Antek odszedł…

Antoni Kozłowski

GDAŃSK. Odszedł do wieczności Antoni Kozłowski – człowiek niezwykły, poeta, pisarz, współautor albumów o Gdańsku. Mieszkał w Gdańsku -Wrzeszczu.  Człowiek – niespodzianka, wymykał się wszelkim klasyfikacjom… W rozmowie potrafił zaskoczyć bardzo osobliwymi skojarzeniami, ale i ostrością spojrzenia z perspektywy niedostrzegalnej dla innych – czytamy we wspomnieniach.

– Publikował mało, tworzył dużo, z formalnym i językowym rozmachem – czytamy w „Gazecie Wyborczej”. – Gdańskiej scenie artystycznej będzie brakowało jego ironicznej przenikliwości. W weekend w Gdańsku zmarł Antoni Kozłowski, postać owiana legendą w alternatywnym kręgu, poeta i pisarz, który nigdy nie doczekał się należnego uznania.

Nie wiadomo o nim zbyt wiele, a zdarzało mu się pisywać i wygłaszać rzeczy wybitne. Choć od lat obracał się w kręgach, z których wywodzi się wiele popularnych dziś postaci, sam pozostawał…

Tak wspomina Antoniego Kozłowskiego proprius (wyborcza. pl. 11.12.2017)

Umysł i osobowość bardzo trudne do zaszufladkowania, człowiek – niespodzianka, wymykał się wszelkim klasyfikacjom… W rozmowie potrafił zaskoczyć bardzo osobliwymi skojarzeniami, ale i ostrością spojrzenia z perspektywy niedostrzegalnej dla innych. Taki był w każdym razie przed laty – po raz ostatni widzieliśmy się jeszcze w latach ’90-tych, w czasach Maci Pariadka. Później czytywałem jeszcze niekiedy jego teksty i myślę, że był w jeszcze lepszej formie, pisał jeszcze bardziej zajmująco, choć stale w swoim niepowtarzalnym stylu, nie do podrobienia. A recepcja? Cóż, świat zmienił się tak dalece, że tak wyraziste i niepospolite indywidualności jak On, a zarazem niezbyt chętne do zabiegania o „sukces”, przestały być dostrzegane… Był rzeczywiście z innej epoki, która przeminęła trochę zbyt szybko, a można o Nim powiedzieć wszystko, tylko nie to, by można było po nim oczekiwać skłonności do przystosowania się, co to, to nie.

Żegnaj, Antoni, szkoda, że się już nie spotkamy.

 

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *