Odmłodzona wiekowa elektrownia wodna

POMORZE. Położona na rzece Słupi Elektrownia Wodna Krzynia wytwarzająca energię elektryczną od 1926 zostanie zmodernizowana. Jednakże unikatowa architektura i historyczna hala maszyn zostanie zachowana a elementy wyłączone z eksploatacji urządzenie będą stanowić ekspozycję muzealną.
Rozpoczyna się proces kompleksowej modernizacji kolejnej elektrowni wodnej należącej do Grupy Energa. Zmodernizowany ma być obiekt hydrotechniczny w Krzyni, na Pomorzu. Ze względu na unikatową architekturę elektrowni, unowocześnienie części elektroenergetycznej będzie przeprowadzone z zachowaniem unikatowych walorów hali maszyn, a elementy wyłączone z eksploatacji mają stanowić ekspozycję muzealną.Energa Wytwarzanie S.A. – spółka należąca do Grupy Energa – po remoncie elektrowni w Niedalinie, Brąswałdzie i Gałąźni Małej rozpoczyna modernizację elektrowni wodnej w Borowie oraz malowniczego obiektu zbiornikowego w Krzyni, w gminie Dębnica Kaszubska (woj. pomorskie).

Kompleksowa modernizacja części elektroenergetycznej Elektrowni Wodnej Krzynia obejmuje: budowę nowej rozdzielni SN 15 kV, nastawni, wraz z zabezpieczeniami linii wyprowadzenia mocy oraz generatorów, układów wzbudzenia statycznego, elektrohydraulicznych regulatorów turbin, układów napięcia gwarantowanego, systemów automatyki, wymiany instalacji wewnętrznych i zewnętrznych oraz niezbędnych prac budowlanych. Termin zakończenia prac planowany jest na IV kwartał 2017 roku.

Unowocześnienie, lecz z zachowaniem unikatowych walorów

Elektrownia Wodna Krzynia 3.jpg

Elektrownia wodna w Krzyni w woj. pomorskim, w gminie Dębnica Kaszubska.

Ze względu na wiek i architekturę elektrowni, podjęcie decyzji o modernizacji elektrowni w Krzyni opierało się na warunku zachowania historycznego wyglądu hali maszyn. Dlatego podczas modernizacji nie zostaną zdemontowane żadne urządzenia i elementy wyłączone z eksploatacji. Stanowić one będą ekspozycję muzealną.

Nowe urządzenia związane z hydrozespołami zostaną tak wkomponowane, aby w jak najmniejszy sposób ingerować w wygląd hali maszyn, a pozostałe urządzenia będą zabudowane w nowych pomieszczeniach poza halą maszyn. Jest to założenie przyjęte podczas modernizacji większości obiektów historycznych w Energa Wytwarzanie. Efekty tak prowadzonych modernizacji można oglądać w innych tego typu obiektach należących do spółki.

Położoną na rzece Słupi, poniżej elektrowni Strzegomino, Elektrownię Wodną Krzynia wybudowano w latach 1925 – 1926. Jest to elektrownia zbiornikowa, pracująca w trybie przepływowym. Moc zainstalowana wynosi 0,92 MW, a spad mierzy 8 m. Zbiornik elektrowni osiąga powierzchnię 75 hektarów. Elektrownia wyposażona jest w dwa hydrozespoły z poziomymi turbinami Francisa – produkcji firmy Voith oraz dwoma klasycznymi generatorami synchronicznymi firmy Sachsenwerk. Hydrozespoły nie posiadają przekładni.

Ewenement: generatory bez transformatorów

Elektrownia Wodna Krzynia 5.jpg

Elektrownia wodna w Krzyni w woj. pomorskim, w gminie Dębnica Kaszubska.

Ciekawostką jest, iż oba generatory zostały przezwojone ze zmianą napięcia znamionowego, bez zmian konstrukcyjnych. Obecnie posiadają znamionowe napięcie 15 kV i pracują bez transformatorów blokowych. W spółce Energa Wytwarzanie SA jest to jedyna elektrownia współpracująca z siecią dystrybucyjną 15 kV bez pośrednictwa transformatorów blokowych. Zabezpieczenia elektromechaniczne generatorów oraz wyposażenie pól rozdzielni SN 15 kV są w standardzie technicznym lat 80. XX wieku. Jedyną przeprowadzoną modernizacją, mającą na celu automatyzacje obiektu, była instalacja dwóch hydraulicznych czyszczarek krat na wlocie do elektrowni, wyróżniających ją spośród innych słupskich elektrowni.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *