Tronująca romańska Madonna – skarby średniowiecza – to warto zobaczyć

Wystawa Skarby średniowiecza 03.3

Madonna z Dzieciątkiem, Gdańsk, ok. 1400, drewno lipowe, polichromia i złocenie, rzeźba pełnoplastyczna

GDAŃSK. Kolekcja rzeźby gotyckiej Muzeum Narodowego w Gdańsku należy do najcenniejszych w skali całego kraju. Eksponaty reprezentują najważniejsze zjawiska artystyczne w rzeźbie na ziemiach zakonu krzyżackiego od XIII do XVI wieku. Dziełem o niezaprzeczalnej wartości historycznej jest romańska Madonna tronująca, jedna z najstarszych rzeźb drewnianych na terenie obecnej Polski.

Skarby średniowiecza. Sztuka gotycka w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku

Wernisaż: 12 kwietnia 2016, o godz. 14.00

Muzeum Narodowe w Gdańsku/Oddział Sztuki Dawnej

ul. Toruńska 1, Gdańsk

wtorek – piątek: 09.00–16.00, sobota – niedziela: 10.00–17.00

Średniowiecze. Dziesięć wieków w dziejach Europy, które późniejsi historycy określili mianem średnich. Okres wypraw krzyżowych, inkwizycji, katedr, głodu i zarazy, ale także etosu rycerskiego, formowania się państw, rozwoju filozofii, religii chrześcijańskiej i zakonów. Był to czas rozkwitu architektury i sztuki. Polichromowane figury, złocone ołtarze, malowane panele – dziś często uszkodzone, rozproszone, pozbawione pierwotnego kontekstu – są prawdziwymi skarbami. Wraz z przykładami rzemiosła artystycznego są świadectwami historii, kultury, religijności, gustu.

Wystawa „Skarby średniowiecza” ma na celu zaprezentowanie najcenniejszych zabytków wieków średnich ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku. Stanowi próbę odtworzenia splendoru średniowiecznej sztuki i rzemiosła artystycznego.

Kolekcja rzeźby gotyckiej Muzeum Narodowego w Gdańsku należy do najcenniejszych w skali całego kraju. Zachowane w niej eksponaty reprezentują najważniejsze zjawiska artystyczne w rzeźbie na ziemiach zakonu krzyżackiego od XIII do XVI wieku. Wraz z kilkoma importami z innych ośrodków europejskich, jak Madonna na łożu z Kolonii czy figury alabastrowe z Nottingham, stanowią unikatowe świadectwo kształtu sztuki i gustu odbiorców tamtych czasów.

Dziełem o niezaprzeczalnej wartości historycznej jest romańska Madonna tronująca, jedna z najstarszych rzeźb drewnianych na terenie obecnej Polski. Równie cenne są zachowane dzieła sztuki złotniczej, wśród których znajdują się przedmioty unikatowe: łódka na kadzidło, której forma powtarza wiernie budowę statku typu holk, oraz wilkom gdańskich żeglarzy morskich wykonany z rogu żubra oprawionego w miedź złoconą. Ewenementem są gotyckie cynowe ampułki mszalne; interesujący jest również zbiór gotyckich moździerzy i kilka przykładów średniowiecznego kowalstwa artystycznego. Na ekspozycji znajdują się również wybrane przykłady gotyckiego malarstwa tablicowego oraz zespół średniowiecznych paramentów liturgicznych. Całości dopełniają późnogotyckie meble o północnoeuropejskiej dekoracji i nowatorskiej konstrukcji.

Kurator: Lech Łopuski

Wystawa Skarby średniowiecza a 03.4

Wilkom gdańskich żeglarzy morskich, Gdańsk, 2. poł. XV w., róg żubra, miedź złocona

Wystawa Skarby średniowiecza 03.5

Łódka na kadzidło, Gdańsk (?), 2. ćw. XV w., miedź złocona

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *