Stopy wody pod kilem Magnus Zaręba!

jacht 3

Kapitan Eugeniusz Moczydłowski na zdjęciu w białej koszuli. Foto. Tomasz Linkowski

GDYNIA. Pożegnanie jachtu Magnus Zaremba. 5 lipca 2014 wypłynął w swój pierwszy rejs badawczo-testowy jacht zbudowany do badań w rejonach Arktyki i Antarktydy. Na jego maszcie dumnie powiewała flaga Akwarium Gdyńskiego, jako że MIR-PIB wspiera wyprawę.
Rejs jest nie tylko wyzwaniem sportowym, ale również próbą zgromadzenia danych naukowych dotyczących funkcjonowania morskich ekosystemów arktycznych i ich odpowiedzi na zmiany klimatyczne skutkujące topnienia pokrywy lodowej. Trasa rejsu przebiegająca wzdłuż granicy lodu pozwoli na zebranie prób organizmów roślinnych (fitoplankton) i zwierzęcych (zooplankton) zasiedlających strefę wód w bezpośrednim sąsiedztwie pól lodowych w okresie letnim i zimowym. Prowadzenie prac badawczych z pokładu jachtu, choć trudniejsze niż z dużego statku naukowego, daje jednak możliwość zebrania materiałów w miejscach często niedostępnych dla dużych jednostek.
Wyprawa ma się rozpocząć 5 lipca 2014. W ciągu 10 dni jacht ma dotrzeć do Reykiaviku, potem do NE Grenlandii, do granicy lodów, następnie wzdłuż granicy lodów, aż do Svalbardu. W Longearbyen – nastąpi wymiana załogi i powrót do kraju. Rejs jest planowany na około trzy miesiące.
Stopy wody pod kilem Magnus Zaręba!

jacht 24

Foto. Tomasz Linkowski

jacht 26

Foto. Tomasz Linkowski

 

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *