Arłukowicz i Neumann do odwołania. „Twardzi” ministrowie – igra niezdrowotna

przychodnie pomorze

POMORZE. Od 2 stycznia w pomorskiej służbie zdrowia paraliż. Minister zdrowia nie chce uznać racji lekarzy, którzy nie zgadzają się z nowymi zasadami finansowania służby zdrowia oraz – mocno krytykowanym przez specjalistów – wprowadzanym rzez ministerstwo tzw. pakietem onkologicznym.

Wiele ośrodków w Polsce (a także na Pomorzu) nie podpisało nowych umów z NFZ i od 2 stycznia nie świadczą usług.

W Pomorskiem 140 z ponad 300 przychodni nie podpisało umów z NFZ. Na zamknięte przychodnie mogą trafić pacjenci mieszkający w Trójmieście, Słupsku, powiatach wejherowskim i bytowskim.
Np. w pow. bytowskim kontrakty podpisało 10 proc. lekarzy, w pow. wejherowskim – 25 proc. W pow. bytowskim bez zabezpieczenia dostępu do lekarzy jest ok. 60 tys. pacjentów, w pow. wejherowskim – aż ok. 150 tys.
Lekarze na Pomorzu czekają na porozumienie przedstawicieli środowisk lekarzy z ministrami zdrowia – Bartoszem Arłukowiczem (PO) i Sławomirem Neumannem (poseł PO ze Starogardu Gd.). Jednakże ministrowie są „twardzi” i grają na złamanie solidarnościowej postawy lekarzy. Efekt jest taki, że tysiące pacjentów jest pozbawionych dostępu do swoich lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Ministerstwo zdrowia – odpowiedzialne za realizację konstytucyjnego prawa obywateli i obowiązku państwa do zapewnienia opieki zdrowotnej „igra”.

Twarda postawa ministra prowadzi chaosu i braku poczucia bezpieczeństwa i jest utrudnieniem dla pacjentów. Pacjenci mają bowiem poszukać sobie przychodni i lekarza, który podpisał nową umowę z NFZ albo udać się po pomoc (receptę) do oddziału ratunkowego najbliższego szpitala. Można zmienić lekarza rodzinnego i skorzystać z porad tych przychodni, które podpisały umowy na 2015 r. Jednakże są takie miejscowości jak Wejherowo, gdzie większość przychodni nie przyjmuje od 2 stycznia.

przychodnie pomorze

Na budynkach przychodni wiszą ogłoszenia: 2 stycznia do odwołania są one nieczynne.

Oto lista przychodni na Pomorzu, które nie przyjmują pacjentów 2 stycznia. ZAMKNIĘTE PRZYCHODNIE NA POMORZU

IGRA i wojenka?

Wiceminister S. Neumanna w rozmowie z J. Żakowskim (radio tokfm) wskazywał, że 80 proc. lekarzy ma podpisane umowy. Wyraził nadzieję, że pozostali lekarze mimo ich braku otworzą gabinety „jako wyraz dobrej woli”. – W każdym powiecie w Polsce jest lekarz rodzinny, który przyjmuje pacjentów – zapewniał wiceminister Neumann.

– Wyobraża pan sobie te matki jeżdżące PKS-ami do powiatowego miasta z dziećmi, które mają 40 stopni gorączki? Choć PKS to z poprzedniej epoki, chyba autostopem. Panie ministrze, to nie jest opowieść, którą można w tym kraju sprzedawać – powiedział red. Żakowski.

– Ale ja sobie tego nie wyobrażam jako rzecz idealną! Są granice tego, na co państwo może się zgodzić, bo takie są możliwości finansowe. I nie możemy ulegać takiej presji – odpowiedział wiceminister Neumann.

Co dalej?

– Będziemy czekać, aż minister przemyśli sprawę – powiedział w radiu Jacek Krajewski szef Porozumienia Zielonogórskiego.

– Będziemy starali się pomóc wszędzie tam, gdzie lekarzy nie ma, żeby działalność rozszerzały sąsiednie placówki – odparł Neumann.

– Czyli wojna? – podsumował Żakowski.

– Jak mamy się dogadać? Jeśli ktoś nie chce otworzyć gabinetu? – zdziwił się Neumann.

– To wy nie chcecie rozmawiać – odparował Krajewski, kończąc ostrą wymianę zdań.

Czy ministrowie Arłukowicz i Neumann zostaną odwołani? Na to czeka środowisko lekarzy… Ci zrobi Pani premier Kopacz – z zawodu lekarz? Też będzie igrała ze zdrowiem milionów Polek i Polaków?

Lista otwartych 2 stycznia placówek służby zdrowia na Pomorzu: GDZIE PODPISANO UMOWY Z NFZ

W pow. wejherowskim czynne są od 2 stycznia tylko następujące placówki:

  • Wejherowo – NZOZ Nasz Dom, plac Jakuba Wejhera (wejście od ul. Wałowej) – tel. 58 678 50 30
  • Wejherowo – NZOZ nr 1 na ul. 10 Lutego 13 – tel (58) 782-44-33 oraz 795 438 105
  • Wejherowo – NZOZ Polnamed, ul. Dworcowa 14/24 – tel. 58 672 09 08
  • Gniewino – ośrodek zdrowia – tel. 58 676 73 43.
  • Rumia – NZOZ nr 1 na ul. Derdowskiego – tel. (58) 671-08-81, (58) 671-15-11, (58) 679-41-00
  • Rumia – przychodnia Biała Rzeka, ul. Chełmońskiego 58 – tel. 58 771 25 07
  • Rumia – NZOZ Ars Medica ul. Piłsudskiego 48a – tel. 58 671 98 25
  • Rumia – NZOZ Poradnia Medycyny Rodzinnej, ul. Katowicka 16 – tel. 58 671 72 10

 

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *