Podejmij działanie – jak wyprzedzić meningokoki?

Mother kissing her baby boy.

ZDROWIE. Meningokoki są to bakterie, które mogą wywoływać Inwazyjną Chorobę Meningokokową (IChM). Choroba ta może przybrać niebezpieczną postać, przebiegać jako sepsa meningokokowa lub zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych (ZOMR). W Polsce najczęściej przebiega pod obiema postaciami.  Źródłem zakażenia meningokokami są zwykle nosiciele tych bakterii oraz osoby chore2. W woj. pomorskim w roku 2012 na Inwazyjną Chorobę Meningokokową zachorowało 25 osób. 24 chorych musiało być hospitalizowanych. Zatem w jaki sposób można zapobiec meningokokom?

Czym są meningokoki?

Meningokoki to bakterie, które należą do gatunku Neisseria meningitidis. Istnieje 12 serogrup meningokoków. Do najbardziej popularnych na naszym kontynencie należą meningokoki serogrup
B oraz C. Zdarzają się również przypadki zarażenia meningokokami z serogrup W135 oraz Y. Do zakażeń meningokokami dochodzi podczas kontaktu z osobą zarażoną (najczęściej bezobjawowym nosicielem), drogą kropelkową, oraz przedmiotami zanieczyszczonymi wydzieliną z jamy ustnej, nosa i gardła nosicieli. 

Inwazyjna Choroba Meningokokowa jest chorobą o dynamicznym i nieprzewidywalnym przebiegu.
W ciągu kilku godzin może doprowadzić do stanu zagrożenia życia. W przypadku zachorowania kluczowe jest natychmiastowe rozpoczęcie leczenia, jednak wczesne rozpoznanie jest trudne gdyż początkowe objawy Inwazyjnej Choroby Meningokokowej, takie jak gorączka, ból głowy czy bóle stawowo-mięśniowe są niespecyficzne i łatwe do  pomylenia  ze zwykłym przeziębieniem lub grypą.

Warto zwrócić uwagę, że objawy IChM zmieniają się w trakcie rozwoju choroby. Wśród innych objawów towarzyszących IChM mogą, m.in. wystąpić: wymioty, senność, brak apetytu, trudności
w oddychaniu, obniżone napięcie mięśniowe, drgawki oraz bóle kończyn. Wśród najmłodszych dzieci najczęściej dochodzi do drgawek, zaniku apetytu lub niepokoju ruchowego.

Charakterystycznym, jednakże nie zawsze występującym objawem rozwijającej się IChM jest wysypka wybroczynowa nieblednąca pod naciskiem. Możemy ją sprawdzić za pomocą tzw. testu szklankowego, tj. przyciskając bok szklanki do zmian na skórze. W przypadku zakażenia meningokowego plamki nie zbledną pod jej naciskiem.

Nie lekceważ meningokoków

Meningokoki są groźne dla każdego człowieka, niezależnie od wieku. Badania pokazują, że najwięcej przypadków zachorowań na Inwazyjną Chorobę Meningokokową notowanych jest wśród dzieci do 5. roku życia oraz w grupie nastolatków. Jak podaje Państwowy Zakład Higieny, w 2012 roku w całej Polsce na IChM zachorowało 241 osób. Prawie połowę stanowiły dzieci poniżej 4. roku życia. Dla porównania, w kolejnej grupie wiekowej (5 – 9 lat) chorobę przechodziło jedynie 16 osób.

Inwazyjna Choroba Meningokokowa jest poważnym zagrożeniem dla życia. W konsekwencji może doprowadzić do różnego stopnia uszkodzeń mózgu, ataków padaczkowych, niedosłuchu, ubytków skóry i tkanek, a nawet amputacji kończyn.

Wiedza rodziców na temat zakażeń meningokokowych

Prof. dr hab. n. med. Leszek Szenborn, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu uważa, że wielu zachorowań na IChM udałoby się uniknąć, gdyby świadomość rodziców była większa. – Na temat meningokoków nadal mówi się zbyt mało. Bardzo niewiele osób wie, jakie poważne skutki mogą wywołać, a brak wiedzy przekłada się na konsekwencje tej choroby. Dzięki przygotowaniu lekarzy do wczesnego rozpoznawania przypadków zachorowań i edukacji rodziców odnośnie występowania sygnałów alarmowych, można istotnie zmniejszyć śmiertelność. Przede wszystkim, należy mieć świadomość, że meningokoki stanowią ciągłe i realne niebezpieczeństwo dla dzieci. Rodzice boją się sepsy i zapalenia opon mózgowo- rdzeniowych, a te poza okresem noworodkowym i starości w populacji uważanej za zdrową przede wszystkim wywoływane są przez meningokoki zauważa prof. Szenborn.

Słowa eksperta potwierdzają badania przeprowadzone przez 4P Research Mix. Ponad 60 % rodziców dzieci do 4. roku życia wie o istnieniu meningokoków, jednak tylko połowa z nich potrafi je scharakteryzować11.Zaledwie 1/3 rodziców ma pewność, że choroba może mieć szybki przebieg
i rozwinąć się w ciągu dobyoraz, że meningokokami można zarazić się drogą kropelkową.
W świetle badań widać, że potrzebna jest nieustanna edukacja rodziców o zagrożeniu, jakie niesie ze sobą Inwazyjna Choroba Meningokokowa.

Podejmij działanie – wyprzedź meningokoki

W sytuacji dużego ryzyka opóźnionego rozpoznania i skutecznego leczenia najlepiej jej zapobiegać, tym bardziej, że w przypadku Inwazyjnej Choroby Meningokokowej liczy się każda minuta. W związku z tym, w ramach profilaktyki IChM warto wiedzieć, że istnieją skuteczne i bezpieczne szczepienia przeciwko meningokokom – podkreśla prof. dr hab. n. med. Leszek Szenborn.

Program Szczepień Ochronnych na 2014 rok rekomenduje szczepienia przeciwko meningokokom jako zalecane8. Oznacza to, że koszty szczepionki indywidualnie ponoszą rodzice.

Przy podejmowaniu decyzji o zaszczepieniu dziecka należy mieć świadomość, że na polskim rynku istnieją różne rodzaje szczepionek, które chronią przed jedną lub czterema grupami meningokoków. Każde ze szczepień ma formę zastrzyku. Już od 2 m.ż.można zaszczepić malucha przeciwko meningokokom z serogrupy C (szczepienie wymaga podania 2 lub 3 dawek). Starsze dzieci,powyżej 12. lub 24 m.ż. można zaszczepić przeciwko czterem serogrupom meningokoków (A, C, W-135 oraz Y). W tym wypadku podaje się tylko jedną dawkę.

W trosce o zdrowy rozwój swojej pociechy i zabezpieczenie jej przed groźnymi konsekwencjami IChM, lepiej jest wyprzedzić meningokoki, zanim to choroba pierwsza, niespodziewanie Nas zaskoczy. Aby zapewnić ochronę dziecku, warto więc rozważyć szczepienie przeciwko meningokokom, jako metodę o wysokim profilu skuteczności. 

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *