Barokowe święto z Akademie für Alte Musik Berlin

AKAMUS (Akademie fŸr Alte Musik)

GDAŃSK. W Gdańsku, w Dworze Artusa wystąpiła w piątek, 11 grudnia 2015 r., jedna z najwybitniejszych orkiestr kameralnych na świecie – Akademie für Alte Musik Berlin. Na jubileuszowym 5. Festiwalu Actus Humanus legendarni muzycy przedstawili wyjątkowy, świąteczny program złożony z bożonarodzeniowych utworów instrumentalnych epoki baroku.

Wieczór wypełniły wirtuozowskie kompozycje Antonia Vivaldiego, Arcangelo Corellego, Pietra Antonia Locatellego, Heinricha Ignaza Franza Bibera i Johanna Christopha Peza, pisane w stylistyce pastoralnej, o idyllicznym nastroju, kojarzonym z opisem nocy betlejemskiej. Berlińska orkiestra o ponad 30-letniej, usianej sukcesami historii, wystąpiła w Gdańsku w kilkunastoosobowym składzie, idealnym do zawartych w programie barokowych concerti grossi i uwertur. Zespół poprowadził świetny skrzypek i koncertmistrz zespołu Georg Kallweit.

Koncert rozpoczął się od wirtuozowskiej Ciacony czeskiego kompozytora H. I. F. Bibera z cyklu 15 Sonat różańcowych, w której zastosowano specjalny strój skrzypiec dający oryginalną barwę. Świąteczny nastrój przepełnił też Uwerturę F-Dur Telemanna A la pastorelle z finałowym, tanecznym Carillonem z dzwonkami zwiastującymi czas Bożego Narodzenia. W programie znalazły się też dwa koncerty Antonia Vivaldiego na obój i podwójny na flet i obój, w których w solowych partiach wystąpiły: znakomita oboistka Xenia Löffler i wirtuozka fletów, czeska artystka Anna Fusek. Obie pojawiły się również jako anielski chór fletowy w Concerto pastorale J. Ch. Peza – na balkonie obok słynnego zegara w Dworze Artusa.
W drugiej części wieczoru zabrzmiały kunsztowny pastoralny koncert f-moll P. A. Locatellego oraz
Concerto grosso g-moll A. Corellego Fatto per la notte natale, napisany na Boże Narodzenie.

Akademie fŸr Alte Musik (AKAMUS) AKAMUS (Akademie fŸr Alte Musik)

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *