Misterium Męki Pańskiej – z Dworu Artusa na Górę Gradową

Męka Pańska w Gdańsku. Fot. Arch

Męka Pańska w Gdańsku. Fot. Arch

 

Tegoroczne Misterium Męki Pańskiej odbyło się w Gdańsku w Wielki Piątek, 18 kwietnia. Rozpoczęto się o godz. 13.00 na przedprożach Dworu Artusa, a zakończono na Górze Gradowej po godz. 15.

Trasa Misterium wiodła od Dwór Artusa i dalej: ul. Długa – ul. Tkacka – Hala Targowa – ul. Wielkie Młyny – ul. Rajska – City Forum – przejście podziemne – schody ruchome – Dworzec PKS – ul. Gradowa – aż na Gradową Górę pod gdański krzyż.

Jak zapewniali organizatorzy ze Stowarzyszenia Społeczny Urząd Miasta w Gdańsku, „dramaturgia Misterium była zapewniona na całej trasie przemarszu od Dworu Artusa po Górę Gradową, dostarczono liczne niespodzianki interpretacyjne, które przewidywała tegoroczna inscenizacja sądu, drogi krzyżowej i śmierci cieśli z Nazaretu. Naszą wizję tego wydarzenia oparliśmy na Ewangelii oraz „Pasji” Anny Katarzyny Emmerich”.
– Realizujemy pełną Drogę Krzyżową, z odtwarzaniem poszczególnych scen, przy czym nie ma tam typowych akcentów modlitewnych charakterystycznych dla tego nabożeństwa. Każdy mógł przejść tę drogę, każdy mógł pomóc nieść krzyż Chrystusowi, każdy mógł być świadkiem i uczestnikiem tego niecodziennego wydarzenia – mówi Adam Hlebowicz. – Kto w tym roku był Cyrenejczykiem – zawsze w tym punkcie przygotowano coś nowego. W tym roku było ich kilku…
– Chcieliśmy skonfrontować normalne życie miasta (zakupy, ruch, pośpiech, zabieganie) z bardzo wyrazistym wspomnieniem tamtych chwil – podkreślali organizatorzy. – Dlatego część aktorów była ubrana w normalne, współczesne stroje.
Odtwórcami ról byli aktorzy z Teatru Wybrzeże, Teatru Muzycznego i Klubu „Plama”, w tym między innymi Andrzej Nowiński, Florian Staniewski, Maciej Szemiel. W postać Ukrzyżowanego wcielił się w tym roku aktor Teatru Miniatura Jacek Majok. W niecodziennej roli zobaczyć można było członków Stowarzyszenia Motocyklowego „Lotor”. Oprawę muzyczną zapewnił zespół i Diakonia Muzyczna kierowane przez Czarka Paciorka. Wyjątkowa muzyka autorstwa C. Paciorka do słów Tomasza Pohla, skomponowana specjalnie pod kątem Drogi Krzyżowej, zapewniła wyjątkowy nastrój i skupienie. Jak co roku były nowe utwory, a jedna z pieśni została także zaprezentowana w wersji ukraińskojęzycznej, w wykonaniu Oksany Terefenko. Na gitarach zagrali: Maciej Grzywacz i Krzysztof Słomkowski.

Organizatorzy:
– Stowarzyszenie Społeczny Urząd Miasta w Gdańsku
– oo. kapucyni (źródło: UM Gdańsk)

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *