Varga zasiada w Komisji Weneckiej, był m.in. zastępcą Prokuratora Generalnego Węgier, a także członkiem Trybunału Konstytucyjnego. W jego opinii, Komisja Wenecka w swoich pracach była „jednostronna” i nie wzięła pod uwagę działań Andrzeja Dudy, w związku ze zmianami w Trybunale Konstytucyjnym.
W składzie Komisji Weneckiej jest także przedstawicielka Polski Hanna Suchocka. Jest zastępcą przewodniczącego KW, lecz nie brała udziału w pracach dotyczących tematu polskiego Trybunału.
Hanna Suchocka powiedziała, że Komisja Wenecka wydała opinię, ale rozwiązanie problemu jest w Polsce.
W opinii wydanej przez Komisję Wenecką propozycje zmian w ustawie o TK przyjęte przez Sejm 22 grudnia 2015 r., mają wpływ na efektywność prac TK i stanowią zagrożenie nie tylko dla praworządności, ale także dla funkcjonowania systemu demokratycznego.
W opinii Komisji Weneckiej (liczącej 25 stron) czytamy m.in:
„Zmian tych nie można nazywać działaniami zaradczymi wobec braku „pluralizmu” w składzie Trybunału. Zamiast przyspieszenia prac Trybunału, te poprawki, przyjęte wszystkie naraz, mogą doprowadzić do poważnego spowolnienia aktywności TK i uniemożliwić mu skuteczną pracę jako strażnika konstytucji”.
„Niszczenie skuteczności Trybunału podważa wszystkie podstawowe zasady Rady Europy: demokrację – bo oznacza brak kontroli równowagi w państwie; prawa człowieka – bo dostęp obywateli do Trybunału Konstytucyjnego może być spowolniony – i praworządność – ponieważ Trybunał Konstytucyjny, który jest centralną częścią sądownictwa w Polsce, stanie się nieskuteczny”.
„W Polsce powinna mieć miejsce zrównoważona debata, która zapewni pełne uczestnictwo wszystkich instytucji w zakresie reformy procedur i organizacji pracy Trybunały Konstytucyjnego”.
Opinia Komisji Weneckiej nie jest wiążąca dla władz danego kraju, którego dotyczy sprawa.
ZOBACZ: Opinia Komisji Weneckiej