Muzyka Mozarta w Domu Uphagena

dom uphagena pocztowkiuph005

GDAŃSK. Pieśni, arie, kameralistyka wokalna Wolfganga Amadeusza Mozarta będzie można usłyszeć podczas koncertu w Domu Uphagena.

Dom Uphagena, Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska i Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku zapraszają na koncert pt.:

Pieśni, arie, kameralistyka wokalna

Wolfganga Amadeusza Mozarta

Sobota, 21 maja 2016 roku, godz. 18, Dom Uphagena, ul. Długa 12, Gdańsk.

Wykonawcy:

Pedagodzy i studenci Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Muzyki Kościelnej, Edukacji Artystycznej, Rytmiki i Jazzu Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku

Soliści:

Monika Fedyk-Klimaszewska, Liliana Górska, Agnieszka Długołęcka, Beata Ciombor, Aleksandra Frąckowiak, Magdalena Garbecka, Agata Hoduń, Kinga Kasicka, Karolina Klassa, Justyna Kołakowska, Karolina Kondeja, Katarzyna Lellek, Wiktoria Maliszewska, Hanna Mikołajun, Angelika Podwojska, Daria Rietz, Aleksandra Solska, Justyna Szczucka, Paulina Zdrojewska, Filip Cieszyński, Patryk Dopke, Miłosz Janiak, Łukasz Kiełpiński, Mateusz Kotwica, Tomasz Leszczyński

Anna Rocławska-Musiałczyk, Tomasz Jocz, Agnieszka Długołęcka, Justyna Kołakowska – fortepian

Angelina Iwicka – skrzypce, Aleksandra Frąckowiak – flet

Zespoły Wokalne Emisji Głosu Wydziału IV

Przygotowanie studentów: prof. dr hab. Monika Fedyk-Klimaszewska, dr hab. Liliana Górska, dr Teresa Pabjańczyk Opieka artystyczna: prof. dr hab. Anna Fiebig

Organizacja koncertu: dr hab. Liliana Górska, red. Katarzyna Korczak, dr Ewa Barylewska-Szymańska

WSTĘP WOLNY

dom upohagena pocztowkiuph004

Dom Uphagena, położony przy ulicy Długiej 12 w Gdańsku, jest jedyną w Polsce i jedną z niewielu w Europie kamienic mieszczańskich z XVIII wieku dostępnych do zwiedzania.

Kamienicę w 1775 roku nabył Johann Uphagen. W ciągu kilku lat (do 1787 roku) była gruntownie modernizowana i dostosowywana do potrzeb nowego zamożnego właściciela. Dom, zamieszkiwany przez Uphagena aż do jego śmierci w 1802 roku, przeszedł następnie na kolejnych spadkobierców, pozostając – co było rzadkością w owych czasach – przez cały wiek XIX w rękach jednej rodziny.

W 1911 roku utworzono w Uphagenowskiej kamienicy muzeum, które działało do 1944 r. Wówczas niemieccy konserwatorzy ewakuowali jej wystrój i wyposażenie. Zagłada domu, podobnie jak miasta, nastąpiła w marcu 1945 r. Do tradycji muzeum powrócono w 1998 r. otwierając w czerwcu Muzeum Wnętrz Mieszczańskich.

Dziś w kamienicy Johanna Uphagena oglądać można pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze. Sień, niewielkikupiecki kantor (obecnie zaadoptowany na sklep muzealny), położony na antresoli salonik, wyłożony drewnianymi boazeriami z namalowanymi scenami o tematyce chińskiej, modnej w XVIII wieku.

Na pierwszym piętrze od ulicy położony jest salon, najbardziej reprezentacyjne wnętrze domu. Pomieszczenie dekorowane jest białymi boazeriami z płycinami przedstawiającymi antyczne budowle. Ściany powyżej boazerii pokrywają tkaniny. Sufit zdobi rozbudowana dekoracja sztukatorska, która była niegdyś złocona i malowana barwnie. Uwagę w tym wnętrzu zwraca także angielski dziesięcioramienny świecznik.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *