SDP o „Lisie na żywo”: dopuścił się manipulacji. Karolak Komorowskiego – gra propagandowa

MEDIA. Media publiczne to dzisiaj narzędzie propagandy, a misję publiczną zastąpiło służenie interesom władzy. Prowadzący program w telewizji publicznej Tomasz Lis nie dochował w rzetelności dziennikarskiej i dopuścił się manipulacji, której ofiarą padła osoba prywatna – czytamy w Oświadczeniu SDP.  Lis wraz z gościem programu aktorem Tomaszem Karolakiem (występującym aktywnie w Komitecie wyborczym Bronisława Komorowskiego) na podstawie rzekomej wypowiedzi córki Andrzeja Dudy kpili i oskarżali kandydata Zjednoczonej Prawicy na prezydenta – kontrkandydata Platformy Obywatelskiej.

Lis w swoim autorskim programie na antenie Telewizji Polskiej rozmawiał z aktorem Tomaszem Karolakiem (członkiem Komitetu wyborczego Bronisława Komorowskiego) na temat kampanii wyborczej. Lis cytował wpis Kingi Dudy z Twittera mówiący, że tata obiecał jej, że jak zostanie prezydentem, zwróci Oscara przyznanego za film „Ida”. Okazało się, że autorką wpisu nie jest córka kandydata na prezydenta Andrzeja Dudy, lecz dopuszczono się fałszerstwa i manipulacji. Wpis  ten pochodzi bowiem z fałszywego konta założonego pod nazwiskiem Kingi Dudy.

Oświadczenie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

Zarząd SDP wyraża oburzenie bezprecedensowym złamaniem wszelkich standardów dziennikarskich w programie „Tomasz Lis na żywo” wyemitowanym 18 maja w TVP2, na sześć dni przed drugą turą wyborów prezydenckich w Polsce. Prowadzący nie dochował w nim rzetelności dziennikarskiej i dopuścił się manipulacji, której ofiarą padła osoba prywatna, nie zaangażowana w działalność publiczną. Uważamy, że TVP powinna zakończyć współpracę z Tomaszem Lisem.

Przypadek ten nie był niestety odosobniony. SDP w przyjętej na nadzwyczajnym zjeździe uchwale uznało, że „media publiczne to dzisiaj narzędzie propagandy, a misję publiczną zastąpiło służenie interesom władzy”.

Przypominamy także, że wobec notorycznego niewywiązywania się przez zarząd TVP z ustawowych obowiązków „w kwestiach informacji publicznej i respektowania politycznych parytetów w debacie publicznej” zjazd SDP wezwał prezesa TVP Juliusza Brauna do dymisji.

 

Zarząd Główny

Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” Telewizji Polskiej SA apeluje do władz spółki o natychmiastowe zakończenie współpracy z Tomaszem Lisem.

„Do dnia dzisiejszego Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” TVP starała się unikać oceny naszego produktu, jakim jest program telewizyjny, ale tak drastyczne naruszenie norm etyki dziennikarskiej zmusza nas do postawienia wniosku o natychmiastowe zakończenie współpracy TVP z panem Tomaszem Lisem” – czytamy w piśmie „Solidarności” do władz TVP SA.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *