Stożek rogówki – co warto wiedzieć?

stozek-rogowki

Stożek rogówki (gr. keratoconus) to podstępne, degeneracyjne, niezapalne schorzenie rogówki oka. W przebiegu choroby dochodzi do zniekształcenia rogówki – uwypuklenia jej, co znacznie obniża jakość widzenia i może prowadzić do poważnych zaburzeń.

Stożek rogówki jest jedną z najczęściej spotykanych dystrofii tej części oka. Najczęściej diagnozowana jest u pacjentów w wieku od 20 do 30 lat. Na jakie objawy zwrócić szczególną uwagę? Jak leczyć to schorzenie?

Stożek rogówki – niepokojące objawy

Jednym z pierwszych objawów stożka rogówki jest zaczerwienienie i swędzenie oka. Jednak jest to objaw na tyle nieswoisty, że najczęściej przypisuje się je zmęczeniu i podrażnieniu, nie łącząc ich z poważniejszymi zaburzeniami. Stożek rogówki może rozwijać się przez wiele lat, nie dając praktycznie żadnych objawów. W przypadku niektórych pacjentów może przybrać gwałtowną formę i rozwinąć się w ciągu parunastu tygodni. W trakcie rozwoju schorzenia dochodzą takie objawy jak: nadwrażliwość na światło, rozmywanie się obrazu i postępujące pogorszenie się wzroku. Tempo rozwoju choroby jest nieprzewidywalne.

Więcej na temat stożka rogówki: http://www.kardiotel.pl/stozek-rogowki

Stożek rogówki – diagnostyka i leczenie

Stożek rogówki diagnozuje się najczęściej na podstawie wywiadu z pacjentem. Okulista ocenia też ostrość wzroku, wykonuje miejscowy pomiar krzywizny rogówki. W niektórych przypadkach może również zlecić wykonanie retinoskopii.

Jest kilka metod leczenia tego schorzenia i na podstawie wywiadu lekarz wybiera najodpowiedniejszą opcję dla pacjenta. Łagodny stożek można skorygować za pomocą specjalnych twardych soczewek kontaktowych. Są one wykonywane indywidualnie, na podstawie badania zwanego topografią rogówki. Soczewka ma za zadanie skorygować krzywiznę i umożliwić prawidłowe widzenie. Niestety jest to rozwiązanie doraźnie i nie hamuje przebiegu choroby.

W przypadku gdy soczewki przestaną być wystarczającym rozwiązaniem można zdecydować się na jeden z zabiegów operacyjnych. Jednym z nich jest wszczepienie intacsów – pierścieni śródrogówkowych, które mają za zadanie wyrównać kształt rogówki spłaszczając jej szczyt. Niestety ten rodzaj zabiegu należy powtarzać, co jakiś czas wszczepiając coraz szersze pierścienie. Kolejnym zabiegiem stosowanym przy stożku rogówki jest cross linking. Podczas zabiegu do oka wprowadza się roztwór ryboflawiny i naświetla oko promieniami UV. Prowadzi to do powstania nowych połączeń kolagenowych, dzięki czemu rogówka staje się mniej podatna na odkształcenia. Ostatecznym rozwiązaniem jest przeszczep rogówki.

Stożek rogówki jest często występującą dystrofią, dlatego warto wiedzieć jak się objawia. Zróżnicowane metody leczenia tego schorzenia powodują, że większość pacjentów ma szanse na optymalny dobór leczenia.

 

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *