Decyzja władz województwa w sprawie kardiologii w Gdyni

GDAŃSK/GDYNIA. Jest decyzja władz województwa dotycząca oddziałów kardiologicznych w Gdyni. Wbrew protestom gdynian, władz miasta i sceptycznym opiniom środowiska medycznego mająca dobrą opinię pacjentów kardiologia w szpitalu im. PCK w Gdyni będzie zlikwidowana.

– Po długich i szerokich konsultacjach, zarówno z przedstawicielami Narodowego Funduszu Zdrowia, a także konsultantem wojewódzkim ds. kardiologii oraz Zarządem Szpitali Wojewódzkich w Gdyni sp. z o.o. podjęto dzisiaj decyzję o przeniesieniu z dniem 23 marca br. oddziału kardiologii Szpitala im. PCK do Szpitala Św. Wincentego a Paulo w Gdyni – informuje Małgorzata Pisarewicz, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Jak wyjaśnia rzecznik UMWP, decyzja ta jest początkiem procesu utworzenia Gdyńskiego Centrum Kardiologicznego, które kompleksowo zabezpieczy chorych w zakresie leczenia chorób serca i naczyń. W perspektywie planowane jest utworzenie dużej Przyszpitalnej Poradni Kardiologicznej, w której dalszą opiekę znajdą pacjenci wypisani z oddziału kardiologicznego, u których wykonane były zabiegi wysokospecjalistyczne, wymagające regularnych, dożywotnich kontroli oraz dalszej diagnostyki i leczenia.

– Decyzja została również podjęta w celu ratowania 23 łóżek i zagwarantowania bezpieczeństwa pacjentów dotychczasowego oddziału kardiologii szpitala im. PCK w Gdyni, bowiem, nie spełniając odpowiednich wymogów, nie otrzyma kontraktu w kolejnym konkursie przygotowywanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia -€“ mówi Hanna Zych-Cisoń, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. – Nie chcemy być odpowiedzialni za utratę tych łóżek i pozbawić możliwości leczenia mieszkańców Pomorza.

– Ponadto oba oddziały kardiologii w jednym miejscu to brak potrzeby przewożenia chorego do innego ośrodka, diagnostyka radiologiczna w jednym miejscu (usg, tk, rezonans), brak konieczności przewozów wewnątrzszpitalnych i szybkość diagnostyczna – czytamy w informacji przekazanej przez rzecznika UMWP. – Dla wszystkich pacjentów umożliwione zostanie pełne wykorzystanie dostępnego sprzętu kardiologicznego (aparatów echokardiograficznych, ekg, holterów, aparatury do testów wysiłkowych)  oraz trzech istniejących pracowni: elektrofizjologii, hemodynamiki, elektrostymulacji.

– Ze względu na postępujący rozwój kardiologii konieczne jest dostosowanie się do nowych warunków, kardiologia nie może opierać się tylko na leczeniu zachowawczym polegającym na monitorowaniu chorego i podawaniu leków. Kompleksowość, szybkość interwencji medycznej i nowoczesność zwiększa bezpieczeństwo i zwiększa przeżywalność chorych ze schorzeniami kardiologicznymi -€“ dodaje członek Zarządu Hanna Zych-Cisoń.

Od 1 kwietnia br. oddział okulistyczny, udzielający co roku 9000 porad i przyjmujący na oddział około 1000 pacjentów, mieszczący się na VII piętrze szpitala św. Wincentego a Paulo, zostanie przeniesiony do pomieszczeń zajmowanych dotychczas przez oddział kardiologiczny szpitala im. PCK.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *