Noam Chomsky – wysoki czy szczęśliwy?

noam_chomsky_plaka kadrt

GDAŃSK. Język jest według Chomsky’ego nieskończonym zbiorem zdań, generowanych za pomocą skończonej liczby reguł i słów, cechą szczególną rodzaju ludzkiego. Opracował tzw. hierarchię Chomsky’ego – klasyfikację gramatyk języków formalnych.

„Czy Noam Chomsky jest wysoki czy szczęśliwy?” – to tytuł najnowszego dokumentu Michela Gondry’ego (twórcy m.in. „Zakochanego bez pamięci”), który jest animowaną rozmową z Noamem Chomskym – jednym z największych myślicieli XX i XXI wieku, amerykańskim lingwistą i filozofem.

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na przedpremierowy pokaz filmu, 4 września o godz. 20.00 do sieni IKM. Przed filmem wyświetlony będzie specjalny (wirtualny) wywiad z Michelem Gondrym przeprowadzony przez Przemka Guldę.

Na dzień przed oficjalną premierą w Polsce (zaplanowaną na 5 września) w Instytucie Kultury Miejskiej zobaczymy animowaną rozmowę Michela Gondry’ego z Noamem Chomskym – uznanego przez New York Times’a za najważniejszego żyjącego intelektualistę naszych czasów.

Film jest próbą pokazania niezwykle interesującej osobowości Noama Chomsky’ego, a także jego ciekawych, choć skomplikowanych naukowych teorii dotyczących m.in. psycholingwistyki. Michael Gondry zdecydował się tu na wyjątkowy zabieg. Nie tylko prowadzi z naukowcem fascynującą i szczerą rozmowę -dodatkowo ubarwił ją również fantastycznymi animacjami, które w doskonały sposób obrazują na ekranie to, o czym opowiada Chomsky. Dzięki temu jego idee stają się znacznie bardziej zrozumiałe i przystępne dla widza. W efekcie film zmienia się w prawdziwą wizualną i intelektualną ucztę, a jego tytuł to świadoma i nieco ironiczna zabawa językiem, która nawiązuje do teorii języka Chomsky’ego.

Dokument zdobył m.in. nagrodę publiczności na festiwalu Transatlantyk oraz Wyróżnienie Specjalne Jury Nagrody Millennium Planete Doc + Film Festival.

„Czy Noam Chomsky jest wysoki czy szczęśliwy?”- przedpremierowy pokaz filmu w IKM, reż. Michel Gondry, 88 min

Data: 4 września, godz. 20.00

Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk

Bilety: 5 zł

noam_chomsky_plakat

Michel Gondry – reżyser nagrodzonego Oskarem za najlepszy scenariusz oryginalny filmu „Zakochany bez pamięci”, czy „Jak we śnie”, teledysków: Björk, Massive Attack, oraz reklam dla Nike, Coca-Coli, Adiadasa czy Polaroid.

Noam Chomsky – amerykański lingwista, filozof, działacz polityczny. Profesor lingwistyki w Massachusetts Institute of Technology (katedra lingwistyki i filozofii), współtwórca (wraz z Morrisem Halle) gramatyki transformacyjno-generatywnej, wniósł wkład w rozwój psycholingwistyki, informatyki (w zakresie teorii języków programowania, lingwistyki komputerowej). Jeden z najczęściej cytowanych naukowców na świecie. Język jest według Chomsky’ego nieskończonym zbiorem zdań, generowanych za pomocą skończonej liczby reguł i słów, cechą szczególną rodzaju ludzkiego. Opracował tzw. hierarchię Chomsky’ego – klasyfikację gramatyk języków formalnych.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *