Wielkie żarcie, ceny preferencyjne? Noc Restauracji 30 maja

noc w restau 53826

30 maja kolejna Noc Restauracji w Gdańsku. W tym roku zabawa skupia się na motywie smaku miasta, regionu i świata. Do przedsięwzięcia zostały zaproszone autorskie restauracje, które pracują na wyselekcjonowanych produktach i posiadają prawdziwie kreatywnych szefów kuchni.

– Zadbaliśmy o to, żeby w trakcie Nocy Restauracji zapraszać gdańszczan i turystów tylko do jakościowych lokali, których kuchnia może być wizytówką Gdańska – wspólnie podkreślają Anna Zbierska dyrektor Biura Prezydenta ds. Promocji Miasta Gdańska i Hubert Gonera z firmy landbrand.

Lokale przygotują specjalne dania dostępne w menu tylko tej nocy. W każdym z nich możemy liczyć na specjalny pokaz kulinarny na żywo. Ceny będą preferencyjne, a atmosfera jak z południa Europy – zapewniają organizatorzy.

Część restauracji jeszcze pracuje nad programem pokazów kulinarnych i swoim nocnym menu, udało się już jednak uzyskać nieco szczegółów.

Podczas pokazu live cooking w Restauracji Kubicki będziemy mogli zobaczyć jak przygotowuje się raki, z których szef kuchni Damian Mazurowski wykorzysta „rakowe szyjki” (w rzeczywistości mięso skryte w pancerzykach odwłoków rakowych). Posłużą mu one do stworzenia „gdańskiego risotto”. Będzie to potrawa na bazie kaszy jaglanej, podawanej z sosem z wędzonego łososia z dodatkiem kaparów nawiązująca do tradycji kulinarnej gdańskich kupców.

Szef kuchni restauracji Filharmonia Mariusz Wolski pragnie przybliżyć gościom Nocy Restauracji ideę menu degustacyjnego. To jedyna restauracja w Gdańsku, która na co dzień posiada taki smakoszowski zestaw. Pan Mariusz przygotuje specjalnie skomponowane 6 daniowe menu degustacyjne oparte o produkty regionalne z technikami skandynawskimi. W Filharmonii tego wieczoru nie zabraknie muzyki na żywo, w tym wypadku klasycznej, rzecz jasna. Dodatkową atrakcją będzie serwis dań menu degustacyjnego: ciekły azot posłuży kelnerom do zamrażania dań, a żywy ogień posłuży do widowiskowego flambirowania. W daniu nocnym znajdą się takie delicje jak: perliczka, foie gras z wędzoną śliwką, kawa, dereń, dzika róża, jęczmień, chryzantema, dzika gąska. Wszystkie składniki przygotowane w niezwykły sposób. Podczas specjalnego pokazu goście zobaczą jak przygotowuje się lody z chryzantemy czy  perliczkę sous vide.

Restauracja da Mario zaprasza na nocną wyprawę po smakach  i kulturze Włoch. Nie zabraknie najwyższej jakości włoskiego jedzenia oraz muzyki. Szef kuchni Jurand Lewandowski zmierzy się z połączeniem włoskich i pomorskich smaków. Nocnym daniem w Da Mario będzie kaszanka z sandacza z sosem piernikowym oraz pikantnym kawiorem. W daniu tym wykorzystany zostanie między innymi  atrament z ośmiornicy i papryczki jalapeno. Marco „Il Veneziano” Bernardi zaprosi swych gości do ogrodu, gdzie wśród zapachu grillowanego mięsa zanuci niejedną włoską melodię.

W Kokieterii w Hotelu Hanza, gdzie stery kulinarne trzyma Daniel Chrzanowski, w nocy 30 maja czekać będą na nas interpretacje pomorskich produktów. Daniem nocnym będzie pieczony dorsz bałtycki podany na sosie z pieczonej papryki oraz skorzonery ze szparagami, w asyście maślanych ziemniaków. Do tego szef zademonstruje instruktarzowy pokaz smażenia ryb. Dodatkową atrakcją podczas Nocy Restauracji w lokalu będzie występ Mariusza Myrych – finalisty Szansy na Sukces.

W typowo piwnym lokalu – Restauracji Brovarnia w Hotelu Gdańsk pokazem specjalnym Nocy Restauracji będzie seminarium poświęcone technologii warzenia piwa oraz ciekawostki piwne. Na koniec uroczyste odbicie 10 – litrowej beczki piwa Brovarnia dla gości.

Udział w projekcie zadeklarowały już następujące restauracje:  Brovarnia w Hotelu Gdańsk,  Kubicki, Kokieteria w Hotelu Hanza, Swojski Smak, Restauracja Gdańska, Mon Balzac, Gdański Bowke, Inspiracja – Pałac Kościeszy, Bohemia, Filharmonia, VNS Restaurant, Da Mario Restaurante, Restauracja 4 Strony Świata.

Organizatorzy publikują na bieżąco informacje o lokalach, nocnych daniach i innych atrakcjach związanych z Nocą Restauracji  na stronie imprezy  www.nocrestauracji.pl  oraz profilu facebook.com/NocRestauracji.

Organizatorem wydarzenia jest Miasto Gdańsk wraz z firmą landbrand. Noc Restauracji jest  elementem projektu Gdańsk-Pomorskie Culinarny Prestige, służącego promocji gdańskich i pomorskich restauracji serwujących autorską kuchnię.

Docelowo Gdańsk – Pomorskie Culinary Prestige stworzy markę parasolową, która obejmie całość jakościowej oferty kulinarnej Miasta i regionu.  Rozpoczynając od  restauracji, przez targi żywności regionalnej, kalendarz markowych imprezy kulinarnych, na producentach i warsztatach kulinarnych skończywszy. W świat zostanie wysłana wiadomość nie tylko o potencjale kulinarnym, ale także o gdańskiej gościnności, otwartości i bogactwie turystycznym.

Michał Piotrowski

Urząd Miejski w Gdańsku

 

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *