Uwaga młodzi na drodze!

policja

 20 proc. wszystkich wypadków drogowych powodowana jest przez młodych kierowców, podstawowym problemem jest brak doświadczenia. Sytuacji nie ułatwiają zbyt krótkie kursy prawa jazdy i brak torów szkoleniowych.

Młodzi ludzie są bardziej świadomymi kierowcami niż myślimy. Dowiedli tego biorąc aktywnie udział w wojewódzkiej debacie pt. „Młody kierowco brak doświadczenia- nie zwalnia z myślenia” zorganizowanej w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Chorzowie. Uczniowie zadawali mnóstwo pytań przedstawicielom policji, straży miejskiej, straży pożarnej. Wśród ekspertów związanych z bezpieczeństwem na drogach znalazła się także psycholog transportu, instruktor nauki jazdy, manager młodego kierowcy wyścigowego Maćka Dreszera oraz przedstawiciel Kajetana Kajetanowicza. Burzliwą dyskusję wywołało pytanie o to, czy kursy na prawo jazdy faktycznie dają wystarczającą wiedzę do bycia dobrym kierowcą. Sprawę wyjaśniał instruktor nauki jazdy, Patryk Luftner, – 30 godzin jazd i teoria wystarcza do tego aby kursant zapoznał się z autem i do tego by potrafił bezpiecznie się nim poruszać. Jedynym rozwiązaniem w tej chwili są szkoły techniki jazdy, które doszkalają osoby, które już posiadają prawo jazdy- mówił Luftner. Instruktor mówił także o projekcie ustawy, który rozwiązywałby ten problem. – projekt ustawy zakładał, że każdy kursant, który ukończy prawo jazdy, miałby pół roku na to by dostać się na płytę poślizgową i tam powprowadzać auto w poślizg w warunkach rzeczywistych. Projektu nie wprowadzono w życie ze względu na koszty – dodał. Śląscy Policjanci zostali postawieni pod ścianą słysząc pytanie dlaczego tak niewielu kierowców kontroluje się w Chorzowie pod względem trzeźwości? Z pytaniem zmierzył się podkom. Włodzimierz Mogiła, który mówił o tym, że statystyki wskazują, że kontrole te są częste mimo iż nie zauważa tego postronny kierowca. Pojawiły się także pytania dotyczące praktycznych aspektów bycia kierowcą, pytano o miejsca gdzie kierowcy mogą doskonalić swoją jazdę oraz o zasadność używania fotoradarów. Uczniowie zaproponowali nawet stworzenie testów dla potencjalnych kierowców, które określałyby nasze predyspozycje w tym zakresie.

Podczas spotkania policjanci przedstawili wstrząsające statystyki, które pokazują, że mimo iż mamy wielu świadomych młodych kierowców ich udział w wypadkach wciąż jest duży. – 1 na 5 zdarzeń drogowych w województwie śląskim powodowane jest przez młodego kierowce, mamy tutaj na myśli osoby od 18- 25 roku życia – mówił podkom. Włodzimierz Mogiła ze Śląskiej Policji. Badania pokazują, że młodzi ludzie są za kierownicą zbyt pewni siebie oraz chcą zbyt agresywną jazdą imponować znajomym. W ocenie policji wielu młodych ludzi fascynuje szybka i niebezpieczna jazda, a gdy połączymy to z brakiem poczucia zagrożenia – wypadek jest tylko kwestią czasu. Policyjne statystyki zobrazowała akcja Straży Pożarnej, która w zaaranżowanych warunkach wyciągała z wraku samochodu poszkodowanego pasażera. Podczas akcji strażacy używali sprzętu, z którego na co dzień korzystają przy tego typu akcjach.

Podczas debaty uczestnicy mieli także okazję usiąść za sterami samochodów wyścigowych Maćka Dreszera i Kajetana Kajetanowicza, przedstawiciele obu sportowców opowiadali jak trudno być zawodowym kierowcą i z jaką odpowiedzialnością się to wiąże.

W debacie udział wzięli uczniowie 12 śląskich szkół ponadgimnazjalnych – z Katowic, Świętochłowic, Siemianowic Śląskich i Chorzowa. Świadomość i dojrzałość młodych kierowców, którzy uczestniczyli w wydarzeniu jest o wiele większa niż mogłoby się wydawać.

Młodzi na drodze

Maciej Dreszer, ur. 27 marca 1996 r. w Tarnowie. W roku 2012 w swoje 16 urodziny zdał na torze Poznań egzamin na licencję kierowcy wyścigowego. Kariera Maćka rozpoczęła się od startu w pucharze Kia Lotos Race oraz udziału w prestiżowych wyścigach Volkswagen Castrol Cup 2013, rozgrywanych na torach całej Europy, m.in. Hungaroringu (Węgry), Lausitzringu (Niemcy), RedBull Ringu (Austria), Slovakia Ringu (Słowacja) i Brnie (Czechy). Maciek rywalizował ze starszymi i bardziej doświadczonymi zawodnikami, odnosząc swoje pierwsze sukcesy. W czerwcu 2012 roku otrzymał puchar fair play, który za sportową postawę przyznał mu prowadzący w wyścigach Kia Lotos Race kierowca – Zbigniew Łacisz. Trzy miesiące później, startując w jesiennej edycji Wyścigowego Pucharu Polski w Poznaniu, Maciek stanął na podium – zajął II miejsce! Jesienią 2013 został zwycięzcą I Eko Rajdu XL i ma prawo do używania tytułu Master of Eco Driving 2013.

Maciej Dreszer jako najmłodszy Polak wystartuje w mistrzostwach Europy w wyścigach górskich, reprezentując barwy narodowe w Race National Team Poland. Pojedzie samochodem Mitsubishi Lancer Evolution. Do startu w mistrzostwach przygotowuje się pod okiem trzykrotnego mistrza Europy Grzegorza Dudy.

Sezon 2014 rozpoczął się bardzo obiecująco! Niemiecka grupa Doerr Motorsport poszukująca młodych talentów zaprosiła Macieja do udziału w prestiżowych wyścigach międzynarodowych. To jedna z największych stajni wyścigowych w Europie, która w tym sezonie wystawi 12 samochodów wyścigowych, między innymi najnowszy model McLarena, Porsche GT3 RSR, BMW Z4 GTR oraz Toyotę GT86 w wersji pucharowej. Tym ostatnim samochodem Maciej pojedzie w Pucharze Toyoty na najsłynniejszym i zarazem najtrudniejszym torze wyścigowym na świecie, zwanym Zielonym Piekłem – Nürburgringu. Od dwóch lat na torach wyścigowych trenuje pod opieką wielokrotnego mistrza Polski Jakuba Golca. Ciekawostką jest to, że Maciek będzie pierwszym Polakiem oraz najmłodszym kierowcą wyścigowym w historii Nürburgringu. W dniu wyścigów, 29 marca 2014, będzie miał 18 lat i 2 dni. Dotychczas najmłodszym zawodnikiem na torze był Niemiec Marcel Manthey, który w dniu swojego startu miał 19 lat i 48 dni. Maciej przejdzie zatem do historii tego najsłynniejszego toru wyścigowego i światowego motosportu. Głównym partnerem wspierającym sportowca jest Grupa Azoty.

 

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *