Ostatnie pożegnanie legendy. „Jesteś Polakiem? To rozmawiajmy…”

Pogrzeb na cmentarzy w Gdańsku Oliwie. Fot. J. Wikowski

GDAŃSK. Na cmentarzu w Gdańsku – Oliwie 5 maja został pochowany śp. Alojzy Szablewski – stoczniowiec, współtwórca i legenda „Solidarności”, popularny „Aloś”, wieli autorytet dla braci stoczniowej, której przewodniczył w strajkach i działalności związkowej.

Z zawodu inżynier okrętowiec (absolwent Politechniki Gdańskiej). Pracownik biura projektowo-konstrukcyjnego Stoczni Gdańskiej. Pierwszy Przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Stoczni Gdańskiej (od 1980 r.). Brał udział w stoczniowych protestach w 1970 i 1976 r. Współpracownik Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża.Uczestnik strajku w sierpniu 1980 r. i w grudniu 1981 r., członek władz oficjalnych i tajnych organizacji „S” w stoczni. Lider strajkujących stoczniowców (po wprowadzeniu stanu wojennego a potem – Przewodniczący Komitetów Strajkowych w Stoczni Gdańskiej w maju i sierpniu 1988 r. W latach 1991-1993 był posłem na Sejm RP (ZChN).

Podczas uroczystości pożegnalnych przypomniano motto aktywności związkowej i politycznej Alojzego Szablewskiego: „Jesteś Polakiem? To rozmawiajmy… Na pewno dogadamy się”

Alojzy Szablewski zmarł, w wieku 92 lat, 30 kwietnia.

  • Uroczystości pogrzebowe odbyły się w piątek, 5 maja 2017 r.
  • Mszę świętą pogrzebowa w kościele pw. Matki Boskiej Fatimskiej, Gdańsk – Żabianka koncelebrował Metropolita Gdański, abp Leszek Sławoj Głódź. Msza odbyła się w asyście kompanii honorowej Marynarki Wojennej.
  • Ostatnie pożegnanie – z udziałem setek osób (Rodziny, stoczniowców, portowców, ludzi dawnej i obecnej „Solidarności, Stowarzyszenia „Godność”, opozycjonistów z czasów walki antykomunistycznej) odbyło się na cmentarzu w Gdańsku – Oliwie.

Fotorelacja: Janusz Wikowski

W uroczystościach pogrzebowych udział wzięli przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, „Solidarności”, stowarzyszeń ludzi opozycji, organizacji patriotycznych oraz parlamentarzyści, m.in. lider PiS na Pomorzu Janusz  Śniadek, posłanka Ewa Tomaszewska (b. działaczka „Solidarności”).

Wojewoda pomorski, Dariusz Drelich odczytał list Prezydenta Andrzeja Dudy, ze słowami:

„Żegnamy dzisiaj wielkiego patriotę, zasłużonego działacza społecznego i politycznego, człowieka, który ze wszystkich sił służył wolności Polski i Polaków”.

Wojewoda pomorski, Dariusz Drelich pożegnał śp. Alojzego Szablewskiego listem Prezydenta Andrzeja Dudy.

W homilię abp Sławoj Leszek Głódź przypomniał zasługi śp. Alojzego Szablewskiego dla odzyskania niepodległości przez Polskę:

„Wiedział, że przyszłość Polski może być zbudowana tylko na fundamencie prawdy”.

Syn Alojzego Szablewskiego, który wygłosił „ostatnie pożegnanie” i abp Głódź

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *