Skype w więzieniu – kwadrans z rodziną

Służba Więzienna 3

POMORZE. We wszystkich zakładach karnych i aresztach śledczych okręgu gdańskiego skazani będą mogli utrzymywać kontakt z rodziną za pomocą komunikatora internetowego SKYPE.

– Od 26 września 2014 r. skazani mają możliwość korzystania z tej formy kontaktu z najbliższymi – mówi mjr Robert Witkowski, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Gdańsku.

Nowatorska forma kontaktu skazanych z osobami z zewnątrz możliwa jest dzięki zapisowi art. 105 §1 Kodeksu karnego wykonawczego, który dopuszcza „inne środki łączności” (oprócz widzeń, korespondencji, rozmów telefonicznych, paczek i przekazów pieniężnych) w kontaktach skazanych z rodzinami i osobami bliskimi.

W kwietniu i maju bieżącego roku Służba Więzienna pilotażowo wprowadziła Skypa do kilkunastu jednostek w Polsce. Wśród nich był także Areszt Śledczy w Elblągu. Testy się powiodły i dlatego skazani będą mieli możliwość kontaktu z rodziną za pomocą Internetu – dodaje mjr Witkowski.

Założeniem jest aby w pierwszej kolejności z możliwości programu Skype korzystali skazani będący rodzicami dzieci do lat 15, cudzoziemcy oraz inne osoby, których rodziny z różnych powodów nie mogą przyjeżdżać na widzenia.

W zależności od typu zakładu karnego oraz kategorii więźniów skazani będą mogli korzystać ze Skypa od jednego do kilku razy w miesiącu przez czas od 15 minut do 30 minut.

Musimy wziąć pod uwagę wiele czynników np. ilość skazanych przebywających w danym zakładzie karnym lub areszcie śledczym czy też możliwości techniczne – tłumaczy Witkowski.

Procedura jest prosta. Aby skorzystać ze Skypa skazany musi złożyć do Dyrektora więzienia prośbę. Oczywiście kontakt ten będzie nadzorowany i będzie mógł być przerwany, gdy jego uczestnicy będą zachowywali się niewłaściwie.

Kontaktowanie się za pośrednictwem komunikatora internetowego umożliwia skazanym, którzy mają ograniczone możliwości bezpośredniego kontaktu z bliskimi, utrzymywanie częstszego kontaktu z osobami bliskimi, bardziej aktywne uczestniczenie w życiu rodziny, wspólne podejmowanie decyzji.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *