Szekspir – także na hip-hopowo

POMORZE. Rozpoczął się 18. Festiwal Szekspirowski. Do 5 września zapraszamy nie tylko do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego przy ul. Bogusławskiego 1, ale też do Teatru Wybrzeże gdzie Festiwalowe spektakle prezentowane są na scenie Głównej, w Malarni a także na Scenie Kameralnej w Sopocie.

W programie najbliższych dni m.in. pierwsze z wydarzeń teatralno- muzycznych festiwalu: hip-hopowy „Othello: The Remix” w wykonaniu grupy raperów Q Brothers z Chicago (w GTS), a także hiszpański spektakl „Diagnoza: Hamlet”(Sopot, Scena Kameralna) oraz rosyjskie „Szekspir Laboratorium” (scena Malarnia).

30 września i 1 października, o godz. 21.00, “Othello: The Remix” (USA)

image001

Fot. Michael Brosilow

Chicago Shakespeare Theater & Richard Jordan Productions Ltd

Gdański Teatr Szekspirowski, Bogusławskiego 1

Q Brothers to czołowi reinterpretatorzy Szekspira w nurcie hiphopowym. Zbierający pochlebne recenzje w trakcie międzynarodowego tournée „Othello: The Remix” to mocny, kipiący energią i niepowtarzalny spektakl.

Scenariusz jest przezabawny, dopracowany i przejrzysty. Nie ma momentu, w którym widz gubi się lub traci zainteresowanie, pomimo meandrów historii i zatrzęsienia postaci. (…) Ci, którzy znają oryginał, docenią to przedstawienie na wielu płaszczyznach, a ci, którzy stykają się z historią Otella po raz pierwszy, będą mogli cieszyć się świetną i dobrze opowiedzianą historią.

Kelly Apter, „The Scotsman”

W 2012 roku spektakl zdobył Musical Theatre Awards w dwóch kategoriach na festiwalu w Edynburgu.

29 września godz. 19:00 i 30 września godz. 18:00 września, Diagnoza: Hamlet”, Companyia Pelmànec, (Hiszpania) – SOPOT, Scena Kameralna

Reżyseria: Maria Castillo, Tekst, wykonanie: Miquel Gallardo

image004

Fot. Mart Vidanes

 

Akcja rozgrywa się symultanicznie na dwóch planach – realnym, w szpitalu psychiatrycznym, i wyobrażonym, w psychice jednego z pacjentów. Głównym powodem, dla którego Max Flaubert znalazł się w placówce, jest trauma po śmierci ojca i zdradzie matki, która mimo żałoby ponownie wyszła za mąż. Odosobniony od innych Max pozostaje sam na sam z własnymi koszmarami, które powoli zapełniają jego rzeczywistość (czyli ciasną, szpitalną izolatkę). Jako reżyser własnych snów Max musi zmierzyć się z najbardziej wymagającym przeciwnikiem – samym sobą. Lalki, które wprawia w ruch, są demonami z jego traumatycznej przeszłości, a jednocześnie jedynymi kompanami w ponurym zakładzie. Ta sytuacja rozdwojenia nie prowadzi do szczęśliwego zakończenia. Pacjentowi postawiono diagnozę – pasja i cierpienie Hamleta – co w efekcie oznacza nieuleczalną chorobę. Jak mówi reżyser o samej sztuce: „Hamlet to jedynie punkt wyjścia, wzór do rozwiązania układanki”, a ta układanka złożona jest z bólu, samotności i braku akceptacji samego siebie.

1,2,3 października godz. 17:00 Szekspir Laboratorium (Rosja)

Wielki Teatr Lalek z Sankt Petersburga – Scena MALARNIA Teatru Wybrzeże

Reżyseria: Ruslan Kudashov, Yana Tumina

image005

Aktorzy Wielkiego Teatru Lalek tworzą sceniczne laboratorium, w którym poddają eksperymentom nie tylko wyjęte z dramatów Szekspira postaci, ale też materię, z którą pracują – lalki. Tworzą je w zaskakujący i misterny sposób, z przedmiotów na pierwszy rzut oka zupełnie do tego nieprzeznaczonych (z filiżanek, torebek z herbatą, czapki, pułapki na myszy). W świecie pełnym detali pojawiają się wyraziste charaktery: Król Lear, czarownice z Makbeta, postaci z Otella. Aktorzy „uruchamiani” są jedynie za pomocą nitki albo to oni wprawiają w ruch towarzyszące im przedmioty (np. siennik przymocowany do stóp). Myślenie symbolami przekłada się tu na niebanalną interpretację znanych historii – a to jedynie część eksperymentu. Atrakcyjna oprawa wizualna i reżyseria świateł dodają do niego poetyckiego i nieco surrealistycznego nastroju; humor i punkrockowa nuta zaś ożywiają i dynamizują całość.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *