Artysta w dawnej kotłowni – „Życie” Zawickiego

GDAŃSK. Instalacja „Życie” Marcina Zawickiego w dawnej kotłowni Królewskiej Fabryce Karabinów na Dolnym Mieście w Gdańsku.

Marcin Zawicki, działający w Gdańsku artysta wizualny, malarz i twórca obiektów oraz instalacji przygotowuje  kolejną pracę. Instalacja site-specific „Życie” powstaje specjalnie na zamówienie Instytutu Kultury Miejskiej, który jest organizatorem Miejsc – cyklu minimalistycznych działań artystycznych w niecodziennych przestrzeniach. „Życie” można będzie obejrzeć w dawnej kotłowni w Królewskiej Fabryce Karabinów między 18 a 20 sierpnia. Na zakończenie prezentacji odbędzie się koncert projektu LASY 20 sierpnia o godz. 19.00. Wstęp wolny. Więcej informacji: www.miejsca.eu.

Artysta wniesie do budynku dawnej kotłowni tytułowe życie. – Mogę tylko zdradzić, że we wnętrzu kotłowni znajdą się drzewa, które naturalnie uschły i obumarły. Pożyczamy je z terenu Harcerskiej Bazy Obozowej Morena. Dzięki uprzejmości gospodarzy mogliśmy nadać im nowe życie, wykorzystując konary do budowy instalacji. Pracy Marcina Zawickiego towarzyszyć będzie warstwa dźwiękowa przygotowana przez projekt LASY, czyli Stendka i Jacka Prościńskiego – zapowiada Larysa Sałamacha, producentka Miejsc.

Przyroda jest ważnym odniesieniem i źródłem inspiracji dla twórczości Marcina Zawickiego. W swoich pracach artysta wykorzystuje naturalne elementy, które zestawia w niecodzienny sposób. Powstają z nich nowe twory, formy, organizmy. „W mikrokosmosie jego twórczości wyrastają grzybnie, tkanki, rozgwiazdy, koralowce, odnóża lub pędy – nie możemy mieć pewności, czy oglądamy ów fenomen organiczności pod mikroskopem czy w jego naturalnej skali.” – czytamy w opisie wystawy Marcina Zawickiego, która odbyła się w Wozowni Sztuki w Toruniu.

– Według hipotezy panspermii Svante Arrheniusa, życie nie powstało na skutek przemian chemicznych, z materii nieożywionej, ale bakterie trafiły na Ziemię na powierzchni meteorytów. Pierwszy gest jest zatem dotknięciem Demiurga, ingerencją spoza układu, ale rolę Twórcy przejmuje samo tworzywo. Prawdziwy początek można oddalać w nieskończoność lub w ogóle go zanegować. Namnażanie, kiełkowanie, ekspansja to warunki konieczne. Formalna ewolucja jest celem i przyczyną – opisuje ideę swojej pracy „Życie” Marcin Zawicki.

Artysta ukończył ASP w Gdańsku, a jego praca dyplomowa „Hollow Art” w pracowni prof. Teresy Miszkin, została uznana za Najlepszy Dyplom ASP w Polsce w 2010 roku. Zawicki jest laureatem licznych nagród i wyróżnień. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych oraz w kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Organizowane przez Instytut Kultury Miejskiej wydarzenie odbędzie się na terenie Królewskiej Fabryki Karabinów przy ul. Łąkowej 35/38 w Gdańsku. Od połowy XIX wieku funkcjonowała tam Fabryka Broni, w której po rozbudowie i modernizacji kompleksu (II połowa XIX wieku) powstała centralna kotłowania – niezwykła przestrzeń, w której na kilka dni zagoszczą zaproszeni przez Instytut Kultury Miejskiej artyści: Marcin Zawicki i LASY (Stendek – elektronika, Jacek Prościński – perkusja). Po II wojnie światowej w budynku dawnej Fabryki Broni znajdowały się Gdańskie Zakłady Futrzarskie, Fabryka Ogniw i Baterii, a od 2000 roku działa tu szpital weterynaryjny. Obecnie dawna Królewska Fabryka Karabinów to przestrzeń eksplorowana przez trójmiejskich artystów i grupy twórcze, nadal jednak można w niej odkryć mniej znane zakamarki. Takim miejscem jest dawna kotłownia, w której zaprezentowana zostanie praca Marcina Zawickiego „Życie”.

Miejsca #2, 18-20 sierpnia 2017

Marcin Zawicki, „Życie”, instalacja site specific
LASY (Stendek), instalacja dźwiękowa

Godziny działania instalacji: 18–19 sierpnia, godz.17.00–1.00, 20 sierpnia, godz. 12.00–20.00.

LASY (Stendek – elektronika, Jacek Prościński – perkusja) – koncert, 20 sierpnia godz. 19.00.

Adres: Królewska Fabryka Karabinów, ul. Łąkowa 35/38 (budynek kotłowni)

Kuratorka cyklu: Natalia Cyrzan

Producentki wydarzenia: Larysa Sałamacha, Anna Jankowska

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej
Partner: Królewska Fabryka Karabinów

www.miejsca.eu
www.facebook.com/MiejscaIKM

Miejsca to nieregularny cykl minimalistycznych działań artystycznych w przestrzeniach zamkniętych, rozsianych na mapie miasta i napotkanych w drodze poszukiwań. Wejście do Miejsca i zastanie go takim, jakie ono jest, w konkretnym punkcie kontinuum czasu. Przestrzeń jest dla tego projektu punktem wyjścia i sytuacją samą w sobie. Artystyczna ingerencja w Miejsce to odpowiedź artystów na zastaną przestrzeń. Miejsca ukazują przestrzeń jako doświadczenie synestetyczne i działające na wszystkie zmysły. Jak pisze Juhani Pallasmaa w „Oczach skóry”: „Każde wzruszające doświadczenie architektury jest wielozmysłowe; jakości przestrzeni, materiału, skali są mierzone w równym stopniu przez oko, nos, skórę, język, szkielet i mięśnie. Architektura wzmacnia doświadczenie egzystencjalne, jednostkowe poczucie bycia w świecie, to zaś stanowi w sposób istotny wzmocnione doświadczenie podmiotowości. Zamiast samego wzroku czy klasycznych pięciu zmysłów, architektura aktywizuje różne sfery doświadczania sensorycznego, które reagują z sobą i przenikają się nawzajem”. W styczniu 2017 r. odbyła się pierwsza odsłona cyklu, w której Maciej Chodziński i Paweł Kulczyński zaprezentowali swoje instalacje przy ul. Ogarnej.

Marcin Zawicki – urodzony w Szczecinie, mieszkający i działający w Gdańsku artysta wizualny, malarz i twórca obiektów oraz instalacji. Dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Malarstwa ASP w Gdańsku w 2010 r. w pracowni prof. Teresy Miszkin – praca dyplomowa „Hollow Art” została uznana za Najlepszy Dyplom ASP w Polsce w 2010 roku. Od 2010 roku pracownik Wydziału Malarstwa macierzystej uczelni, na której w 2015 roku obronił z wyróżnieniem pracę doktorską. Laureat licznych nagród i wyróżnień, m.in. wyróżnienia Regulaminowego na 41 Biennale Malarstwa Bielska Jesień (2013), dwukrotny Laureat Nagrody Rektora ASP (2013, 2015). Autor wielu wystaw indywidualnych (m. in. w Galerii Miejskiej we Wrocławiu, PGS w Sopocie, BWA Zielona Góra, Galerii m2 w Warszawie, uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Prace w kolekcjach prywatnych oraz w kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku. Od 2015 roku reprezentowany przez Galerię m2 w Warszawie.

LASY – nowy projekt muzyczny Macieja Wojcieszkiewicza (Stendek), absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na wydziale Malarstwa. „LASY to próba znalezienia mostu łączącego dwie największe pasje artysty: tworzenia muzyki i doświadczania lasu. Próba stworzenia muzyki nowoczesnej a zarazem osobistej i emocjonalnej”. Stendek do tej pory wystąpił między innymi na festiwalach takich jak Open´er, Selector Festival w Krakowie, Plateaux Festival w Toruniu, Ambient Festival w Gorlicach, Digitalia w Szczecinie czy Festiwalu Ambientalnym we Wrocławiu. Supportował artystów takich jak Nosaj Thing, Squarepusher, Dookoom, oOoOO, Murcof, Tim Hecker, Biosphere, Booka Shade oraz Boys Noize. W 2013 roku ukazał się jego pełnowymiarowy album „Touch” dla PINK KONG RECORDS. Jest producentem nagrodzonej Fryderykiem 2017 dla najlepszego albumu elektronicznego najnowszej płyty Reni Jusis – BANG!, która ukazała się w kwietniu tego roku, dla Sony Music Poland.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *