Arkadiusz Siwko – nowy szef Grupy Energa

Arkadiusz Siwko – prezes Energi

GDAŃSK. 2 lipca rozpoczął pracę spółce Energa SA nowy prezes Zarządu Arkadiusz Siwko. Stanowisko powierzyła mu, w wyniki konkursu, Rada Nadzorcza spółki.

Na stanowisku prezesa Energi Siwko zastąpił Alicję Barbarę Klimiuk, która pełniła obowiązki prezesa od lutego 2018 r. (po rezygnacji Daniela Obajtka, który został szefem Orlenu).

Arkadiusz Siwko jest piątą osobą sprawującą funkcję  prezesa spółki Energa w okresie rządów Zjednoczonej Prawicy.

W Zarządzie Energa SA są obecnie także: Alicja Barbara Klimiuk – wiceprezes ds. operacyjnych, Jacek Kościelniak – wiceprezes  ds. finansowych oraz Grzegorz Ksepko – wiceprezes ds. korporacyjnych.

Kim jest nowy prezes Zarządu Energa SA?

Arkadiusz Siwko nie pochodzi z Pomorza, lecz na początku lat 90. był związany z Gdańskiem. Był zastępcą redaktora naczelnego tygodnika „Młoda Polska”.

Jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończył kurs maklera papierów wartościowych w Warszawie pod patronatem Uniwersytetu Oksfordzkiego, a także kurs doradcy inwestycyjnego. Ponadto odbył w Waszyngtonie szkolenie w zakresie zarządzania kryzysowego w strukturach państwa pod patronatem Departamentu Stanu USA.

W latach 1989–1991 związany był z Polską Akademią Nauk jako pracownik naukowy Wydziału Nauk Prawnych. Następnie został Dyrektorem Gabinetu Ministra Spraw Wewnętrznych, sprawując w latach 1991–1992 nadzór nad biurami administracyjnymi, koncesji, spraw prawnych i zagranicznych MSW oraz Strażą Pożarną. W 1992 r. został doradcą Ministra – Szefa Centralnego Urzędu Planowania w zakresie strategii rozwoju.
W latach 1993–1996 zajmował stanowisko Prezesa Krajowego Biura Doradztwa Finansowego „Projekt”, był także Przewodniczącym Fundacji Warszawski Instytut Finansów i Spraw Międzynarodowych. W 1996 r. został doradcą prawnym Wojewody Warszawskiego do spraw reformy administracyjnej kraju, a w 1997 r. objął funkcję Wiceprezesa Zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Turystyki i jednocześnie doradcy Prezesa Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki. W latach 1998–2005 piastował stanowisko Wiceprezesa Zarządu spółki Orbis SA, a także Dyrektora Akademii Orbis SA.

W roku 2005 został doradcą Ministra Transportu i Budownictwa w zakresie transportu i rozwoju. W latach 2006–2008 był Prezesem Zarządu Operatora Logistycznego Paliw Płynnych, lidera rynku składowania paliw, w tym zapasów obowiązkowych i rezerw państwowych, a następnie w okresie od 2008 do 2013 r. Dyrektorem Generalnym Krajowego Biura Doradztwa Finansowego „Projekt”. Od 2013 r. piastował stanowisko Prezesa Zarządu Instytutu Studiów Strategicznych Grosvenor House.

W grudniu 2015 r. został powołany przez Radę Nadzorczą na stanowisko Prezesa Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA – największego koncernu obronnego w Europie Wschodniej. Funkcję sprawował do lutego 2017 r. W tym czasie PGZ zawarła największy w historii polskiego przemysłu zbrojeniowego kontrakt na dostawy uzbrojenia dla sił zbrojnych RP.

O Tygodniku Młoda Polska

„Młodą Polskę” założyła, jesienią 1989 roku w Gdańsku, grupa dwudziestokilkulatków, którzy w większości byli „wychowankami” prawicowego Ruchu Młodej Polski. W redakcji znaleźli się m.in., znani z późniejszej aktywności medialnej i politycznej, Wiesław Walendziak, Jarosław Sellin, Jacek Rusiecki, Adam Pawłowicz, Wojciech Turek, Arkadiusz Siwko, Jacek Turczyński czy Maciej Srebro. Tygodnik otwarcie artykułował swoje religijne i polityczne poglądy, te ostatnie sytuując po prawej stronie sceny politycznej. Redakcja „Młodej Polski” była mocno krytyczna wobec zbyt wolnego, w jej przekonaniu, tempa, reform ekonomicznych i politycznych wprowadzanych w Polsce przez rząd Tadeusza Mazowieckiego, chociaż generalnie utożsamiała się z kierunkiem tych zmian. W wyborach prezydenckich 1990 roku tygodnik poparł jednoznacznie Lecha Wałęsę. Podobnie jak wiele innych czasopism, które się wówczas ukazywały, z powodów ekonomicznych tygodnik został zamknięty w marcu 1991 roku. Co było jednak nieczęstym zjawiskiem tamtego czasu, „Młoda Polska” nie pozostawiła za sobą finansowych długów.

(Źródło: „W poszukiwaniu nowego świata” ARTUR MATYS)

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *