Mówią na nich klawisze. Latami przebywają z ludźmi zdemoralizowanymi

SW Malbork_a16

POMORZE. Przebywają ze sprawcami przestępstw, którzy za swoje czyny i zachowania zostali od społeczeństwa odizolowani. Nierzadko oznacza to przebywanie przez wiele lat z ludźmi zdemoralizowanymi, agresywnymi, zaburzonymi, negatywnie nastawionymi do innych*.

To także ludzie ze swoimi pasjami. Są wśród nich wybitni sportowcy, olimpijczycy, instruktorzy sztuk walki, ludzie aktywni także w społecznościach lokalnych, w których żyją na co dzień, ludzie, którzy po służbie odpoczywając realizują swoje zainteresowania i marzenia.

Służba Więzienna na malborskim zamku

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Jerzy Kozdroń był gościem uroczystości święta Służby Więziennej, która odbyła się 11 lutego 2015 r. w Sali Siedmiofilarowej Muzeum Zamkowego w Malborku. Świętowali funkcjonariusze, którzy – będąc spadkobiercami tradycji z czasów II Rzeczypospolitej – na co dzień pełnią służbę dla społeczeństwa w zakładach karnych i aresztach śledczych okręgu gdańskiego.

SW Malbork_a1

W uroczystości wzięli udział także poseł na Sejm RP Stanisław Chmielewski, do niedawna związany z resortem sprawiedliwości, Ryszard Stachurski -€“ Wojewoda Pomorski, płk Jarosław Kardaś -€“ Zastępca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej oraz przedstawiciele pomorskiego sądownictwa i prokuratury, służb mundurowych, środowiska uniwersyteckiego, malborskie władze samorządowe i przedstawiciele licznych malborskich instytucji współpracujących z jednostkami penitencjarnymi.

Szczególnymi gośćmi było 71 funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej, którzy -€“ za swoją służbę i pracę oraz zaangażowanie – zostali wyróżnieni odznaczeniami „Za zasługi w pracy penitencjarnej” oraz awansami na wyższe stopnie w korpusach podoficerskim, chorążych i oficerskim.

– Spotykamy się dzisiaj w 96 rocznicę powstania Służby Więziennej, którą de facto powołał Naczelnik Państwa, Marszałek Józef Piłsudski podpisując 8 lutego 1919 r. „Dekret w sprawie tymczasowych przepisów więziennych”. Dokument ten regulował funkcjonowanie więzień w odrodzonej Rzeczpospolitej i stał się podstawą do działania i dalszego kształtowania polskiego systemu penitencjarnego  -€“ powiedział witając zaproszonych gości oraz funkcjonariuszy i pracowników pomorskiego więziennictwa płk Radosław Chmielewski, Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Gdańsku.

– Minister Sprawiedliwości z pracy wykonywanej przez Służbę Więzienną jest dumny. Jest to jedna ze służb mundurowych, która jest elitarna, nie tyko dlatego, że tak duży procent funkcjonariuszy legitymuje się wyższym wykształceniem, ale ze względu na charakter tej służby. Pracujecie z ludźmi trudnymi, funkcjonującymi poza normalnym tokiem życia społecznego. Waszym zadaniem jest przywracać osoby odbywające karę do społeczeństwa,  nie tylko przez izolację ale przede wszystkim przez prowadzeniem oddziaływań resocjalizujących -€“ powiedział Jerzy Kozdroń.

– Metody pracy ze skazanymi miałem okazją poznać jeszcze podczas własnej aplikacji. Teraz po raz kolejny obserwuję Waszą pracę. Jestem pod ogromnym wrażeniem, bo dziś widać zmianę epokową. Praca personelu penitencjarnego jest profesjonalna. Za tę trudną służbę, odpowiedzialną pracę dla dobra Rzeczpospolitej i społeczeństwa chciałbym dziś podziękować – dodał Sekretarz Stanu.

– Zmienia się polityka karna państwa. Możliwe jest zwiększenie orzekanych kar nieizolacyjnych. Dzięki temu będzie mniej osadzonych a nasza praca będzie mogła być jeszcze bardziej efektywna – stwierdził płk Jarosław Kardaś.

– Pomorskie więziennictwo jest nowoczesne i aktywne także dlatego, że może współpracować przy realizacji swoich ustawowych zadań z takimi partnerami – dodał Zastępca Dyrektora generalnego zwracając się do przedstawicieli samorządu lokalnego i instytucji współpracujących Zakładem Karnym w Malborku.

***

Nasza praca jest ciągle mało znana. Pewnie dlatego, że służymy społeczeństwu za wysokimi, więziennymi murami i zwyczajnie nas nie widać. Tymczasem wykonujemy bardzo potrzebną i odpowiedzialną pracę stanowiąc integralny element systemu bezpieczeństwa naszego państwa. Czy możemy sobie bowiem wyobrazić funkcjonowanie kraju bez sprawnego systemu penitencjarnego?

W dziewięciu zakładach karnych i aresztach śledczych okręgu gdańskiego pracuje prawie 1700 osób, które są odpowiedzialne za praworządne wykonywanie kary pozbawienia wolności i tymczasowego aresztowania wobec niemal 5 tys. osadzonych.

Codziennie przebywamy ze sprawcami przestępstw, z ludźmi, którzy za swoje czyny i zachowania zostali od społeczeństwa odizolowani na mocy wyroków sądowych. Nierzadko oznacza to przebywanie – przez szereg lat – z ludźmi zdemoralizowanymi, agresywnymi, zaburzonymi, negatywnie nastawionymi do innych.

Funkcjonariusze i pracownicy Służby Więziennej to ludzie wielu specjalności. W potocznym myśleniu zajmujemy się otwieraniem i zamykaniem ciężkich drzwi od celi.  Tymczasem oprócz strażników i specjalistów od kontroli osób i pomieszczeń oraz technik interwencji w sytuacji kryzysowej – których rola jest nie do przecenienia – wśród nas są prawnicy, lekarze, informatycy, psychologowie, pedagodzy, terapeuci, logistycy, specjaliści od inwestycji i finansów itd. Prawie połowa z nas ukończyła studia wyższe.

To także ludzie ze swoimi pasjami. Mamy w swych szeregach wybitnych sportowców, uczestników olimpiad, międzynarodowych mistrzostw w różnych dyscyplinach, instruktorów sztuk walki, ludzi aktywnych także w społecznościach lokalnych, w których żyją na co dzień, ludzi zdolnych, którzy po służbie odpoczywając realizują swoje zainteresowania i marzenia.

O tym, jakimi ludźmi są funkcjonariusze Służby Więziennej, świadczy także fakt, że w roku 2014 przyznano aż 31 odznak SEMPER PARATUS (zawsze gotów). To odznaka ustanowiona w celu wyróżnienia pracowników i funkcjonariuszy Służby Więziennej, którzy dokonali czynu świadczącego o ich odwadze lub męstwie, a w szczególności czynu mającego na celu ratowanie życie lub zdrowia ludzkiego. W okręgu gdańskim odznakę otrzymał st. kpr. Piotr Manista z Zakładu Karnego w Sztumie za uratowanie życia ludzkiego – wydobył człowieka z płonącego samochodu, zagasił tlące się na nim ubranie, udzielił mu pierwszej pomocy przedmedycznej, przy czym sam doznał poparzeń.

Zdjęcia: st. sierż szt. Tomasz Skibowski

* Tytuł – redakcyjny

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *