Nowy amerykański jazz – BAD PLUS – jedyny koncert w Polsce

opera plakat gdansk M sm.

GDAŃSK. W Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku  wystąpi amerykańskie trio BAD PLUS, od lat sprawiające niemały kłopot krytykom i jazzowym purystom. W muzyce nie ma dla nich żadnych świętości.

Nowy amerykański jazz – BAD PLUS – jedyny koncert w Polsce

Leszek Kułakowski looking ahead

The Bad Plus

jedyny koncert w Polsce

wystawa fotograficzna Marka Karewicza

XX Komeda Jazz Festival

Już niebawem, w sobotę,  22  listopada  o godz.  18:00  w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku  wystąpi amerykańskie trio BAD PLUS, od lat sprawiające niemały kłopot krytykom i jazzowym purystom, którzy mimo wszystko doceniają jednak ich wkład w rozwój jazzu, zauważając przy tym, że posunęli się o krok dalej niż słynne szwedzkie tria E.S.T. śp. Esbjörna Svensona. W muzyce nie ma dla nich żadnych świętości i pewnie dlatego z równą swadą, fantazją i humorem interpretują utwory: klasyków (Igor Strawiński), jazzowych tuzów (Ella Fitzgerald, Ornette Colleman, Paul Motian), rockmenów (Queen, Nirvany, Pink Floyd, Bee Gees, Black Sabbath, Pixies) czy współczesnych (Aphex Twin i Radiohead). To, co robią nie mieści się w żadnej muzycznej konwencji i  wykracza daleko poza sztampę i odtwórczą monotonię. Ich koncerty są fascynującą podróżą po świecie dźwięków, która urzeka zarówno jazz-fanów, jak i przysięgłych wyznawców teorii inżyniera Mamonia.

 

BAD PLUS tworzy trzech wyśmienitych muzyków – klasycznie wykształcony pianista  Ethana Iversona, jazzowy kontrabasista Reida Andersona i niepokorny perkusista Davida Kinga. Zespół po raz pierwszy zagrał razem w 1989 roku, ale pierwszy album nagrali dopiero w 2000 roku. Dzisiaj mają na koncie trzynaście dużych płyt, z których najnowsza „Inevitable Western” wydana została we wrześniu 2014.

22 listopada g. 18:00 – Filharmonia Bałtycka

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *