W żółtych koszulkach na cmentarzach. Datki na szlachety cel

gda akcja  hospicjum

GDAŃSK. „Hospicjum to też życie”. Zapalmy Światło dla Hospicjum. W najbliższy weekend, na pięciu gdańskich cmentarzach, ponad 500 wolontariuszy, ubranych w żółte koszulki, będzie zbierać pieniądze na potrzeby podopiecznych gdańskiego Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC.

W najbliższy weekend, na pięciu gdańskich cmentarzach, ponad 500 wolontariuszy, ubranych w żółte koszulki,  zbierać będzie pieniądze na potrzeby podopiecznych gdańskiego Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC.

1 listopada, polskie cmentarze rozbłysną milionami świateł. Odwiedzimy groby bliskich, spotkamy się z rodziną i przyjaciółmi. Na chwilę zwolnimy, by oddać się refleksji nad życiem i śmiercią, zdrowiem i chorobą. Tego dnia, warto również pomyśleć o tych, którzy potrzebują naszej pomocy, np. o pacjentach hospicjów, a także o tych, którzy na przyjęcie do placówki czekają w bardzo długiej kolejce. Opieka hospicyjna jest bezpłatna, a środki otrzymywane z Narodowego Funduszu Zdrowia nie są wystarczające, aby ja zapewnić każdemu potrzebującemu.

– Prawie setka oczekujących do hospicjum domowego to są ludzkie dramaty, to jest ludzki lęk, to jest ludzka obawa – mówi Alicja Stolarczyk, prezes zarządu Fundacji Hospicyjnej. – Troska o osoby chore, dobiegające kresu życia jest niezwykle istotna i niezwykle delikatna. Mam nadzieję, że te puszki będą ciężkie, a my dzięki temu, będziemy mogli przyjąć wszystkich oczekujących.

W dniach 31 października oraz 1 i 2 listopada, w godzinach 10 -18, na pięciu gdańskich cmentarzach: Łostowickim, Srebrzysko, Garnizonowym (nad Placem Zebrań Ludowych), Oliwskim, a także na cmentarzach na Oruni i Krakowcu – kwestować będzie 500 wolontariuszy, którzy w zamian za datki, będą wręczać pudełka zapałek. Wolontariusze będą ubrani w charakterystyczne żółte koszulki z napisem „Hospicjum to też życie”.

W sobotę 1 listopada na Cmentarzu Łostowickim, w okolicach bramy głównej, razem z wolontariuszami kwestować będą:

• w godz. 10.00- 12.00 – aktorka Aleksandra Woźniak
• około godz. 12.00 – Dariusz Tiger Michalczewski
• od godz. 12.00 – piłkarze Lechii Gdańsk
• około godz. 13.30 – prezydent Gdańska Paweł Adamowicz

Akcja „Światło dla Hospicjum” organizowana jest po raz szósty. Fundacja Hospicyjna wspiera Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, które od ponad 30 lat, nieodpłatnie pomaga nieuleczalnie chorym w ostatnim okresie ich życia. Dom Hospicyjny przy ul. Kopernika 6 to miejsce dla 33 pacjentów. Równocześnie z hospicjum stacjonarnym, działa hospicjum domowe, które udziela pomocy medycznej, psychologicznej i socjalnej 34 dzieciom i ok. 100 dorosłym przebywającym we własnych domach. Środki zebrane podczas kwesty zostaną przeznaczona na bieżącą działalność hospicjum.

Justyna Michalkiewicz (gdansk.pl)

gda hosp

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *