SDP: Hipokryzja i manipulacja Reporterów bez Granic

 

62_0017_1430235813

Krzysztof Skowroński – prezes SDP. Fot. A. Gojke

MEDIA. „Z oburzeniem przyjmujemy apele i działania organizacji Reporterzy bez Granic, a także wspierających ją niektórych polskich organizacji pozarządowych, zmierzające do piętnowania Polski jako kraju, w którym ma dochodzić do szczególnych naruszeń wolności słowa” – czytamy w Oświadczeniu Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

Jest to reakcja na stwierdzenie Reporterów bez Granic (RSF), że wolność mediów w Polsce jest zagrożona. Reporterzy bez Granic i kilkanaście innych organizacji pozarządowych we wspólnym liście otwartym do Komisji Europejskiej ocenili, że w obecnej sytuacji wobec Polski powinna zostać uruchomiona procedura wynikająca z art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej mówiąca m.in. o możliwości pozbawianie prawa głosu państwa członkowskiego, które nie przestrzega podstawowych wartości UE.

Oświadczenie Zarządu Głównego SDP

ws. działań organizacji Reporterzy bez Granic

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich z oburzeniem przyjmuje apele i działania organizacji Reporterzy bez Granic, a także wspierających ją niektórych polskich organizacji pozarządowych, zmierzające do piętnowania Polski jako kraju, w którym ma dochodzić do szczególnych naruszeń wolności słowa. Działania te polegają na wzywaniu wspólnoty międzynarodowej do drastycznych reakcji na owe rzekome naruszenia, z sankcjami uderzającymi w społeczeństwo polskie włącznie, a także dążeniu do deprecjacji naszego kraju na arenie międzynarodowej.

Nie negując, że jakość uregulowań medialnych w Polsce wciąż pozostawia wiele do życzenia, zwracamy uwagę na rażące stosowanie podwójnych standardów przez naszych kolegów po fachu z Reporterów bez Granic. Należy zaznaczyć, że organizacja ta zachowywała milczenie i nie podnosiła podobnych protestów, kiedy media publiczne w okresie rządów PO-PSL zwolniły ponad 400 pracowników, z czego bardzo wielu z nich z przyczyn politycznych. Podobnych reakcji nie wzbudziły także sytuacje, jakie dziś nie mają już miejsca: brutalne i pozaprawne naciski na prywatnych wydawców, najścia służb specjalnych na redakcje, naciskanie na zmiany niewygodnych redaktorów naczelnych prywatnych gazet, ingerencje w kapitał właścicielski.

Za akt hipokryzji należy uznać sprzeciw Reporterów bez Granic wobec wprowadzenia w Polsce unormowań zapobiegających nadmiernej koncentracji kapitału w mediach, w sytuacji kiedy tego rodzaju unormowania mają Niemcy (na poziomie federalnym) czy Francja.

SDP z wielką przykrością konstatuje, że tego rodzaju działania, piętnowanie i stygmatyzowanie Polski jako kraju niedemokratycznego, porównywanie go do państw, w których dziennikarze są mordowani czy więzieni, jest celową manipulacją o podłożu politycznym.

Zarząd Główny

Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

„Chcemy być kamieniem w bucie polskiego rządu”

Delegacja Reporterów bez Granic (RSF) przebywała w Warszawie. Podczas konferencji prasowej sekretarz generalny tej organizacji, Christophe Deloire powiedział, m.in., że RSF chce dać polskim obywatelom jasny sygnał, iż nie zostawia ich samych.

Co powiedział Christophe Deloire:
  • Chcemy wyrazić solidarność z tymi dziennikarzami, którzy dostarczają rzetelne i niezmanipulowane informacje.
  • Ofiarami naruszania przez rząd prawa do niezależnej informacji są obywatele, a gdyby Komisja Europejska nie podjęła działań w stosunku do Polski, z czasem ofiarą takiego postępowania stałaby się cała Unia Europejska.
  • Wzywamy Komisję Europejską i państwa członkowskie, by na następnym posiedzeniu Rady Europejskiej podnieść kwestię praworządności i wolności mediów w Polsce.
  •  Chcemy być kamieniem w bucie polskiego rządu.

Christophe Deloire wezwał do nałożenia sankcji na Polskę.
Przedstawiciele RSF wyrazili zaniepokojenie deklaracją polskich władz o repolonizacji mediów. Uważają, że może to spowodować dyskryminowanie biznesowe niektórych tytułów prasowych. Uznali, że finansowanie redakcji – oparte na dobrowolnych wpłatach czytelników i czytelniczek – „budzi optymizm” – czytamy w relacji zamieszczonej w serwisie. (źródło: www.wirtualnemedia.pl)

58_kaz2_1430203880

Na zjeździe SDP podjęto uchwały w sprawie mediów publicznych oraz repolonizacji m. in. mediów regionalnych. Fot. A. Gojke

 

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *