Nagrody im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy

plazynski m nagrody

GDYNIA. Czworo dziennikarzy, uhonorowanych Nagrodami imienia Macieja Płażyńskiego. Przyznano je przedstawicielom mediów, którzy służą Polonii. Jury wybrało zwycięzców spośród kilkudziesięciu nominacji nadesłanych z kilkunastu krajów. Uroczystość odbyła się 20 czerwca 2015 r. w Muzeum Emigracji w Gdyni.

W kategorii Dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne laureatką nagrody im. Macieja Płażyńskiego została Ewa Szkurłat-Adamska z Radia Kraków, fot. Dominik JagodzińskiW kategorii Dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne laureatką jest Ewa Szkurłat-Adamska z Radia Kraków, nagrodzona za reportaże Krakowianka oraz Puste stepy. Pokazała w nich, jak powracający do ojczyzny Polacy z Ukrainy i Kazachstanu zderzają się z biurokratyczną niemożnością.

W kategorii Dziennikarz medium polonijnego nagrodę im. Macieja Płażyńskiego przyznano Dorocie Krzywickiej-Kaindel, fot. Dominik JagodzińskiW kategorii Dziennikarz medium polonijnego nagrodę przyznano Dorocie Krzywickiej-Kaindel. Jest ona autorką cyklu publikacji w wydawanym w Austrii miesięczniku Polonika o zachowaniu przez emigrantów polskiej tożsamości przy jednoczesnej potrzebie otwierania się przez nich na nową kulturę ich nowej ojczyzny.

W kategorii Dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii laureatką nagrody im. Macieja Płażyńskiego została Kasia Madera, fot. Dominik JagodzińskiW kategorii Dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii laureatką jest Kasia Madera, brytyjska dziennikarka o polskich korzeniach, pracująca w BBC World. Nagrodzono ją za regularne prezentowanie wartościowych materiałów o Polsce i Polakach w jednej z najważniejszych telewizji informacyjnych na świecie.

W kategorii Redakcja medium polonijnego laureatem został „Kurier Galicyjski. Nagrodę im. Maciej Płażyńskiego odebrał redaktor naczelny Mirosław Rowicki, fot. Dominik JagodzińskiW kategorii Redakcja medium polonijnego laureatem został „Kurier Galicyjski”
– największa polska gazeta na Ukrainie, której wydawcą i redaktorem naczelnym jest Mirosław Rowicki. Nagrodę przyznano za odważną publicystykę dotyczącą polskiej tożsamości na Ukrainie oraz za wnikliwą analizę procesu tworzenia się państwowości ukraińskiej i aspiracji Ukraińców do budowania państwa opartego na europejskich wartościach.

Nagrodzeni otrzymali statuetki, dodatkowo w każdej z trzech kategorii dziennikarskich dziesięć tysięcy złotych.

plazynski nagrody

Nagroda im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii przyznawana jest od 2012 r. z inicjatywy Press Clubu Polska, Jakuba Płażyńskiego, prezydentów Gdańska, Sopotu i Gdyni, marszałka województwa pomorskiego oraz Fundacji Pomorskiej. Patron nagrody był działaczem opozycji antykomunistycznej, pierwszym niekomunistycznym wojewodą gdańskim, marszałkiem Sejmu i wicemarszałkiem Senatu. Kierował też Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska”. Zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem. (źródło: gdynia.pl)

Dziennikarze, uhonorowani Nagrodami imienia Macieja Płażyńskiego, fot. Dominik Jagodziński

Zdjęcia: Dominik Jagodziński (gdynia.pl)

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *