Odkryj Wyspę Sobieszewską

GDAŃSK. Spotkania z historią i przyrodą Wyspy Sobieszewskiej – 29 lipca (sobota) 2017, godz. 12.

O ptakach, które można spotkać na Wyspie Sobieszewskiej i jak wyglądają materiały i oprzyrządowanie do znakowania tych zwierząt opowie Maria Wieloch ze Stacji Ornitologicznej MiIZ PAN w Górkach Wschodnich.

W drugiej części, w świat fauny i flory zabierze nas Stacja Biologiczna Uniwersytetu Gdańskiego, która opowie o różnorodności i unikatowości Wyspy Sobieszewskiej.

Dopełnieniem wydarzenia będzie wizyta w Izbie Pamięci Wincentego Pola GAK i zwiedzanie wystawy „Czy słońce, czy deszcz” poświęconej wakacyjnym widokówkom jakie nadsyłano z letniego wypoczynku.

MARIA WIELOCH

Osoba pełna pasji, prawdziwy społecznik, ornitolog, naukowiec, badacz. Oddana przyrodzie i ludziom. Mieszka i pracuje na Wyspie Sobieszewskiej. Po studiach, w latach 1968 – 72 pracowała jako asystent na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Po 4 latach przeszła do Stacji Ornitologicznej Instytutu Zoologii PAN. Był to czas wytężonych badań ornitologicznych w terenie (badanie biologii lęgowej, pokarmu i wybiórczości siedliskowej, badanie wędrówek, przeżywalności ptaków przy pomocy  obrączkowania i monitoring ptaków). Od lat 70., kiedy  rozpoczęła pracę w Stacji Ornitologicznej, znajdującej się w Górkach Wschodnich na Wyspie Sobieszewskiej zaangażowała się w pracę społeczną na rzecz Wyspy. Aktywnie działa w m.in.: Stowarzyszeniu Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej, Ogólnopolskim Towarzystwie Ochrony Ptaków. Aktywnie uczestniczy w licznych, międzynarodowych badaniach i konferencjach naukowych m.in. w Danii, Holandii, Niemczech, Anglii, Szwecji, Rosji i Kazachstanie.

Stacja Biologiczna Uniwersytetu Gdańskiego – placówka naukowa Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, umiejscowiona w Górkach Wschodnich na Wyspie Sobieszewskiej Laboratoria Stacji Biologicznej powstały w 1955 r. i początkowo należały do Instytutu Biologii Medycznej Akademii Medycznej. W 1970 r. zostały przejęte przez nowo powstały Uniwersytet Gdański. Misją Stacji Biologicznej jest szeroko rozumiana edukacja przyrodnicza, angażowanie się w działania związane z ochroną przyrody oraz projekty badawcze, głównie dotyczące brzegu morskiego.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *