Platforma rządzi po staremu – Kleinszmidt nadal przewodniczącym sejmiku pomorskiego

kleinszmidt ja fot_urzad marszalkowski sm

GDAŃSK. Bez sensacji, niespodzianek i przepychanek. Platforma ustaliła, że radny Jan Kleinszmidt będzie nadal przewodniczącym Sejmiku Województwa Pomorskiego. PO ma większość z sejmiku i decyduje kto zasługuje i komu należy się dane stanowisko.

W poniedziałek podczas I sesji sejmiku radni wybrali przewodniczącego Sejmiku Województwa Pomorskiego. Został nim Jan Kleinszmidt z Platformy Obywatelskiej. Głosów „za” było 30, przeciw – 3  głosy.

Jan Kleinszmidt, urodził się 3 stycznia 1965 r. Ukończył studia w zakresie zarządzania i marketingu. W latach 1998-2006 radny miasta Bytowa. Prywatny przedsiębiorca. Prowadzi firmę produkującą materiały budowlane. W III kadencji pełnił funkcję Wiceprzewodniczącego Sejmiku, zaś w IV kadencji – w latach 2010-2014 – przewodniczącego Sejmiku Województwa Pomorskiego. Radny z ramienia Platformy Obywatelskiej.

Wiceprzewodniczącymi pomorskiego sejmiku zostali: Waldemar Bonkowski (PiS) – 18 „za”, Grzegorz Grzelak (PO) – 33 „za” oraz Józef Sarnowski (PSL) -€“ 32 „za”.

We wtorek odbędzie się kolejna sesja, podczas której wybrane zostaną władze województwa – Zarząd. Większość w sejmiku ma nadal PO więc zmian w układzie władz nie należy się spodziewać. W PO akcje grupy młodych „wilczków” – wywodzących się z dawnych młodych demokratów (którym liderował Sławomir Nowak) spadają, wpływy Donalda Tuska także nie są już tak mocne, gdy był przewodniczącym PO – w tej sytuacji „stara gwardia” na czele z Janem Kozłowskim rozdaje karty. To jest widoczne np. w rozdziale funkcji w Radzie Miasta Gdańska, gdzie wietrzony „zamach” na dotychczasowego przewodniczącego Bogdana Oleszka nie udał się. Został on ponownie przewodniczącym RM (z namaszczenia „gwardii”). Podobnie – związana z grupą „wilczków” (którą teraz zawiaduje posłanka Pomaska) Agnieszka Owczarczak (żona wicewojewody pomorskiego) utrzymała pozycję wiceprzewodniczącej RM w Gdańsku.

W tej sytuacji namaszczony przez „starą gwardię” Mieczysław Struk dotychczasowy marszałek pomorski zapewne zostanie na kolejną kadencję marszałkiem. W składzie Zarządu będą także obecni wicemarszałkowie – Wiesław Byczkowski (PO z Gdyni) i Hanna Zych-Cisoń (PO), szansę na utrzymanie stanowiska ma także radny PO – Ryszard Świlski.

PO na Pomorzu może rządzić w sejmiku samodzielnie (ma 17 głosów w 33-osobowej radzie), jednakże na szczeblu krajowym partia zawiązała kolację samorządową z PSL, więc w Zarządzie Województwa kandydat ludowców ma zapewnioną posadę. W poprzedniej kadencji członkiem Zarządu był ludowiec – Czesław Elzanowski. Jednakże Krzysztof Trawicki, lider ludowców na Pomorzu po przegranych w II turze wyborów na wójta Zblewa  stracił swoją „żelazna” posadę i teraz zapewne koledzy nie zostawią go na „kuroniówce”. Jak sam już ogłosił w poniedziałek Trawicki: „Wchodzę do Zarządu Województwa”…Jest dalej w grze – po przegranej z wyborcami ze swojej wsi i gminy teraz nawet awansuje – z puli ludowców – na wicemarszałka pomorskiego!!!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Krzysztof Trawicki przegrał wybory samorządowe w swojej wsi i stracił posadę wójta, ale jest w dalej w grze i awansuje – z puli ludowców dostanie fotel wicemarszałka pomorskiego.

Zatem sprawa podziału stanowisk w Zarządzie Województwa jest oczywista…

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *