Wybory pod lupą – stwierdzone nieprawidłowości

MEDIA/WYBORY. Książeczki wyborcze mają wiele wad – tak wynika z oceny obserwatorów kontrolujących wybory parlamentarne. W Sosnowcu wykryto, że w”Książeczkach do głosowania do Sejmu” zabrakło strony z kandydatami Komitetu Prawo i Sprawiedliwość – nr 1. Zamiast karty z kandydatami PiS dołączono dodatkową – druga kartę kandydatów  Platformy Obywatelskiej.

Więcej w tej sprawie:  http://www.stopfalszowaniuwyborow.pl/2015/10/uwaga-uwaga-wykrylismy-zle-wydrukowane.html

Na takie karty do głosowania natrafiono w Sosnowcu (wypłynęło to m.in. w OKW nr 116)!
Trwa sprawdzanie, czy w innych miejscowościach Śląska nie mamy do czynienia z tak sprytnie wykonanymi kartami wyborczymi. Niestety, często machinalnie kwitujemy odbiór kart nie zaglądając do środka a tylko zadowalając się sprawdzeniem ilości kart dostarczonych nam przez urzędy!
W takiej sytuacji:

  • 1. Okręgowa Komisja Wyborcza MA OBOWIĄZEK ponownego wydrukowania kart i dostarczenia tych kart do Obwodowych Komisji Wyborczych, które przed otwarciem komisji muszą powtórzyć czynności liczenia i sprawdzania kart wyborczych.
  • 2. NIE BAWIMY się w segregowanie kart, ile z nich jest dobrze wydrukowanych a ile źle – Krajowe Biuro Wyborcze a na dole Okręgowa Komisja Wyborcza ma psi obowiązek wydania nam i dostarczenia prawidłowych kart do głosowania!!!
  • 3. NIE WOLNO dopuścić do tego by w takich okręgach i obwodach otwarte zostały lokale wyborcze! A czas wyborów powinien być wydłużony o tyle samo godzin, co opóźnienie otwarcia lokali.
  • 4. W całej Polsce powinniśmy sprawdzić, czy wydane nam karty do głosowania są prawidłowo wydrukowane. W tym celu możemy jeszcze w sobotę w odpowiednim składzie Obwodowej Komisji Wyborczej ponownie zjawić się w lokalu, w którym zdeponowaliśmy karty do głosowania i sprawdzić ich zawartość!

Wszelkie nieprawidłowości prosimy natychmiast zgłaszać naszym prawnikom z Fundacji LEX NOSRTA

PORADY I PROTESTY WYBORCZE DYŻUR PRAWNIKÓW LEX NOSTRA TEL. 780 517 604 LUB 723 603 723

Ruch Kontroli Wyborów alarmuje, że sprawa może dotyczyć znacznie większej liczby komisji w Sosnowcu.
To, że w książeczkach kart do głosowania brakuje listy wyborczej PiS, za to podwójnie występuje lista PO, nie jest jedyną nieprawidłowością stwierdzoną przez Ruch Kontroli Wyborów. 
Oto kolejne wykryte nieprawidłowości.

Złe karty wyborcze otrzymali niektórzy głosujący w jednym z lokali wyborczych w Krakowie  – podaje RMF FM. Na kartach nie ma nazwisk kandydatów dwóch komitetów wyborczych. Głosowania nie przerwano.

W Śliwicach w pow. tucholskim (okręg bydgoski) we wszystkich OKW gminy część zestawów kart do głosowania do Sejmu dostarczonych do lokali ma błędy w liczbie kandydatów i w nazwiskach, a także niewłaściwą kolejność list kandydatów komitetów wyborczych. W ocenie członków OKW karty te wyglądają na dodruki. Niewykluczone, że sprawa dotyczy całego okręgu.

W Żurawicy pod Przemyślem urzędnicy będący członkami OKW zabrali karty do głosowania do domu. Sprawa  – dotycząca pięciu Obwodowych Komisji Wyborczych – zostanie zgłoszona do Komisarza Wyborczego w Rzeszowie.

Z kolei w Makowie (pow. skierniewicki) komisje otrzymały wadliwe karty wyborcze do sejmu. Na ok. 1400 kart 107 miało kilka takich samych stron.

We Wrocławiu Ruch Kontroli Wyborów otrzymał kilka zgłoszeń telefonicznych, dotyczących zapowiedzi odmów wydawania kopii protokołów członkom komisji przez informatyków.

W Wałbrzychu odmówiono w komisji… wywieszenia flagi. (źródło: niezalezna.pl)

Do lokalu wyborczego w szkole w Grzędzie gm. Bisztynek wkroczył ubrany w polowy mundur wojskowy mężczyzna z pistoletem – podaje serwis bisztynek.wm.pl. Został zatrzymany przez policję.

W Biskupinie z powodu pożaru, który wybuchł  w lokalu obwodowej Komisji Wyborczej nr 3, Komisja musiała przerwać pracę.

Należy spodziewać się, że cisza wyborcza prawdopodobnie zostanie przedłużona z uwagi na przerwy w niektórych komisjach.

Osoby rozwiedzione, żyjące w ponownych związkach cywilnych nie są wykluczone z Kościoła – tak wynika z ustaleń Synodu biskupów, które zakończyło się w Watykanie. Osoby te będą mogły także przystąpić do Komunii Świętej. Konieczna jest decyzja kapłana ze swojej parafii, który w rozmowie pomoże  spojrzeć rozwiedzionym na ich sytuację oczyma Chrystusa Pana, w świetle nauki Kościoła katolickiego.

W przemówieniu na zakończenie Synodu biskupów na temat rodziny papież Franciszek powiedział, że „pierwszym obowiązkiem Kościoła nie jest wydawanie wyroków i rzucanie klątw, ale głoszenie miłosierdzia Bożego, wezwanie do nawrócenia, prowadzenie do zbawienia”. Papież Franciszek wyraził przekonanie, że na obradach nie popadnięto w relatywizm ani w „demonizowanie innych”. Papież powiedział, zamykając obrady, że „Synod pozwolił nam lepiej zrozumieć, że prawdziwymi obrońcami doktryny nie są ci, którzy bronią litery prawa, ale ducha, nie idee, ale człowieka, nie formuły, ale bezinteresowną miłość Boga i jego przebaczenie”.

Jednym  głosem biskupi przyjęli kontrowersyjny punkt dokumentu końcowego Synodu, dotyczący osób rozwiedzionych.

Kontrowersyjny punkt dokumentu Synodu na temat osób rozwiedzionych otrzymał poparcie 178 (wymagany liczba wynosiła 177 głosów). Przeciw głosowało 80 ojców synodalnych.

W punkcie tym, określanym ogólnie jako kwestia dostępu do komunii, mowa jest o powierzeniu duszpasterzom obowiązku „rozeznania”, czyli analizy i oceny sytuacji w poszczególnych przypadkach osób rozwiedzionych w nowych związkach.

KOMUNIKAT

NA ZAKOŃCZENIE SYNODU BISKUPÓW O MAŁŻEŃSTWIE I RODZINIE

Kończący się dzisiaj Synod biskupów na temat małżeństwa i rodziny był doświadczeniem jedności Kościoła i ubogacaniem się Jego różnorodnością. Kościół szczerze zatroskany o rodzinę przypomniał światu jej niezastąpioną wartość. Zastanawiał się, w jaki sposób skutecznie chronić jej prawa w życiu społecznym, gospodarczym, politycznym i kulturalnym.

Jesteśmy wdzięczni papieżowi Franciszkowi za jego troskę o to, by Ewangelia Miłosierdzia Bożego dotarła do każdej rodziny. Dziękujemy, że przypomina nam, iż wciąż aktualne jest nauczanie św. Jana Pawła II, którego sam nazwał „Papieżem rodziny”.

Wyrażamy naszą wdzięczność całej Konferencji Episkopatu Polski, która nas upoważniła do reprezentowania Jej stanowiska. Dziękujemy wszystkim Polakom w Ojczyźnie i poza jej granicami za modlitwę i okazywane nam wyrazy wsparcia.

Umocnieniem podczas synodalnej dyskusji była dla nas świadomość, że w Polsce jest wiele rodzin, które z Bożą pomocą, w dobrej i złej doli, każdego dnia troszczą się o wierność swojemu powołaniu. Teraz zaś zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób przesłanie tego synodu wprowadzić w życie.

Idąc za św. Janem Pawłem II, synod ten przypomniał – dostępne wszystkim wierzącym – sposoby aktywnego uczestnictwa w życiu Kościoła. Dlatego też zapraszamy wszystkich do regularnego uczestnictwa we Mszy Świętej, do zgłębiania Słowa Bożego. Zachęcamy rodziny do wspólnej modlitwy i wychowania dzieci w wierze oraz zaangażowania w życie parafii i wspierania dzieł miłosierdzia. To zaproszenie kierujemy także do osób rozwiedzionych, żyjących w ponownych związkach cywilnych, które – choć nie przystępują do Komunii Świętej – nie są wykluczone z Kościoła. Warto, aby szczerze rozmawiały one z kapłanem, który pomoże im spojrzeć na ich sytuację oczyma Chrystusa Pana, w świetle niezmiennej nauki Kościoła katolickiego.

Podczas tego synodu papież Franciszek ogłosił świętymi Zelię i Ludwika Martin, rodziców św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Niech miłość małżeńska i rodzicielska nowych Świętych stanie się wzorem i natchnieniem dla małżeństw i rodzin.

 

Ojcowie Synodalni:

Abp Stanisław Gądecki, biskup poznański, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Abp Henryk Hoser, biskup warszawsko-praski

Bp Jan Wątroba, biskup rzeszowski

 

Rzym, dnia 25 października 2015 roku

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *