ŚPIEWNIK SUCHARKA po 50 latach – ocalić od zapomnienia

Zygfryd Kwiatkowski – „Sucharek” i Ryszard Markowski = organizator Bazuny. Fot. Janusz Wikowski

POMORZE. Oryginalny Śpiewnik Sucharka ma 50 lat. Był wydany w drugim obiegu, poza cenzurą. Zawierał piosenki śpiewane podczas rajdów, przy ogniskach, biesiadach – o treści i muzyce łagodnej, przyjaznej, lecz także ze słowami niecenzuralnymi. Dzisiaj to śpiewnik z pożółkłymi kartkami, z wieloma stronicami trudno odczytywanymi. Organizatorzy Bazuny postanowili wydać ten legendarny i kultowy Śpiewnik. Nowe wydanie będzie dostępne na tegorocznej Bazunie (30 czerwca – 2 lipca) w Przywidzu. Piosenki z tego Śpiewnika będą prezentowane podczas specjalnego koncertu (także z udziałem samego „Sucharka” – Zygfryda Kwiatkowskiego. WARTO TAM BYĆ I POSŁUCHAĆ…

Śpiewnik Sucharka – oryginał. Fot. Janusz Wikowski

W 1967 r. (w drugim obiegu) został wydany pierwszy na Politechnice Gdańskiej śpiewnik znany jako tzw. “Śpiewnik Sucharka” za zgodą Przewodniczącego Komisji Wczasów i Turystyki KW Uczelnianego Parlamentu ZSP PG kol. Antoniego Adamowskiego. Były to piosenki śpiewane na rajdach imprezach turystycznych, mające rodowód piosenek śpiewanych masowo w tym piosenek ludowych, folkloru miejskiego, lwowskie, wykonywane na scenie lub w radiu, a także piosenki narodów ościennych (słowackich, czeskich, ukraińskich, rosyjskich) i amerykańskich oraz piosenki Okudżawy. W tamtym czasie nie była znana “Giełda” w Szklarskiej Porębie ani nikt nie myślał jeszcze o gdańskiej Bazunie. Piosenki obcojęzyczne zasłyszane na szlaku zostały zapisane fonetycznie. Dzisiaj to śpiewnik z pożółkłymi kartkami, z wieloma stronicami trudno odczytywanymi.

Piosenki zapisał ówczesny bard Politechniki Gdańskiej Zygfryd Kwiatkowski, ksywa „Sucharek” – dorabiając na swoje utrzymanie ze sprzedaży plecakowej swoich śpiewników. Dzięki staraniom naszego kolegi Tadeusza Bienia (absolwenta PG) udało się nam odnaleźć Zygfryda Kwiatkowskiego w Zielonej Górze.

Następne śpiewniki środowiska turystycznego Politechniki Gdańskiej tzw. kolejne Bazuny zawierały tylko część piosenek ze “Śpiewnika Sucharka”. Komitet Organizacyjny 45. Bazuny, która odbędzie się w Centrum Zielona Brama w Przywidzu w dniach 30.06 – 02.07.2017 postanowił ocalić od zapomnienia stare piosenki sprzed 50 lat.

Postanowiliśmy uczcić 50. rocznicę podwójnie:

  • ująć w specjalnym bloku godzinnym 45. Bazuny piosenki z tego śpiewnika, w dniu 1 lipca 2017, nadające się do wspólnego śpiewania z widownią i z samym “Sucharkiem” – Zygfrydem Kwiatkowskim – gościem specjalnym 45. Bazuny,
  • Wznowienie  śpiewnika wraz z chwytami gitarowymi w nakładzie 550 egz.
  • Dołączymy do śpiewnika płytkę CD, na której znajdzie się nagrana tzw. ścieżka dźwiękowa piosenek ze śpiewnika, tekst piosenki i zapis nutowy każdej z piosenek oraz scan oryginalnego tekstu śpiewnika sprzed 50 lat, linki do stron internetowych z innymi wersjami tekstów piosenek, nagrania m.in. na Youtube innych wykonawców i nagrania Bardów Bazuny.

Udało się nam przypomnieć i znaleźć nuty i chwyty gitarowe do 232 piosenek z pierwotnego śpiewnika i one znajdą się w tej edycji śpiewnika.

Dokonaliśmy też przeglądu tekstów piosenek i usunęliśmy oczywiste błędy. Generalnie, zostawiliśmy słowa piosenek ze “Śpiewnika Sucharka” tj. w wersji piosenek śpiewanych w turystycznym środowisku Politechniki Gdańskiej. Pominęliśmy piosenki nie nadające się obecnie do zamieszczenia w wersji drukowanej śpiewnika albo co do których czas zatarł pamięć i nikt nie pamiętał jak te piosenki się śpiewa. Utrzymaliśmy też w śpiewniku zapis fonetyczny tekstów piosenek obcojęzycznych.

Śpiewnik zamierzamy wydrukować w czerwcu br., aby udostępnić go chętnym na 45. Bazunie. Całość wykonała grupa pasjonatów (ich dane zostaną ujęte w wersji drukowanej śpiewnika), a nad całością czuwał sam “Sucharek” oraz Tadeusz Szypliński – odpowiedzialny za opracowanie nutowe zamieszczonych piosenek w śpiewniku.

Komitet Redakcyjny wznowienia “Śpiewnika Sucharka”

Zdjęcie i jego opis (poniżej) – od kol. Tadeusza Bienia. On odnalazł dla nas Sucharka.

Tak było na spotkaniu-wieczorku piosenek turystycznych w klubie studenckim Artema, w grudniu 1966 r. Siedzą na pierwszym planie: Tadeusz Bień z IV r. MT, Zygfryd Kwiatkowski (“Sucharek”), Wojciech Downarowicz z II r. MT (tył głowy), a pod ścianą od lewej: Roman Nitek z I r. MT, Dziewczyna (????), Fred Wojtkiewicz (Przewodniczący Komisji Turystyki RO ZSP w Gdańsku).

Mozaika na ścianie to fragment dzieła Kolegi Czesława Tumielewicza (wówczas studenta Wydziału Architektury, obecnie prof. AWSP w Gdańsku) pt. „Byk na corridzie”.

Sucharek w Artemie 1966 IIIw. sm

Poniżej fotki z arch. Tadeusza Bienia – z wieczoru piosenki z Sucharkiem. To było w
ARTEMIE, w grudniu 1966 r.
Jest też zdjęcie z Jerzym Ciepielowskim w 1966; 30.05.2017 r.
minęła 19. rocznica Jego śmierci.

ARTEMA_XII.1966_spiewanie z Sucharkiem_1

ARTEMA_XII.1966_spiewanie z Sucharkiem_2

Sucharek był gościem na Bazunie w 2016 r. Zdjęcia: Janusz Wikowski

SONY DSC

“Sucharek”, Ryszard Markowski i Marek Skowronek. Fot. J. Wikowski

SONY DSC

Marek Skowronek wita “Sucharka” na Bazunie 2016, obok – Ryszard Markowski i Fot. J. Wikowski

SONY DSC

“Sucharek” – Zygfryd Kwiatkowski. Fot. J. Wikowski

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

“Sucharek” i jego śpiewnik prezentowany przez Ryszarda Markowskiego. W środku Wacław Nowicki. Fot. J. Wikowski

SONY DSC

Oryginalny Śpiewnik Sucharka. Fot. J. Wikowski

SONY DSC

Oryginalny Śpiewnik Sucharka. Fot. J. Wikowski

SONY DSC

Oryginalny Śpiewnik Sucharka. Fot. J. Wikowski

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *