Ojciec i syn zabierają nas w podróż do osób zamkniętych w kadrach

Imacon Color Scanner

Fotografia artystyczna

 

Fotografie duetu Plewińskich już po raz drugi goszczą na ścianach Sopockiego Domu Aukcyjnego, wcześniej można je było podziwiać w naszym warszawskim oddziale. Ojciec i syn zabierają nas w podróż przez czas i przestrzeń, do niedostrzegalnych miejsc na mapie Europy i do znanych osób zamkniętych w kadrach obu fotografów.

Aukcja Fotografii  Wojciech i Maciej Plewińscy

Termin aukcji: 21 czerwca 2014, godz. 17

Miejsce aukcji: Sopocki Dom Aukcyjny, Sopot, Bohaterów Monte Cassino 43

Wystawa przedaukcyjna: od 7 czerwca

Sopocki Dom Aukcyjny ma przyjemność zaprosić na wyjątkową aukcję fotografii Wojciecha i Macieja Plewińskich, która odbędzie się 21 czerwca 2014 r., o godzinie 17,  w siedzibie Sopockiego Domu Aukcyjnego przy ul. Bohaterów Monte Cassino 43 w Sopocie. Z pracami będzie można zapoznać się na wystawie przedaukcyjnej, która otwarta zostanie 7 czerwca oraz w katalogu dedykowanym tej aukcji. Na aukcji kolekcjonerzy będą mieli okazję zakupić wyjątkowe prace przedstawiające „Przekrojowe” kociaki, osoby nieodłącznie związane z Polską kulturą, a także fotografie z podróży obu fotografów.

Fotografie duetu Plewińskich już po raz drugi goszczą na ścianach Sopockiego Domu Aukcyjnego, wcześniej można je było podziwiać w naszym warszawskim oddziale. Ojciec i syn zabierają nas w podróż przez czas i przestrzeń, do niedostrzegalnych miejsc na mapie Europy i do znanych osób zamkniętych w kadrach obu fotografów. Prezentowany na wystawie i aukcji wybór fotografii obu artystów to przeszło 60 lat pracy i zaledwie niewielki ułamek twórczości znajdujący się w ich rodzinnych zbiorach.

Wojciech Plewiński (ur. 1928), inżynier architekt, zamienił swój wyuczony zawód na fotografię. Jego zdjęcia pojawiały się przez lata na łamach Tygodnika Powszechnego  i w publikacjach Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najważniejsza jednak w jego karierze była współpraca z tygodnikiem „Przekrój” dla którego w latach 1957-1996 przygotował setki zdjęć portretowych, reklamowych, zdjęć mody oraz co najbardziej charakterystyczne dla jego twórczości – przygotował około pięciuset okładek dla tego pisma, na których swoją karierę rozpoczynały najpiękniejsze aktorki lat 50, 60 i 70 (m.in. Beata Tyszkiewicz, Anna Seniuk, Anna Dymna). Wojciech Plewiński miał doskonałe oko do pięknych kobiet i potrafił na fotografiach oddać z nich wszystko co najbardziej pociągające i kuszące, nie epatując przy tym tanim erotyzmem.

Na aukcji będzie można wylicytować 9 oryginalnych zdjęć okładek Przekrojowych, na których odwrociach znajdują się jeszcze zapiski redaktorów i grafików składających czasopismo. Poza pięknymi kobietami i znanymi postaciami ze świata kultury, takimi jak Wisława Szymborska, Piotr Skrzynecki czy Leopold Tyrmand, Plewiński poświęcił dużą część swojej twórczości teatrowi. Jego fotografie spektaklów i prób w krakowskich teatrach Starym, Rapsodycznym i Słowackiego porównywane są do prac mistrza gatunku – Edwarda Hartwiga.

Wybór fotografii Wojciecha Plewińskiego na aukcji zamykają cykle Italia 1957, Paryż 1961 oraz Operation Sail ’74 – odwołujące się do kolejnej pasji Wojciecha – podróży. Uchwycone na fotografiach chwile czy to z podróży po Włoszech, Francji czy to z rejsu Darem Pomorza nie są pocztówkowymi widokami, ale dokumentem pokazującym rzeczywistość tamtych czasów i tamtych miejsc.

Maciej Plewiński grafik i fotograf, miłość do aparatu zaszczepił mu ojciec już w dzieciństwie. Wielokrotnie jako chłopiec pomagał na planie zdjęciowym, by w końcu sam zacząć fotografować. Jego prace, choć zupełnie inne od strony formalnej, bardziej abstrakcyjne, prowadzą swoisty dialog z pracami ojca. Te same postaci, podobne sceny po 50 latach mówią innym głosem – głosem XXI wieku. Porzucenie tradycyjnej formy na rzecz powidoków, odbić i gry światłem daje niesamowite efekty wizualne, dużo bardziej malarskie i umowne.

Prace Macieja Plewińskiego wystawione na aukcję to głownie niezakończony jeszcze cykl „Notatek z podróży w czasie”, jednakże na ścianach Sopockiego Domu Aukcyjnego będzie można obejrzeć także portrety jego autorstwa m.in. Sławomira Mrożka, Magdaleny Abakanowicz i Milesa Davisa.

Wszystkie prace oferowane na aukcji Sopockiego Domu Aukcyjnego są sygnowane przez artystów, podpisem i pieczęcią z datą wykonania zdjęcia, datą wykonania odbitki oraz jej numerem. Wszystkie prace Wojciecha Plewińskiego i część prac Macieja wykonana jest w technice czarno-białej fotografii srebrowej na papierze barytowym.

Biogramy artystów:

Wojciech Plewiński – architekt, ale przede wszystkim fotograf. Początek jego artystycznej drogi wyznacza rok 1948 r., kiedy to przeprowadza się z Warszawy do Krakowa i podejmuje studia na Wydziale Rzeźby krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Niedługo potem, porzuca ASP, by rozpocząć naukę na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej – wtedy też zaczyna interesować się fotografią. Początkowo zajmuje się nią wyłącznie hobbystycznie, lecz gdy w 1953 r. otrzymuje pierwszą nagrodę w konkursie PTTK, skupia się na niej jeszcze bardziej. Dwa lata później – w 1955 r. – uzyskuje dyplom inżyniera architekta, a także zostaje członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, wtedy też postanawia, że zostanie profesjonalnym fotografem. W latach 1956-1959 zajmuje się fotografią dokumentalną w Instytucie Zootechniki UJ oraz współpracuje z Polskim Wydawnictwem Muzycznym, „Tygodnikiem Powszechnym” i „Przekrojem” (z którym związany jest aż do 1996 r.). Od 1959 r. współpracuje z krakowskimi teatrami: Starym, Słowackiego i Rapsodycznym i porównywany jest odtąd z najlepszymi fotografami teatralnymi (m.in. Edwardem Hartwigiem). Za swoją działalność artystyczną był wielokrotnie nagradzany dorocznymi nagrodami Ministerstwa Kultury i Sztuki, a także medalami za fotografie teatralne i cykle reportażowe (m.in. Jan Paweł II w Polsce (1979 r.). Jego zdjęcia wystawiane były w wielu krajach na świecie, m.in. w Austrii, Niemczech, Francji, Włoszech, Szwecji, Hongkongu; oraz znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych i muzealnych.

Maciej Plewiński – fotograf, grafik i projektant. Szeroko pojętą sztuką zainteresował się przede wszystkim dzięki działalności fotograficznej swojego ojca. W latach 1970-1975 uczęszczał do Państwowego Liceum Szkół Plastycznym w Krakowie. Po ukończeniu szkoły średniej, rozpoczął studia na Wydziale Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w 1980 roku obronił dyplomy z wklęsłodruku (w pracowni prof. Andrzeja Pietsha) i fotografii (u prof. Zbigniewa Łagockiego). Bezpośrednio po studiach zatrudnił się jako nauczyciel w krakowskim „plastyku”, a następnie został asystentem w pracowni wklęsłodruku krakowskiej ASP. Dalsza kariera Macieja Plewińskiego związana jest z jego pobytem w Nowym Jorku, gdzie w latach 1985-1986 pracował wraz ze znanym fotografem Ryszardem Horowitzem. Po powrocie z Ameryki rozpoczyna własną, niezależną działalność jako fotograf i projektant.

W swojej dotychczasowej karierze miał szereg wystaw indywidualnych i zbiorowych (poza Polską m.in. w RFN, Francji, Norwegii, Kanadzie, USA). Maciej Plewiński za swoje dokonania artystyczne otrzymywał był nagradzany i wyróżniany w różnych konkursach fotograficznych.

Imacon Color Scanner

Fotografia artystyczna

aukcja plakat_aukcja fotografii plewińscy-s

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *