Z inicjatywy GODNOŚCI – Jan Paweł II na Westerplatte

GDAŃSK. Stowarzyszenie „Godność” od dawna zabiegało o upamiętnieniem pobytu na Westerplatte w 1987 r. Jana Pawła II. 5 maja ma tam być zainstalowana tablica ufundowana z darowizn więźniów politycznych z darowizn więźniów politycznych z okresu stanu wojennego, którzy wygrali procesy o odszkodowania za represje w stanie wojennym.

Powiększenie...

„KAŻDY Z WAS, MŁODZI PRZYJACIELE, ZNAJDZIE TEŻ W ŻYCIU JAKIEŚ SWOJE WESTERPLATTE, JAKIŚ WYMIAR ZADAŃ, KTÓRE MUSI PODJĄĆ I WYPEŁNIĆ, JAKIŚ PORZĄDEK PRAWD I WARTOŚCI, KTÓRE TRZEBA UTRZYMAĆ I OBRONIĆ, OBRONIĆ – DLA SIEBIE I INNYCH” – te słowa Jana Pawła II będą znów obecne na Westerplatte w czerwcu tego roku, po tym jak zabrzmiały tam wypowiedziane przez Papieża Polaka 28 lat temu.

Zaczęły się właśnie prace związane z upamiętnieniem pobytu na Westerplatte w 1987 roku Jana Pawła II. W miejscu tym rozpoczęto roboty ziemne związane z postawieniem tam formy przestrzennej – pamiątki spotkania Papieża z rodakami. Obiekt zostanie wykonany u podnóża kopca, na którym stoi Pomnik Obrońców Wybrzeża. Miejsce lokalizacji znajduje się w obrębie Pola Bitewnego Westerplatte.

Powstająca właśnie forma przestrzenna upamiętniająca wizytę w Gdańsku Jana Pawła II będzie miała prostą, minimalistyczną formę o układzie horyzontalnym (poziomym). W ten sposób podkreślona zostanie wertykalna (pionowa) dominanta pomnika Obrońców Westerplatte w tle.

– Skala całego obiektu i jego elementów składowych została tak dobrana, aby nie dominować i nie burzyć całości założenia monumentu poświęconego Obrońcom Westerplatte – wyjaśnia dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku Mieczysław Kotłowski. – Treść słów papieskich została odciśnięta w surowym, a jednocześnie bardzo współczesnym materiale – granicie, dopełnienie stanowić będzie marmurowa biel papieskiej stuły i podpisu – dodaje.

Całość posadowiona zostanie na fundamentach (żelbetowych stopach), obiekt zostanie ziluminowany. Wykończony będzie naturalnym kamieniem – granitem impala. Tekst zbudowany będzie z wklęsłych liter o głębokości 20 mm. Podpis „Jan Paweł II” wykonany zostanie w technice intarsji z białego marmuru. Element rzeźbiarski, nawiązujący formą do stuły papieskiej, wykonany będzie również z białego marmuru.

Razem z budową pomnika oraz jego iluminacji, wykonane zostanie też zagospodarowanie terenu – placyk w pobliżu nowego obiektu wyłożony zostanie kostką kamienną i granitową. Tablicę wraz z elementem stylizowanym na papieską stułę funduje Stowarzyszenie „Godność”. Wykonanie zagospodarowania, fundamentów, iluminacji, nasadzenia zieleni zleca natomiast Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku.

– Te elementy kosztować będą ok. 90 tys. zł – mówi prezes Stowarzyszenia „Godność” Czesław Nowak. – Pieniądze w ogromnej części pochodzą z darowizn więźniów politycznych z okresu stanu wojennego, którzy wygrali procesy o odszkodowania za represje w stanie wojennym i tymi pieniędzmi podzielili się z nami.

Koszt przygotowania terenu i zagospodarowania  to ok. 300 tys. zł. Prace właśnie się rozpoczęły. Koniec prac – 5 maja – informuje Katarzyna Kaczmarek rzecznik Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku. (źródło: gdansk.pl)

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *