Wybitny lekarz podpisał „Deklarację Wiary”. Straci funkcję?

Wojewódzki konsultant ds. ginekologii i położnictwa, prof. Jan Oleszczuk – podpisał „Deklarację Wiary” – zobowiązanie lekarzy do „wierności własnemu, chrześcijańskiemu sumieniu”. Czy za ten czyn  zostanie odwołany z funkcji?

Dwie kamienne tablice z zobowiązaniem lekarzy do „wierności własnemu, chrześcijańskiemu sumieniu” oraz zwój zawierający 3 tys. podpisów lekarzy złożyli na Jasnej Górze uczestnicy ogólnopolskiej pielgrzymki służby zdrowia.

W dokumencie zawarto przykazania dla pracowników służby zdrowa, katolików. Niektóre z nich wprost nawołują do ignorowania prawa ustanowionego przez polski parlament, stwierdzający wyższość prawa bożego. W innym punkcie mowa jest np. o tym, że aborcja (w każdej sytuacji) czy też sztuczne zapłodnienie to działania „odrzucające wolę Stwórcy”.

Jednym z sygnatariuszy „Deklaracji wiary” jest prof. Jan Oleszczuk – wojewódzki konsultant ds. ginekologii i położnictwa w Lublinie oraz szef Katedry i Kliniki Położnictwa i Perinatologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Z pewnością lekarze liczą się z jego opinią.

Prof. Marian Szamatowicz z kliniki ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, który w 1987 roku dokonał pierwszego w Polsce udanego zapłodnienia metodą in vitro, uważa, że Oleszczuk po podpisaniu deklaracji powinien zostać usunięty ze stanowiska.

– Wojewódzkiego konsultanta powołuje wojewoda, który jest przedstawicielem premiera w województwie i w związku z tym powinien stać na straży prawa stanowionego przez parlament – zaznacza prof. Szamatowicz. (źródło: www.gazeta.pl) 

Lekarzom, którzy podpisali Deklarację zarzuca się łamanie prawa. Naczelny Sąd Lekarski zapewnia jednak, że ”w świetle przepisów Kodeksu Etyki Lekarskiej oraz wynikającej z Konstytucji RP wolności wyznania nie ma absolutnie żadnych podstaw do wyciągania konsekwencji wobec lekarzy, którzy podpisali tzw. Deklarację Wiary. (źródło: dziennikzachodni.pl)

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *