Z Pomorza do Brukseli – Lewandowski, Wałęsa (PO) i Fotyga (PiS)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Janusz Lewandowski (PO) uzyskł najwięcej głosów wyborców na Pomorzu – ponad 107 tys.

Z wstępnych danych na temat wyborów do Parlamentu Europejskiego wynika, że w kraju mandaty przypadną kandydatom z list PO (19 mandatów), PiS (19), SLD-UP (5), KNP (4) i PSL (4). Mandaty do PE w okręgu pomorskim otrzymają kandydaci z PO i PiS.  Najwięcej głosów uzyskali: Janusz Lewandowski (PO) – ponad 107 tys. głosów, ponad 58 tys. głosów oddano na Jarosława Wałęsę, a na Annę Fotygę (pozycja nr 1 na liście PiS)  ponad 50 tys. głosów (najwięcej spośród kandydatów PiS). Te osoby otrzymają mandaty przynależne kandydatom z Pomorza – przyznane na podstawie frekwencji. Frekwencja na Pomorzu – ok. 24,8 proc. (trochę powyżej średniej krajowej).

Platforma  uzyskała na Pomorzu – jak zwykle w „mateczniku PO” – bardzo dobry wynik – ok. 48 proc. głosów. Jest to najlepszy wynik tego ugrupowania w kraju. Kandydaci z listy PiS zdobyli na Pomorzu ok. 25 proc. głosów, a SLD – ok. 8 proc.

Gdyby Pomorze uzyskało czwarty mandat, to szansę ma Artur Dziambor (lider listy Kongresu Nowej Prawicy (ugrupowanie Janusza Korwina- Mikke). Pewne szanse na mandat miał także Longin Pastusiak (SLD).

Na mandat cichą nadzieję może mieć Jan Kozłowski, który – jak po poprzednich wyborach – objął mandat po Januszu Lewandowskim, gdy został on komisarzem KE.

W PiS w kolejce po mandat do EP jest Jarosław Sellin, który uzyskał także dobry wynik, jednakże nie wygrał wewnętrznej konkurencji z Anną Fotygą.

Prawdopodobna drużyna europosłów PO

1. Janusz Lewandowski z Pomorza
2. Jarosław Wałęsa z Pomorza
3. Tadeusz Zwiefka z Kujaw
4. Barbara Kudrycka z Olsztyna
5. Danuta Huebner z Warszawy
6. Michał Boni z Warszawy
7. Julia Pitera z Mazowsza
8. Jacek Saryusz-Wolski z Łodzi
9. Adam Szejnfeld z Wielkopolski
10. Agnieszka  Kozłowska-Rajewicz z Wielkopolski
11. Elżbieta Łukacijewska z Podkarpacia
12. Róża Thun z Krakowa
13. Bogdan Wenta (Kielce)
14. Jerzy Buzek ze Śląska
15. Jan Olbrycht ze Śląska
16. Marek Plura ze Śląska
17. Bogdan Zdrojewski z Wrocławia
18. Danuta Jazłowiecka z Wrocławia
19. Dariusz Rosati z Gorzowa Wielkopolskiego

Z wstępnych danych wynikało, że mandat uzyskał także Michał Kamiński (dawniej PiS, lecz startujący obecnie z listy PO w Lublinie). Jednakże w okręgu lubelskim PO nie ma żadnego mandatu.

Wyniki końcowe – przyznane mandaty kandydatom Platformy Obywatelskiej

Imię i nazwisko Okręg wyborczy

Liczba głosów na kandydata

BONI Michał Jan

4

30 910

BUZEK Jerzy Karol

11

254 319

GRÄFIN VON THUN UND HOHENSTEIN Róża Maria

10

125 738

HÜBNER Danuta Maria

4

225 546

JAZŁOWIECKA Danuta

12

38 652

KOZŁOWSKA-RAJEWICZ Agnieszka

7

66 419

KUDRYCKA Barbara

3

61 418

LEWANDOWSKI Janusz Antoni

1

107 814

ŁUKACIJEWSKA Elżbieta Katarzyna

9

41 867

OLBRYCHT Jan Marian

11

34 267

PITERA Julia Teresa

5

37 269

PLURA Marek Mirosław

11

9 268

ROSATI Dariusz Kajetan

13

84 686

SARYUSZ-WOLSKI Jacek Emil

6

97 551

SZEJNFELD Adam Stanisław

7

69 852

WAŁĘSA Jarosław Leszek

1

55 898

WENTA Bogdan Brunon

10

38 960

ZDROJEWSKI Bogdan Andrzej

12

162 426

ZWIEFKA Tadeusz Antoni

2

43 918

Drużyna europosłów PiS

1. Anna Fotyga z Pomorza
2. Kosma Złotowski z Kujaw
3. Karol Karski z Olsztyna
4. Zdzisław Krasnodębski z Warszawy
5. Marek Jurek z Warszawy
6. Zbigniew Kuźmiuk z Mazowsza
7. Janusz Wojciechowski z Łodzi
8. Ryszard Czarnecki z Wielkopolski
9. Mirosław Piotrowski z Lublina
10. Tomasz Poręba z Podkarpacia
11. Stanisław Ożóg z Podkarpacia
12. Ryszard Legutko z Krakowa
13. Andrzej Duda z Krakowa
14. Beata Gosiewska z Krakowa
15. Bolesław Piecha ze Śląska
16. Jadwiga Wiśniewska ze Śląska
17. Dawid Jackiewicz z Wrocławia
18. Kazimierz Michał Ujazdowski z Wrocławia
19. Marek Gróbarczyk z Gorzowa

Przyznane mandaty kandydatom Prawa i Sprawiedliwości

Imię i nazwisko Okręg wyborczy

Liczba głosów na kandydata

CZARNECKI Ryszard Henryk

7

84 228

DUDA Andrzej Sebastian

10

97 996

FOTYGA Anna Elżbieta

1

56 677

GOSIEWSKA Beata Barbara

10

50 332

GRÓBARCZYK Marek Józef

13

54 864

JACKIEWICZ Dawid Bohdan

12

79 942

JUREK Marek

4

66 505

KARSKI Karol Adam

3

67 997

KRASNODĘBSKI Zdzisław Marek

4

96 292

KUŹMIUK Zbigniew Krzysztof

5

69 035

LEGUTKO Ryszard Antoni

10

81 201

OŻÓG Stanisław

9

36 376

PIECHA Bolesław Grzegorz

11

118 964

PIOTROWSKI Mirosław Mariusz

8

73 465

PORĘBA Tomasz Piotr

9

113 704

UJAZDOWSKI Kazimierz Michał

12

48 945

WIŚNIEWSKA Jadwiga Maria

11

44 763

WOJCIECHOWSKI Janusz Czesław

6

134 975

ZŁOTOWSKI Kosma Tadeusz

2

41 188

Prawdopodobnie mandaty dla kandydatów  SLD-UP

1. Janusz Zemke (Kujawy)
2. Krystyna Łybacka  (Wielkopolska)
3. Bogusław Liberadzki (Szczecin)
4. Adam Gierek (Śląsk)
5. Lidia Geringer de Oedenberg (Wrocław)

Przyznane mandaty z listy SLD-UP

Imię i nazwisko Okręg wyborczy

Liczba głosów na kandydata

GERINGER DE OEDENBERG Lidia Joanna

12

53 790

GIEREK Adam

11

56 237

LIBERADZKI Bogusław Marian

13

43 348

ŁYBACKA Krystyna Maria

7

42 441

ZEMKE Janusz Władysław

2

62 118

Mandaty dla kandydatów  Kongres Nowej Prawicy

1. Michał Marusik z Warszawy
2. Janusz Korwin-Mikke ze Śląska
3. Stanisław Żółtek z Krakowa
4. Robert Iwaszkiewicz z Wrocławia

Przyznane mandaty z listy Nowej Prawicy

Imię i nazwisko Okręg wyborczy

Liczba głosów na kandydata

IWASZKIEWICZ Robert Jarosław

12

29 505

KORWIN-MIKKE Janusz Ryszard

11

67 928

MARUSIK Michał

4

20 538

ŻÓŁTEK Stanisław Józef

10

27 995

Mandaty dla kandydatów  PSL

1. Jarosław Kalinowski z Mazowsza
2. Czesław Siekierski z Małopolski
3. Krzysztof Hetman z Lublina
4. Andrzej Grzyb z Wielkopolski

Przyznane mandaty kandydatom z listy PSL

Imię i nazwisko Okręg wyborczy

Liczba głosów na kandydata

GRZYB Andrzej Marian

7

26 805

HETMAN Krzysztof Andrzej

8

24 862

KALINOWSKI Jarosław

5

33 879

SIEKIERSKI Czesław Adam

10

27 843

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *