POniżej poziomu skrajnej biedy

Jak się żyje za czasów rządów PO-PSL? Poniżej progu skrajnego ubóstwa żyje ponad 26 % małżeństw z czworgiem i większą ilością dzieci, blisko 10 % małżeństw mających troje dzieci, 4 % małżeństw wychowujących dwoje dzieci, 2,5 % małżeństw z jednym dzieckiem oraz blisko 9 % mających na utrzymaniu dzieci i jednego rodzica.
W czasie rządów Platformy i PSL, zwłaszcza w latach 2011-2013, wzrósł poziom biedy skrajnej. Terminem tym określamy taki poziom dochodów na głowę w rodzinie, poniżej którego mamy do czynienia z biologicznym wyniszczeniem człowieka.
Na rok 2013 oszacowano miesięczne dochody jednoosobowego gospodarstwa domowego, które jest zaliczone do obszaru skrajnej biedy, na wysokość poniżej 551 zł. W przypadku gospodarstwa czteroosobowego ustalono ją na wysokość poniżej 1486 zł.
Z raportu Głównego Urzędu Statystycznego „Ubóstwo w Polsce w 2013 roku na podstawie badań budżetów gospodarstw domowych”, na który powołuje się dr Zbigniew Kuźmiuk na portalu wpolityce.pl, dowiadujemy się, że zjawisko skrajnego ubóstwa w Polsce systematycznie malało z 12,3 % w 2005 roku do 5,6 % w 2008 roku, przez kilka kolejnych lat utrzymywało się na tym poziomie aż do 2011 roku, kiedy to zaczęło wzrastać, by osiągnąć 7,4 % w 2013 roku.
Poniżej progu skrajnego ubóstwa żyje ponad 26 % małżeństw z czworgiem i większą ilością dzieci, blisko 10 % małżeństw mających troje dzieci, 4 % małżeństw wychowujących dwoje dzieci, 2,5 % małżeństw z jednym dzieckiem oraz blisko 9 % mających na utrzymaniu dzieci i jednego rodzica.
Warto zauważyć, że gwałtowny przyrost skrajnej biedy w Polsce nastąpił w czasie, kiedy wzrost gospodarczy przekroczył 20 % PKB. W tym samym czasie Polska otrzymała blisko 100 mld euro z budżetu Unii Europejskiej na lata 2007-2013. (solidarnosc.gda)

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *