Żebrowski o konspiracji – fakty i mity

Leszek-zebrowski kadr

Leszek Żebrowski na konferencji naukowej IPN w Płocku

GDAŃSK. Spotkanie z Leszkiem Żebrowskim, w ramach działalności Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Trójmieście, odbędzie się w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku, 24 czerwca.

Gdański Oddział Instytutu Pamięci Narodowej zaprasza na kolejne spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Trójmieście.

Wykład pt. „Konspiracja komunistyczna PPR i GL-AL 1942–1945. Mity i Fakty”wygłosi historyk i publicysta, Leszek Żebrowski.

Spotkanie odbędzie się w środę, 24 czerwca 2015, początek o godz. 16.30w Gdańsku, w Bazylice  św. Brygidy (ul. Profesorska 17). Wstęp wolny.

Grot_nowe_trojmiasto

 

W PRL władza „ludowa” stworzyła mit partyzantów-komunistów, ofiarnie walczących o wolną i niepodległą Polskę. Komunistyczna propaganda zawyżała liczbę partyzantów Gwardii Ludowej (później przekształconej w Armię Ludową), rozdmuchiwała jej pozorne lub nieznaczące sukcesy bojowe i tworzyła z niej główną siłę walczącą z niemieckim okupantem, przemilczając zarazem prawdziwą genezę PPR i jej bojówek, mocodawców w Moskwie, metody działań oraz udział w mordach. Dopiero badania historyków po 1989 r. wskazały jednoznacznie na udział PPR i GL-AL w budowie nowej okupacji Polski przez Związek Sowiecki i prawdziwy charakter tych organizacji.

Jednym z pierwszych badaczy odkłamujących mity komunistycznej partyzantki był Leszek Żebrowski (ur. 1955), historyk, publicysta i działacz społeczny. Jako autor licznych zbiorów dokumentów i publicystyki historycznej już w latach 90. przywracał Polakom pamięć o Polskim Państwie Podziemnym, Narodowych Siłach Zbrojnych i Żołnierzach Wyklętych. Opublikował m.in. dwutomowe Narodowe Siły Zbrojne. Dokumenty, struktury, personalia (1994–1996), trzytomowe Tajne oblicze GL-AL i PPR. Dokumenty (1997–1999), a także głośną książkę Paszkwil Wyborczej. Michnik i Cichy o Powstaniu Warszawskim (1995).

Więcej  na stronie internetowej IPN.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *