SDP: Dziennikarze zostali zabici w brutalnym ataku

Dziennikarze  zostali zabici w centrum Europy – w brutalnym ataku na redakcję „Charlie Hebdo” znajdującą się w centrum Paryża. Ataku, którego skala i okrucieństwo przeraża i skłania do zastanowienia, czy dziennikarz wykonujący swój zawód może dziś czuć się bezpiecznie.

Oświadczenie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

8 stycznia 2015 r.

Dziennikarze ze Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich wyrażają żal, współczucie oraz solidarność z kolegami z francuskiego pisma satyrycznego „Charlie Hebdo”.

Dziennikarze zostali zabici w brutalnym ataku na redakcję znajdującą się w centrum Paryża, w centrum Europy. Ataku, którego skala i okrucieństwo przeraża i skłania do zastanowienia, czy dziennikarz wykonujący swój zawód może dziś czuć się bezpiecznie.

Sprawcy tego strasznego zamachu zabili naszych kolegów, których żegnamy w bólu.

W imieniu Zarządu Głównego SDP

Krzysztof Skowroński, Prezes SDP

Agnieszka Romaszewska-Guzy, Wiceprezes SDP

Piotr Legutko, Wiceprezes SDP

Pod tym Oświadczeniem podpisuje się także

Redakcja CZASU POMORZA – Janusz Wikowski

 

W zamachu na redakcję tygodnika satyrycznego „Charlie Hebdo” zginęło 12 osób – w tym pięciu rysowników: Stephane Charbonnier (Charb), Jean Cabut (Cabu), Bernard Verlhac (Tignous), Georges Wolinski i Philippe Honore, dziennikarz Bernard Maris, korektor i pracownik administracji redakcji. Zginęła także osoba, która przyszła do redakcji oddać rysunki karykaturzyście Cabu oraz dwóch policjantów.

Georges Wolinski miał 80 lat, urodził się w 1934 r. w Tunisie. Jego ojciec – Siegfried Wolinski, był polskim Żydem, który wyemigrował do Tunezji. Po II wojnie światowej – w 1945 r. wyemigrowali do Francji. Georges Wolinski w 1968 r. (podczas studenckich protestów) był jednym ze współzałożycieli satyrycznej gazety „L’Enragé”. Publikował rysunki m.in. w komunistycznym dzienniku „L’Humanite”, „Paris-Match” oraz „Liberation”.

wolinski g

Georges Wolinski – syn polskiego emigranta

 

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *