Wakacyjny rekonesans? Tusk zaczyna rozmowy przedwyborcze w terenie

Premier, przewodniczący PO Donald Tusk rozpoczyna akcję partyjną – przedwyborczą– będzie się spotykać z działaczami Platformy.

W poniedziałek ma spotkać się z działaczami z Pomorza Zachodniego i Śląska.  W czwartek – dojdzie do rozmów z kolegami partyjnymi z Pomorza, którym przewodzi (po odejściu Sławomira Nowaka) Jan Kozłowski (b. eurodeputowany, obecnie – emeryt).

Z nieoficjalnych informacji wynika, że Platforma nie wystawi swoich kandydatów w wyborach samorządowych na stanowiska włodarzy w Gdyni i Sopocie. Tam mocne pozycje mają dotychczasowi prezydenci – w Gdyni Wojciech Szczurek (z własnym komitetem wyborczym), a Sopocie – Jacek Karnowski (dawniej PO, ale ciągle z poparciem i sympatią kolegów z Platformy).

W Gdańsku – podobnie jak w innych miastach, gdzie rządzą prezydenci z PO (np. Warszawa, Lublin, Bydgoszcz) – Platforma postawi prawdopodobnie na dotychczasowego włodarza – Pawła Adamowicza. W Gdańsku – co prawda – „młodzi” związani ongiś z Nowakiem mieli ochotę na zmianę i wystawienie kogoś ze swojej paczki. Jednakże obecnie wpływy Nowaka stopniały, nie ma już siły sprawczej, aby wpływać na nominacje. Na Pomorzu, a także w Gdańsku liderem partyjnym jest obecnie „bezrobotny” (po utracie mandatu eurodeputowanego) Jan Kozłowski. Szarą eminencją jest marszałek pomorski Mieczysław Struk (b. murmistrz Jastarni, mający mocne poparcie na Kaszubach oraz w terenie).

Obecnie w Platformie trwają prace eksperckie przygotowujące strategię i program do wyborów samorządowych. Nowa strategia propagandowa ma być gotowy we wrześniu – na start kampanii wyborczej.

Przygotowywane są listy wyborcze, trwają rozmowy nad lokalnymi porozumieniami. Wadze powiatowe PO mają do 8 września ustalić swoje propozycje; a regionie termin wyznaczony przez władze centralne to 15 września.

Obecnie Platforma rządzi lub współrządzi w 15 z 16 sejmików województw.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *