Come back „Energetycznej Damy” do Grupy Energa

alicja_barbara_klimiuk_energa

Alicja Barbara Klimiuk jako „Energetyczna Dama” – gdy była prezesem Energi. Fot. arch.

GDAŃSK. Z rodzinnych Suwałk 1 marca wraca do Grupy Energa Alicja Klimiuk – menedżer, samorządowiec  z Suwałk. Była już prezesem tej firmy gdy konsolidowano Koncern Energa (za poprzednich rządów PiS), określana była jako „Energetyczna Dama” –  „Pani Basia”.

Alicja Barbara Klimiuk była prezesem Zarządu spółki dziesięć lat temu, gdy szefem Rady Nadzorczej był Andrzej Jaworski (wpływowy polityk PiS, obecnie wiceprezes PZU). Teraz Klimiuk będzie wiceprezesem ds. operacyjnych – kluczową osobą w zarządzaniu firmą. Jest kojarzona politycznie z wiceministrem administracji, swoim ziomkiem  Jarosławem Zielińskim (prominentnym politykiem PiS).

Rada Nadzorcza Energi 10 lutego wybrała na wiceprezesa ds. operacyjnych Zarządu  Alicję Barbarę Klimiuk. Natomiast od 2 marca stanowisko prezesa Grupy Energa obejmie Daniel Obajtek (samorządowiec z Małopolski, b. wójt Pcimia, młody menedżer, związany z PiS, zaufany człowiek premier Beaty Szydło). Oceniany jest jako twardy lecz skuteczny menedżer. Ma – jak się określa w środowisku PiS – zrobić „porządki” w Enerdze i zdynamizować firmę.

W wyniku roszad stanowisko zachował dotychczasowy wiceprezes (pochodzący z Pomorza): Grzegorz Ksepko (prawnik z Sopotu, wiceprezes ds. korporacyjnych). Nowym wiceprezesem (od stycznia) jest także Jacek Kościelniak (ekonomista, b.poseł PiS, cieszący się poparciem J. Kaczyńskiego).

Prezesi Grupy Energa w ostatnim 10-leciu:

  • Alicja Barbara Klimiuk – lipiec 2006 – grudzień 2007
  • Roman Pionkowski – p.o. prezesa  – styczeń 2008
  • Mirosław Bieliński – luty 2008 – kwiecień 2015
  • Andrzej Tersa – 28 kwietnia 2015 r. – 7 grudnia 2015 r
  • Roman Pionkowski – 7 grudnia 2015 r – 4 stycznia 2016
  • Dariusz Kaśków – 4 stycznia 2016 – 17 stycznia 2017
  • Jacek Kościelniak – 17 stycznia 2017 – 2 marca 2017
  • Daniel Obajtek – od 2 marca 2017
klimiuk

Alicja Klimiuk. Fot. Mariusz Kordek_lechia.gda.pl

Alicja Klimiuk wraca do korporacji po prawie 10 latach. W 2006 r., wygrała konkurs na stanowisko prezesa Energi. Wówczas odwołany został Waldemar Bartelik (inż. elektryk, absolwent Politechniki Gdańskiej, związany z lewicą). Była prezesem Energi do końca 2007 r. Na krótko zastąpił ją jako p.o.prezesa mgr. inż. Roman Pionkowski (wieloletni pracownik firmy, a potem w okresie 7 grudnia 2015 r – 4 stycznia 2016 także Prezes Zarządu Energi).
Kim jest nowa wiceprezes ds. operacyjnych spółki Energa?
Alicja Barbara Klimiuk ma 58 lat, pochodzi z Suwałk. Ma męża i dwie córki.
W latach 1992-1998 była wiceprezydentem Suwałk, a następnie prezesem Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Po odejściu ze stanowiska prezesa Energi, wróciła do rodzinnych Suwałk. Tam założyła w 2008 r.  swoją firmę ABM Concept Alicja Barbara Klimiuk.
Była także prezesem Fundacji Opieka nad osobami potrzebującymi pomocy „OGNISKO DOMOWE”, którego celem była opieka nad osobami starszymi oraz samotnymi, wymagającymi pomocy, zarówno stale mieszkającymi w kraju lub powracającymi na stałe do Ojczyzny z emigracji.
Była także pełnomocnikiem do spraw rozwoju Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach (prowadziła w 2015 r. projekt nowoczesnego centrum akademickiego). Dotychczas była dyrektorem Centrum Transferu Technologii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach. W 2015 r. zorganizowała  Seminarium upowszechniające nowe technologie w budownictwie i odnawialnych źródłach energii.
Ukończyła ekonomię na Uniwersytecie Gdańskim oraz studia podyplomowe z marketingu i zarządzania w SGH.  Związana była dawniej z Unią Wolności, a potem z PiS (była w gronie Suwalskiego Społecznego Komitetu Poparcia Jarosława Kaczyńskiego z deklaracją „Polska jest najważniejsza”). Jest zaufaną osobą posła z Podlasia, wiceministra Jarosława Zielińskiego (prominentnego polityka PiS)
Klimiuk zna bardzo dobrze Energę. W lipcu 2006 r., w wyniku konkursu na stanowisko prezesa Energi (po odwołanym przez Radę Nadzorczą Waldemarze Barteliku, kojarzonym z lewicą) została szefową tej firmy. Wówczas przewodniczący Rady Nadzorczej był Andrzej Jaworski, a jednym jej promotorów był Jacek Kurski (wówczas poseł). Razem wspomagali gdańską Lechię. „Żelazna Dama” Była prezesem Energi do stycznia 2008 r.
alicja_barbara_klimiuk_energa

Alicja Klimiuk – ujęcie z czasów gdy była prezesem Energi

Będąc prezesem Energi  została wyróżniona w rankingu sporządzonym przez Magazyn Ekonomiczny „Home & Market”. Spośród 100 menedżerek zarządzających największymi firmami w Polsce prezes ENERGI zajęła 7. miejsce. W uzasadnieniu napisano: „Kompetentne, wykształcone, zdecydowane, zorganizowane, skuteczne – tak można scharakteryzować kobiety, które znalazły się szczycie polskich firm”.

(AK)

energa klimiuk kurski jaworski 2

Alicja Klimiuk (gdy była prezesem Energi), Andrzej Jaworski (przewodniczacy RN Energi) i Jacek Kurski (jako poseł) Mariusz Kordek_lechia.gda.pl

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *