Nie daj się oszukać. Wagi na targowiskach – dobre „na oko”

Wagi, miary i kontrole

GDAŃSK. Czy wagi kupieckie na targowiskach posiadają znaki tzw. „legalizacji”. Jeśli są zniszczone lub naruszone to istnieje obawa, że ktoś mógł przy nich manipulować i w efekcie oszukiwać klientów…

Funkcjonariusze z Referatu I Straży Miejskiej w Gdańsku sprawdzają sprzedawców z gdańskich targowisk. Celem działań jest kontrola ważności legalizacji przyrządów pomiarowych będących w użytkowaniu osób handlujących.

25 września strażnicy pojawili się na popularnym miejskim targowisku przy ul. Zawodników. Podczas działań sprawdzono 63 stoiska. W 6 wypadkach mundurowi stwierdzili naruszenie art. 26 ust. 1 pkt 2 Prawo o miarach.

(„Kto wbrew przepisom ustawy wprowadza do obrotu lub użytkowania, stosuje bądź przechowuje w stanie gotowości do użycia przyrządy pomiarowe, podlegające prawnej kontroli metrologicznej, bez wymaganych dowodów tej kontroli lub niespełniające wymagań podlega karze grzywny.”).

Mundurowi sprawdzali przede wszystkim, czy wagi kupieckie posiadają znaki tzw. „legalizacji”. Jeśli były one zniszczone lub naruszone, to istnieje obawa, że ktoś mógł przy nich manipulować i w efekcie oszukiwać klientów co do wagi zakupionego przez nich towaru.

Interwencje zakończono na pouczeniach i poinformowano sprzedawców o obowiązujących przepisach, a także ewentualnych konsekwencjach (mandat karny w wysokości do 500 zł) dotyczących niedopełnienia ciążących na nich obowiązkach.

(źródło:  Łukasz Szulc; Straż Miejska w Gdańsku)

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *