Na Pomorzu PO przed PiS, mandaty remisowo

WYBORY.  Nie ma jeszcze oficjalnych wyników wyborów parlamentarnych – ani cząstkowych ani ogólnopolskich. Są natomiast wyniki badania late poll, które zwykle są zbliżone do wyników realnych – ostatecznych. Na Pomorzu kandydaci PO zdobyli 33,7 proc. głosów, a Kandydaci PiS – 31,2 proc.
Według tych danych PiS miał początkowo (niedziela, godz. 21) – 39,1 proc. głosów, a PO – 23,4 proc. Taki wynik dawałby PiS 242 mandaty, a PO – 133.
Jednakże najnowsze dane (poniedziałek rano) są już skorygowane – sondaż powyborczy i dane z wybranych komisji wyborczych – i PiS ma 37,7 proc., a PO – 23,6 proc. Co wskazuje, że PiS może mieć 232 mandaty (tylko o 1 więcej niż wynosi większość sejmowa), a PO – 137.
Według tych skorygowanych danych mandaty poselskie zdobyli kandydaci następujących komitetów (liczba mandatów na podstawie symulacji):
  • Prawo i Sprawiedliwość – 232
  • Platforma Obywatelska – 137
  • Kukiz’15 – 42
  • Nowoczesna Ryszarda Petru – 30
  • Polskie Stronnictwo Ludowe – 18
  • Mniejszość Niemiecka – 1
Na Pomorzu poparcie dla PO jest najwyższe w kraju, lecz radykalnie spadło w porównaniu z poprzednimi wyborami. Obecnie kandydaci PO zdobyli (wyniki sondażowe) 33,7 proc. głosów, a cztery lata temu wynik był na poziomie 51,4 proc. Kandydaci PiS – mają obecnie poparcie 31,2 proc. Nowoczesna – 8,6 proc., Kukiz’15 –  7,9 proc. głosów
Obecnie podział mandatów na Pomorzu między PO i PiS będzie prawdopodobnie remisowy – PO – 11, PiS 10 lub 11 mandatów (łącznie w okręgu gdańskim i gdyńskim). Kandydaci Nowoczesnej – 2 lub 3,  Kukiz’15 – 2 mandaty. PSL i Lewica – zero.
(źródło: Sondażowe wyniki late poll, przygotowane przez Ipsos dla na zlecenie TVP 1, TVN24 oraz Polsat News)

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *