Twój napój pod kontrolą

Czas letnich wakacji sprzyja swobodniejszym kontaktom towarzyskim, przebywaniu w nowych środowiskach i zawieraniu przypadkowych znajomości, a tym samym zwiększa ryzyko stania się ofiarą przestępstw na tle seksualnym. Policjanci ostrzegają przed zagrożeniami.

Miejsca takie jak dyskoteki, kluby czy imprezy masowe sprzyjają sytuacjom przestępczym. Spotkania młodzieżowe służą poznawaniu innych osób i niezwykle łatwo w takich sytuacjach zapomnieć o wszelkich zagrożeniach. Naturalnym elementem zabaw tanecznych są napoje. Policjanci coraz częściej spotykają się ze zjawiskiem dosypywania do nich różnego rodzaju środków, które ograniczają świadomość przyszłej ofiary. Funkcjonariusze ostrzegają przed spożywaniem napojów niewiadomego pochodzenia.

TWÓJ NAPÓJ POD

KONTROLĄ

ABC bezpieczeństwa

A – jak atmosfera. Tworzą ją ludzie, nie alkohol czy inne środki psychoaktywne. Pod ich wpływem tracisz kontrolę – nie jesteś także w stanie się obronić. Możesz stać się ofiarą przestępstwa.

B –  jak  butelka. Otwórz ją własnoręcznie (lub niech ktoś zrobi to w twojej obecności) i nie pozostawiaj bez opieki. Unikaj napojów podawanych w szklankach/kuflach/filiżankach. Ta zasada obowiązuje też w trakcie podróży (pociąg, autobus, samolot itp.).

C – jak częstowanie. Na imprezach nie dziel się napojami; nie pij napojów przygotowanych do rozlewania (dzbanki, misy itp.).

Ponadto stosuj się do kilku podstawowych zasad:

  • nie dopijaj napojów, nawet tych, które zostały pod „opieką” znajomych. Pamiętaj o tym również w trakcie spotkań towarzyskich czy biznesowych.
  • Na imprezy chodź z osobami, do których masz zaufanie.
  • Nie przyjmuj napojów od nowo poznanych osób i nie wychodź z nimi z lokalu. Nawet wówczas, gdy sprawiają wrażenie miłych i życzliwych.
  • Jeśli poczujesz, że twoja reakcja jest niewspółmierna do tego, co piłaś/piłeś, natychmiast poszukaj pomocy przyjaciół z którymi przyszłaś/przyszedłeś. Imprezę/lokal opuść w ich towarzystwie.
  • Uważaj na osoby, które mają łatwy dostęp do tego co pijesz, bądź mają przy sobie małe pojemniki o pojemności ok. 20-30ml. Jeśli widzisz, że ktoś wlewa bądź wrzuca coś do napojów – reaguj. Powiedź o tym właścicielowi napoju, powiadom Policję.

Jeśli podejrzewasz, że stała/eś się ofiarą przestępstwa…

  • Jak najszybciej zgłoś się do najbliższej jednostki Policji – niektóre środki psychoaktywne można wykryć w organizmie tylko w określonym czasie.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *