem Kompanii Węglowej. Przedstawiciele 13 central związkach utworzyło Międzyzwiązkowy Sztab Protestacyjno-Strajkowy. (źródło: solidarnosc.gda)

 

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *