Solidarność Kultur, Kultura Solidarności – plejada gwiazd

Solidarność Kultur

GDAŃSK. Plejada gwiazd wykonująca niespotykaną nigdzie indziej w Polsce muzykę już po raz ósmy zagości w Gdańsku za sprawą Solidarity of Arts. Podczas festiwalu 21.08 o godzinie 19:00 Polska Filharmonia Bałtycka organizuje koncert o tajemniczo brzmiącym tytule „Solidarność Kultur, Kultura Solidarności”.

Solidarność to w Gdańsku słowo-klucz. Można je interpretować na różne sposoby, jednak jedno skojarzenie zawsze będzie stałe – ludzie solidarni są sobie równi. Z pozoru trudno to odnieść do kultury, która jest różnorodna i zaskakująca w zależności od szerokości geograficznej. Muzycy występujący podczas koncertu „Solidarność Kultur, Kultura Solidarności” 21.08 w Sali Koncertowej PFB spróbują udowodnić, że muzyka z dalekich zakątków świata, o różnych korzeniach może być tak samo przyjemna dla ucha mieszkańca Europy Środkowej, jak dla ich rodaków.

Podczas koncertu w repertuarze klasycznym i ludowym usłyszymy muzyków z Armenii, Rosji, Serbii, Turcji, Syrii i Polski. Wśród gwiazd pojawią się m.in. śpiewacy, pianiści, klarneciści, a także muzycy grający na nieznanych szerszej publiczności instrumentach.

Listę wykonawców otwiera Lena Chamamyan. Jej twórczość to połączenie wpływów muzyki arabskiej, szczególnie syryjskiej i armeńskiej oraz tradycji europejskiej. Kolejną gwiazdą będzie David Ezra Okonsar, wirtuoz fortepianu i kompozytor. Jego twórczość to fuzja muzyki europejskiej i m.in. hebrajskiej. Alevtina Polyakowa i Solar Wind to z kolei doskonałe połączenie jazzu z elementami funku i muzyki świata. Na scenie pojawi się także wyjątkowy duet – Ratko i Radiša Teofilović. Śpiewający a capella bracia bliźniacy przeniosą nas w świat ludowej poetyki Bałkanów. Wśród gości pojawi się także Anahit Mktrchyan, sopranistka Filharmonii Kaliningradzkiej, która wykona kilka rosyjskich pieśni ludowych. Towarzyszyć jej będzie utalentowana pianistka Karina Kagramanova. Kantatę „Ich habe genug” Bacha wykona Jarosła Bręk, a pełen radości motet „Exsultate, jubilate” Mozarta – wybitna sopranistka Olga Pasiecznik. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Jacka Rogali. Muzycy PFB wykonają także Adagietto z „Raju utraconego” Krzysztofa Pendereckiego.

Wydarzenie to będzie też jednocześnie zakończeniem Gdańskiego Lata Muzycznego. Bilety już od 10 złotych do nabycia w kasach Filharmonii i na www.filharmonia.gda.pl.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *