Babciu, pilnie potrzebuję pieniędzy…

POMORZE. Mimo apeli policjantów, prowadzonych akcji profilaktycznych i informacji medialnych, oszuści działający między innymi tzw. metodą „na wnuczka”, wciąż wyłudzają pieniądze od starszych osób. Policjanci zatrzymują oszustów, lecz w ich miejsce pojawiają się kolejni, którzy modyfikują swoje metody. Podejmujemy wszelkiego rodzaju działania, mające na celu skuteczne ściganie oszustów, ale również apelujemy o nieprzekazywanie nieznanym osobom żadnych pieniędzy!

– Babciu, pilnie potrzebuję pieniędzy… – taki telefon może odebrać każdy z nas, nie zdając sobie sprawy, że może mieć do czynienia z przestępcą. Oszuści działający metodą „na wnuczka” wprowadzają swoje ofiary w błąd, podając się za członka rodziny, prowadzą rozmowę w taki sposób, że potencjalna ofiara sama „zgaduje”, że rozmawia z kimś z rodziny – wnuczkiem, bratankiem, siostrzenicą. Policjanci przestrzegają przed oszustami działającymi w ten sposób.

Przestępcy dzwonią przeważnie do osób starszych i udając bliskich, wyłudzają pieniądze. Ostatnio oszuści udają nawet policjantów lub innych funkcjonariuszy, żądając przekazania im pieniędzy pod pretekstem prowadzenia działań śledczych. Podkreślamy, że służby państwowe NIGDY NIE ŻĄDAJĄ PRZEKAZANIA PIENIĘDZY, a w sytuacji gdy ktoś prosi o pieniądze w rozmowie telefonicznej, najprawdopodobniej jest oszustem chcącym wyłudzić pieniądze. Wczoraj na terenie Chojnic doszło do tego typu zdarzeń. Trzy starsze osoby nie dały wiary dzwoniącym oszustom i po pewnym czasie powiadomiły o tym policjantów. Niestety, jedna osoba przekazała pieniądze nieznanemu mężczyźnie i padła ofiarą przestępstwa.

Dlatego ponownie apelujemy do mieszkańców powiatu chojnickiego, zwłaszcza osób starszych – nie dajmy się oszukać! W przypadku jakichkolwiek podejrzeń prosimy o kontakt z Policją pod nr 997, 112. Warto również skontaktować się z najbliższą rodziną i powiadomić ich o próbie oszustwa. (KWP Gdańsk)

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *