Panele fotowoltaiczne – na dachu

Rosnące zainteresowanie fotowoltaiką widać gołym okiem. Coraz więcej dachów pokrywają panele, które mogą spowodować oszczędności.

Na stronie internetowej Energi Obrót znajduje się kalkulator PV dla gospodarstw domowych, za pomocą którego można sprawdzić wstępne koszty inwestycji.

– Fotowoltaika dla gospodarstw domowych jest jednym z elementów strategii produktowej spółki, wpisująca się w bieżące i przyszłe trendy rynkowe – mówi Tomasz Bodetko p.o. dyrektora Departamentu Efektywności Energetycznej Energi Obrót. – Naszą troską jest teraz zapewnienie jak największej jakości usług naszym klientom, dlatego bardzo dużą wagę przykładamy do odpowiedniego doboru partnerów. Jest to szczególnie istotne w czasie, gdy na rynku pojawia się dużo firm „sezonowych”, a fotowoltaika jest przecież produktem służącym wiele lat. Bardzo istotne jest dla nas również zbudowanie świadomości wśród klientów, która dotyczy tego produktu, jak i systemu prosumenckiego, stąd organizowane spotkania, mające na celu rozpowszechnienie tej technologii u klientów.

Jak działa fotowoltaika

System wyposażony w panele fotowoltaiczne działa bezobsługowo zarówno w dni słoneczne, jak i pochmurne. Nadwyżka energii pozyskana przez instalację może być przez jej właściciela przekazywana do sieci elektroenergetycznej. Daje to prawo odebrania w późniejszym czasie i bez dodatkowych opłat nawet 80% tego, co wcześniej odprowadzono.

– Fotowoltaika nie jest już postrzegana jako zachcianka osób zamożnych, a stała się produktem traktowanym na równi z zakupem wysokiej jakości telewizora – mówi Kamil Łapiński główny specjalista ds. usług energetycznych Energi Obrót. – Dzięki temu rozwój fotowoltaiki nabiera dużej prędkości, zarówno pod względem nowych mocy przyłączeniowych, jak i rozwoju samej technologii. I nie mówię tu o coraz wydajniejszych modułach krzemowych (340Wp/moduł), a modułach III generacji, barwnikowych czy organicznych, które są produkowane również na naszym rynku.

 

Jak możemy obniżyć wydatki za prąd?

 

Energa Obrót posiada kompleksową ofertę instalacji fotowoltaicznych dla klientów indywidualnych. W jej ramach świadczy usługi „pod klucz” – od wizji lokalnej i wyceny, przez wsparcie w wypełnieniu wniosków na potrzeby programu „Mój prąd”, aż po montaż samej instalacji. Oferta jest w tej chwili dostępna w wybranych salonach sprzedaży. Wkrótce uruchomi też stronę internetową, na której klienci znajdą szczegółowe informacje.

Ulgi na instalację fotowoltaiczną

Możesz skorzystać z  programów, które w znaczny sposób obniżają koszty poniesione na zakup. To przede wszystkim rządowy program „Mój Prąd”, w ramach którego możesz otrzymać zwrot do 50% kosztów poniesionych przy instalacji – nawet do 5 000 zł! Dzięki uldze termomodernizacyjnej możesz odliczyć 17 lub nawet 32% w rozliczeniu rocznym. Koszty montażu różnią się w zależności od wielkości gospodarstwa domowego.

Przykład 1

Sześcioosobowa rodzina, której średnie, roczne zapotrzebowanie na prąd wynosi 5,6 do 6 tys. kWh, zapłaci – zależnie od wysokości ulgi termomodernizacyjnej – 16,6 tys. złotych (32% ulgi) lub 20,2 tys. złotych (ulga 17%). W sumę wliczone jest już dofinansowanie z programu „Mój Prąd”. Rynkowy koszt instalacji  wyniósłby natomiast ok. 29 tys. złotych. Suma ta pozwala na zamontowanie paneli o mocy 6,2 kWp.

Przykład 2

W przypadku ośmioosobowej rodziny, szacowane roczne zużycie energii elektrycznej wynosi 7,5 – 8 tys. kWh, dlatego potrzebujemy większej mocy fotowoltaicznej: 8,06 kWh. Aby zamontować panele o takiej specyfikacji, powinniśmy wydać ok. 36 tys. złotych. Po odliczeniu ulgi oraz dofinansowania zostanie nam 25,8 tys. zł (ulga 17%) bądź 21,1 tys. zł (ulga 32%), które zainwestujemy z własnej kieszeni.  Instalacja paneli zwraca się zwykle po 5-6 latach, zaś rachunek za energię będzie znacznie niższy już w pierwszym miesiącu rozliczeniowym.

Jak szybko zwraca się koszt paneli słonecznych?

Energa Obrót udostępniła osobom zainteresowanym własną instalacją fotowoltaiczną nowe narzędzie. W internetowym kalkulatorze klienci przeliczą, jakiej mocy instalacji potrzebują, na jakie zniżki mogą liczyć oraz jak szybko zwróci się koszt instalacji

Aplikacja dostępna jest na stronie spółki. Na początek wystarczy podać roczne zużycie energii elektrycznej – w przypadku faktur Energi Obrotu zużycie z ostatnich 12 miesięcy można znaleźć na drugiej stronie, zaraz pod numerem i adresem PPE (warto przy okazji zapoznać się z prostym poradnikiem, jak czytać rachunki za prąd).

Energa Obrót - kalkulator korzyści z fotowoltaiki_krok 1.jpg

Następnie należy wybrać jeden z dostępnych typów instalacji (na dachu płaskim, skośnym lub na gruncie).

Energa Obrót - kalkulator korzyści z fotowoltaiki_krok 2.jpg

Na podstawie danych kalkulator dopasuje moc instalacji i potrzebną do jej montażu powierzchnię. W kolejnym kroku poda szacunki zarówno na temat pełnego kosztu montażu, jak też kosztów obniżonych o dofinansowanie z rządowego programu „Mój Prąd” (do 5 tys. zł) oraz ulgę termomodernizacyjną  (17 lub 32 proc., w zależności od progu podatkowego). Kalkulator wskaże też, po jakim czasie klientom zwróci się instalacja paneli fotowoltaicznych.

Energa Obrót - kalkulator korzyści z fotowoltaiki_krok 3.jpg

Na koniec, jeśli uzyskane wyniki będą zadowalające, wystarczy zostawić dane kontaktowe. Energa Obrót skontaktuje się z klientem i umówi datę wizji lokalnej, która pozwoli dopracować szczegóły przyszłej inwestycji.

Energa Obrót - kalkulator korzyści z fotowoltaiki_krok 4.jpg

Fotowoltaika dla każdego

Kalkulator jest częścią kompleksowej oferty Energi Obrotu dla wszystkich klientów indywidualnych zainteresowanych własną fotowoltaiką. Spółka świadczy pełen zakres usług, od dokładnej wyceny, szczegółowej kalkulacji spodziewanych oszczędności oraz prac planistycznych, przez wsparcie w wypełnieniu wniosków o dofinansowania, a na montażu i przyłączeniu do sieci elektroenergetycznych kończąc. Aby skorzystać z tych usług, wystarczy mieć umowę kompleksową z Energą Obrotem i być właścicielem dachu lub gruntu, na którym zamontowane będą panele.

Oferta jest szczególnie atrakcyjna z uwagi na fakt, że np. 4-osobowa rodzina po pełnym zbilansowaniu instalacji fotowoltaicznej płacić będzie rachunki w wysokości ok. 200-220 zł rocznie, czyli jedynie opłaty stałe, niezwiązane z wysokością zużycia. Dzięki kompleksowej ofercie Energi Obrotu takie obniżenie rocznych wydatków będzie możliwe dzięki inwestycji rzędu 12,6 tys. (ulga termomodernizacyjna w wysokości 17 proc. i dofinansowanie z programu „Mój Prąd”) bądź 10,3 tys. zł (ulga 32-procentowa wraz z „Moim Prądem”). Tyle bowiem dzięki finansowemu wsparciu kosztować będzie instalacja o mocy 3,7 kWp, wystarczająca przy rocznym zapotrzebowaniu czteroosobowej rodziny rzędu 3,2-3,3 tys. kWh. Bez programu „Mój Prąd” i ulgi taka sama instalacja kosztowałaby ok. 20 tys. zł.

(źródło: Mat. Energi)

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *