Prof. Ciesielski – doktor honoris causa

GDAŃSK.  Wybitny matematyk, cieszący się ogromnym uznaniem polskiego i międzynarodowego środowiska – prof. Zbigniew Ciesielski zostanie uhonorowany tytułem doktor honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego.

Senat Uniwersytetu Gdańskiego nadał tytuł doktora honoris causa wybitnemu matematykowi, prof. Zbigniewowi Ciesielskiemu.

Senat Uniwersytetu Gdańskiego nadał  prof. Zbigniewowi Ciesielskiemu tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego „w uznaniu wielkiego znaczenia uzyskanych przez Niego wyników dla rozwoju światowej matematyki ze szczególnym uwzględnieniem teorii prawdopodobieństwa, procesów stochastycznych i analizy funkcjonalnej oraz w uznaniu aktywnej działalności organizacyjnej na rzecz polskiej nauki (uchwała Senatu UG nr 22/14 z 27 marca 2014 roku).

Ciesielski-Zbigniew sm

Prof. Zbigniew Ciesielski jest wybitnym matematykiem, cieszącym się ogromnym uznaniem polskiego i międzynarodowego środowiska. Profesorem tytularnym został w wieku 39 lat. Przez prawie całe życie zawodowe jest związany z Trójmiastem. Urodził się w Gdyni i tam kończył liceum. Studia ukończył i doktorat uzyskał na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu (jego promotorem był prof. Władysław Orlicz, jeden z twórców Analizy Funkcjonalnej), a habilitację -€“ w Instytucie Matematycznym PAN w Warszawie, ale od początku przez wiele lat współpracował z Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Gdańsku, a później Uniwersytetem Gdańskim, był także m.in. przewodniczącym Oddziału Gdańskiego PAN.

Opublikował ponad sto prac w czasopismach o najwyższej renomie matematycznej. Jest wybitnym specjalistą w zakresie teorii prawdopodobieństwa i procesów stochastycznych  oraz analizy funkcjonalnej: teorii aproksymacji i baz w przestrzeniach funkcyjnych. Sławę przyniosły mu badania dotyczące procesów gaussowskich i ruchów Browna oraz prace nad bazami Schaudera, w szczególności nad układem Franklina w przestrzeniach funkcji ciągłych. Szczególny rozgłos przyniosło mu skonstruowanie w 1969 roku bazy w przestrzeni funkcji różniczkowalnych w sposób ciągły określonych na kwadracie. Jego prace na temat funkcji giętych stały się fundamentem bujnego rozwoju w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku teorii falek, mającej zastosowania w technice przekazywania danych. Jego konstrukcja procesu Wienera weszła do podręczników uniwersyteckich i jest znana pod nazwą konstrukcji Ciesielskiego.

Wypromował kilkunastu doktorów, a jego uczniowie stali się uznanymi naukowcami. Polska matematyka zawdzięcza mu  powstanie trzech silnych ośrodków probabilistyki w Warszawie, Toruniu i Gdańsku, stworzonych przez jego uczniów lub współpracowników.

Jest członkiem rzeczywistym PAN oraz Polskiej Akademii Umiejętności, a także licznych komitetów naukowych i programowych prestiżowych konferencji międzynarodowych. Angażuje się w działalność  organizacyjną na rzecz polskiej nauki, pełniąc między innymi kierownicze funkcje w wielu instytucjach naukowych.  Za swoją działalność był wielokrotnie nagradzany. Otrzymał także wszystkie ważniejsze polskie matematyczne nagrody i medale: Medal im. Stefana Banacha (1992), Medal im. Władysława Orlicza (1994), czy Medal im. Wacława Sierpińskiego (2000).

Powołani przez Radę Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego recenzenci: prof. Stanisław Kwapień z Uniwersytetu Warszawskiego oraz profesorowie Wiesław Pleśniak i Józef Siciak z Uniwersytetu Jagiellońskiego, z najwyższym uznaniem odnieśli się do osiągnięć naukowych prof. Ciesielskiego. Laudację wygłosi prof. Tomasz Szarek kierownik Zakładu Matematyki Stosowanej i Probabilistyki Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UG.

Wręczenie tej najwyższej godności akademickiej odbędzie się w czasie inauguracji roku akademickiego 2014/2015 na Uniwersytecie Gdańskim, 1 października 2014 r. o godz. 10.00 na Wydziale Prawa i Administracji UG.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *