Kiedy przyda się autocasco — konkretne sytuacje wraz z omówieniem

Kierowca, który chce objąć swoje auto dodatkową ochroną, poza obowiązkowym OC może wykupić również dobrowolne autocasco. Czy warto wydawać na nie pieniądze? W artykule omówimy kilka sytuacji, w których autocasco okaże się nieocenionym wsparciem.

Autocasco rekompensuje właścicielom straty finansowe, powstałe na skutek utraty lub uszkodzenia pojazdu, np. przez żywioły, inne pojazdy czy osoby trzecie. Jego zakres zależy od konkretnego towarzystwa i wybranego wariantu.

l AC mini, zwane również mini casco zapewniają jedynie podstawowe świadczenia. Przeznaczone jest przede wszystkim dla osób, które chcą wykupić dodatkową ochronę w atrakcyjnej cenie.

l Tradycyjne AC, zapewniające wypłatę odszkodowania w przypadku wskazanych przez ubezpieczyciela zdarzeń, np. kradzieży czy wypadku. Takie ubezpieczenia spełnią oczekiwania kierowców, którzy chcą zabezpieczyć auto od konkretnych ryzyk.

l Ubezpieczenia all risk zapewniająca ochronę od wszystkich ryzyk, które nie zostały wskazane w wyłączeniach odpowiedzialność. Po AC w wariancie all risk sięgają przede wszystkim właściciele nowych aut oraz pojazdów o wysokiej wartości rynkowej.

Aby znaleźć ubezpieczenie o optymalnym zakresie, a do tego nie przepłacić skorzystaj z darmowego kalkulatora OC AC Mubi.pl

Kiedy przyda się AC?

Poniżej omówimy 5 sytuacji, w których AC okaże się naprawdę przydatne.

Uszkodzenie auta przez drzewo

Pan Marcin, właściciel kilkuletniej Hondy Civic parkuje auto na otwartym osiedlowym parkingu. Kilka dni temu zostawił auto na jedynym wolnym miejscu, pod starym dębem. Niestety, na skutek silnego wiatru, gałąź drzewa spadła wprost na maskę Hondy, wybijając przednią szybę i uszkadzając część urządzeń w aucie.

Przydatne AC

Jeśli pan Marcin nie miałby Autocasco, wszystkie koszty likwidacji szkody musiałby pokryć z własnej kieszeni. Dzięki Autocasco za naprawę zapłaci ubezpieczyciel.

Ważne: aby ubezpieczyciel zapłacił za naprawę auta uszkodzonego przez drzewo, zakres musi obejmować uszkodzenia na skutek działania żywiołów i sił przyrody.

Uszkodzenie auta przez nieznanego sprawcę

Pani Katarzyna, właścicielka Skody Rapid uwielbia weekendowe wypady do kina.

W ubiegłą sobotę zostawiła auta na parkingu centrum handlowego i oddała się ulubionej rozrywce.

Gdy po seansie wróciła do auta, okazało się, że zderzak jest porządnie wgnieciony, a lewy reflektor pęknięty. Wszystko wskazywało na to, że samochód pani Kasi uszkodził inny kierowca, który wyjeżdżał ze swojego miejsca parkingowego. Niestety, nie zostawił żadnej informacji ani danych kontaktowych.

Przydatne AC

Gdyby sprawca szkody poczekał na panią Kasię lub zostawił swoje dane kontaktowe, kobieta dostałaby odszkodowanie z jego OC. Niestety, w tej sytuacji nie będzie to możliwe.

Jeśli pani Kasia ma AC, ubezpieczyciel opłaci naprawę auta. W zależności od wybranej przez nią opcji — w wersji kosztorysowej (gotówkowej) lub serwisowej (bezgotówkowej).

Kradzież auta

Pan Krzysztof codziennie o 7 rano wsiadał do swojej Toyoty Avensis, aby dojechać do pracy. Kilka dni temu na osiedlowym parkingu nie znalazł jednak swojego auta. Po kilku chwilach dotarła do niego smutna sprawa — auto skradziono.

Przydatne AC

Jeśli auta nie uda się znaleźć, pan Krzysztof dostanie odszkodowanie z Autocasco. Dzięki niemu kupi nowe auto podobnej klasy. Gdyby mężczyzna nie wykupił dobrowolnej ochrony, nie dostałby żadnej rekompensaty. Obowiązkowe OC nie chroni kierowców przed finansowymi skutkami kradzieży.

Pamiętaj — nie każde AC zapewnia wypłatę odszkodowania po kradzieży. Jeśli chcesz mieć pewność, że dostaniesz świadczenie, upewnij się, że zakres AC obejmuje takie zdarzenia. Zwróć uwagę także na dodatkowe warunki, stawiane przez TU. Większość z nich wymaga zainstalowania w pojeździe sprawnych zabezpieczeń antykradzieżowych. W zależności od wartości pojazdu — jednego lub dwóch.

Spowodowanie kolizji

Pani Anna wybrała się w weekend do znajomych, którzy mieszkają 200 km od niej. Kiedy kobieta zjeżdżała z drogi szybkiego ruchu, nie zauważyła jadącego obok pojazdu i uderzyła w niego prawym bokiem. Choć kraksa wyglądała groźnie, na szczęście nikomu nic się nie stało. Oba auta miały jednak potężne uszkodzenia. Poszkodowany kierowca dostanie odszkodowanie z OC pani Anny. Czy ona także otrzyma środki na naprawę swojego auta?

Przydatne AC

Pani Anna nie dostanie odszkodowania ze swojego OC. Jeśli jednak ma autocasco, obejmujące zakresem takie zdarzenia, ubezpieczyciel sfinansuje naprawę jej auta. Jeśli zależy Ci na tym, aby otrzymać odszkodowanie, nawet jeśli to Ty spowodujesz kolizję, przed zawarciem umowy dokładnie przeczytaj zapisy OWU. Upewnij się, że zakres polisy obejmuje szkody wypadkowe. Sprawdź również wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacji, w których ubezpieczyciel nie weźmie odpowiedzialności za szkoda i nie wypłaci odszkodowania.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *